Çəhrayı şərabın gizli təhlükələri
Medianews.az xəbər verir ki, içkinin yüngül rəngi və meyvəli dadı onun daha az zərərli olduğu təəssüratı yaratsa da, əslində yüksək şəkər tərkibi səbəbindən kalori miqdarı çoxdur.
Diyetoloq Sara Şenker bildirib ki, iki bokal çəhrayı şərab təxminən 200 kilokalori təşkil edir və faydalı maddələrdən məhrumdur.
Uzunmüddətli istifadəsi vitamin və mikroelement çatışmazlığına, bağırsaq mikroflorasının pozulmasına, immunitetin zəifləməsinə, yorğunluq və saç tökülməsinə səbəb ola bilər.
Stomatoloq Nora Albaldavi isə içkinin yüksək şəkər tərkibinə görə ağız sağlamlığına mənfi təsir göstərdiyini, kariyes riskini artırdığını və diş minasını tez aşındırdığını vurğulayıb.

Диетологи и стоматологи предупредили о скрытых опасностях розового вина.
Medianews.az сообщает, что хотя светлый цвет напитка и фруктовый вкус создают впечатление меньшего вреда, на самом деле из-за высокого содержания сахара калорийность велика.
Диетолог Сара Шенкер заявила, что два бокала розового вина содержат примерно 200 килокалорий и лишены полезных веществ.
Длительное употребление может привести к недостатку витаминов и микроэлементов, нарушению кишечной микрофлоры, ослаблению иммунитета, усталости и выпадению волос.
Стоматолог Нора Альбалдави подчеркнула, что из-за высокого содержания сахара напиток отрицательно влияет на здоровье полости рта, повышает риск кариеса и быстро разъедает зубную эмаль.