Çarlzdan Trampa tarixi cavab:
Böyük Britaniya Kralı III Çarlz ilə ABŞ prezidenti Donald Tramp arasında Ağ evdə keçirilən rəsmi şam yeməyində diqqətçəkən dialoq yaşanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Trampın daha əvvəl Avropaya yönəlik səsləndirdiyi “ABŞ olmasaydı, siz almanca danışardınız” fikrinə cavab verən kral, zarafatla “Əgər biz olmasaydıq, siz fransızca danışardınız” deyib.
Tarixi məzmun daşıyan bu replikalar zaldakı qonaqların gülüşünə səbəb olub.
Çarlz çıxışında 1814-cü ildə britaniyalıların Ağ evi yandırmasına da eyham vuraraq, bunu “daşınmaz əmlakın inkişafı üzrə təşəbbüs” kimi təqdim edib. O, həmçinin Boston Çay Partisinə toxunaraq, bugünkü münasibətlərin keçmişlə müqayisədə daha müsbət olduğunu bildirib.
Donald Tramp isə çıxışında daxili siyasətə zarafatla toxunub. O, kralın Konqresdəki çıxışını xatırladaraq “Demokratları ayağa qaldıra bildi, mən buna nail ola bilmədim” deyə bildirib.
Görüş zamanı kral Trampa 1944-cü ildə suya buraxılmış HMS “Trump” sualtı qayığına aid zəngi hədiyyə edib və bunu iki ölkə arasında ortaq tarix və gələcəyin rəmzi adlandırıb.
Səmimi atmosferdə keçən görüş, qlobal gərginliklər fonunda ABŞ ilə Böyük Britaniya arasında münasibətlərin davam etdiyini göstərib.

Исторический ответ Чарльза Трампу:
Во время официального ужина в Белом доме между королём Великобритании Карлом III и президентом США Дональдом Трампом произошёл примечательный диалог.
Как сообщает Medianews.az, король в ответ на ранее высказанную Трампом фразу о том, что «если бы не США, вы говорили бы по-немецки», с шуткой сказал: «Если бы не мы, вы говорили бы по-французски».
Эти реплики с историческим подтекстом вызвали смех у гостей в зале.
В своей речи Карл также коснулся события 1814 года, когда британцы сожгли Белый дом, назвав это «инициативой по развитию недвижимости». Он также упомянул Бостонское чаепитие, заявив, что нынешние отношения намного позитивнее по сравнению с прошлым.
Дональд Трамп в своей речи с юмором затронул внутреннюю политику. Вспоминая выступление короля в Конгрессе, он сказал: «Ему удалось поднять демократов на ноги, а у меня это не получилось».
Во время встречи король подарил Трампу звонок подводной лодки HMS «Trump», спущенной на воду в 1944 году, назвав этот подарок символом общего прошлого и будущего двух стран.
Встреча, прошедшая в тёплой атмосфере, показала, что отношения между США и Великобританией продолжаются на фоне глобальных напряжённостей.