ÇL-də 100 milyondan çox qazanan klubların
Yarımfinal mərhələsinin yekunlarına əsasən siyahıya “Bayern” (127,3 milyon avro) başçılıq edir. İkinci pillədə “Arsenal” (124,7 milyon avro) qərarlaşıb.
Onları PSJ (120,9 milyon), “Liverpul” (109,5 milyon), “Atletiko” (104,2 milyon), “Real” (102,6 milyon) və “Barselona” (100,3 milyon) izləyir.
Qeyd edək ki, hər bir Çempionlar Liqası iştirakçısı turnirdə iştirak üçün 18,6 milyon avro qazanır. Digər gəlirlər isə komandanın nəticələrinə, televiziya bazarına və son 5-10 ildəki çıxış göstəricilərinə əsasən hesablanır.
Avropa Liqasında mükafat gəlirlərinə görə lider “Aston Villa”dır (28 milyon avro), Konfrans Liqasında isə birinci yeri “Şaxtyor” tutur (14 milyon avro)./publika.az

In the Champions League, seven clubs have exceeded the 100 million euro threshold in awards given by UEFA.
This was reported by "Football Meets Data".
Based on the results of the semifinal stage, the list is led by “Bayern” (127.3 million euros). “Arsenal” ranks second (124.7 million euros).
They are followed by PSG (120.9 million), “Liverpool” (109.5 million), “Atletico” (104.2 million), “Real” (102.6 million), and “Barcelona” (100.3 million).
It should be noted that each Champions League participant earns 18.6 million euros for participation in the tournament. Other revenues are calculated based on the team’s results, the television market, and performance indicators over the last 5-10 years.
In terms of prize revenues in the Europa League, the leader is “Aston Villa” (28 million euros), and in the Conference League, the first place is held by “Shakhtar” (14 million euros)./publika.az