Çarlzdan Trampa tarixi cavab:
Böyük Britaniya Kralı III Çarlz ilə ABŞ prezidenti Donald Tramp arasında Ağ evdə keçirilən rəsmi şam yeməyində diqqətçəkən dialoq yaşanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Trampın daha əvvəl Avropaya yönəlik səsləndirdiyi “ABŞ olmasaydı, siz almanca danışardınız” fikrinə cavab verən kral, zarafatla “Əgər biz olmasaydıq, siz fransızca danışardınız” deyib.
Tarixi məzmun daşıyan bu replikalar zaldakı qonaqların gülüşünə səbəb olub.
Çarlz çıxışında 1814-cü ildə britaniyalıların Ağ evi yandırmasına da eyham vuraraq, bunu “daşınmaz əmlakın inkişafı üzrə təşəbbüs” kimi təqdim edib. O, həmçinin Boston Çay Partisinə toxunaraq, bugünkü münasibətlərin keçmişlə müqayisədə daha müsbət olduğunu bildirib.
Donald Tramp isə çıxışında daxili siyasətə zarafatla toxunub. O, kralın Konqresdəki çıxışını xatırladaraq “Demokratları ayağa qaldıra bildi, mən buna nail ola bilmədim” deyə bildirib.
Görüş zamanı kral Trampa 1944-cü ildə suya buraxılmış HMS “Trump” sualtı qayığına aid zəngi hədiyyə edib və bunu iki ölkə arasında ortaq tarix və gələcəyin rəmzi adlandırıb.
Səmimi atmosferdə keçən görüş, qlobal gərginliklər fonunda ABŞ ilə Böyük Britaniya arasında münasibətlərin davam etdiyini göstərib.

A historic response from Charles to Trump:
A historic response from Charles to Trump: "If it weren't for us, you would be speaking French" - VIDEO
A notable dialogue took place during the official dinner at the White House between King Charles III of Great Britain and US President Donald Trump.
According to Medianews.az, responding to Trump's earlier remark directed at Europe that "If it weren't for the US, you would be speaking German," the king jokingly said, "If it weren't for us, you would be speaking French."
These historically significant remarks caused the guests in the hall to laugh.
In his speech, Charles also alluded to the burning of the White House by the British in 1814, presenting it as an "initiative for real estate development." He also touched upon the Boston Tea Party, stating that today's relations are more positive compared to the past.
Donald Trump, on the other hand, humorously addressed domestic politics in his speech. Recall­ing the king's speech to Congress, he said, “He managed to rouse the Democrats to their feet; I couldn’t achieve that.”
During the meeting, the king presented Trump with a bell belonging to the HMS "Trump" submarine launched in 1944 and called it a symbol of the shared history and future between the two countries.
The meeting, held in a sincere atmosphere, demonstrated that relations between the US and Great Britain continue amid global tensions.