Buraxılış imtahanının nəticələri
Tam (11 illik) orta təhsil səviyyəsi üzrə 9 mart 2026-cı il tarixində keçirilmiş buraxılış imtahanının nəticələri elan olunub.
Bu barədə Medianews.az-a DİM-dən məlumat verilib.
İmtahanda iştirak edən 11-ci sinif şagirdləri verilmiş keçidə daxil olaraq iş nömrəsi (8 rəqəmli şagird kodu) və şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin nömrəsindən (və ya FİN kodundan) istifadə etməklə öz imtahan nəticələri, cavab vərəqinin qrafik təsviri, qapalı tipli tapşırıqların doğru cavabları, həmçinin hər bir ətraflı yazılı cavab tələb edən açıq tipli tapşırıq üzrə qiymətləndirmə meyarları (tapşırığın ehtimal olunan doğru cavabları, həlli, qiymətləndirmə şkalası və yazı işi nümunələri) ilə tanış ola bilərlər. İmtahan iştirakçıları iş nömrələrini buradan öyrənə bilərlər.
Şagirdlər imtahan nəticələri haqqında məlumatı (hər fənn üzrə ümumi balı), həmçinin mobil operatorlar (Azercell, Bakcell, Nar) vasitəsilə “iş nömrəsi”ni (8 rəqəmli şagird kodunu) 7727 nömrəsinə göndərməklə də öyrənə bilərlər.
Yazı işlərinin (açıq tipli tapşırıqların cavabları) yoxlanılması prosesi onlayn şəkildə həyata keçirilib. Belə ki, hər marker yoxlama prosesinə öz evindən qoşularaq proqramın onun kompüterinə təsadüfi göndərdiyi işləri yoxlayıb. Qeyd edək ki, onlayn yoxlama prosesində üztanıma texnologiyası tətbiq edilib və yoxlama prosesinin bütün tələblərinə (meyarların təkmilləşdirilməsi, işlərin şifrələnməsi, markerlərin hər tapşırıq üzrə yoxlamadan əvvəl kalibrləmədə iştirak etməsi, yoxlama ərzində "seeding" (markerlərə sayıqlığı itirməmək üçün əvvəlcədən hazırlanan və kalibrə edilən sualların mütəmadi olaraq göndərilməsi) prosesinin tətbiqi, işlərin markerlərə proqram tərəfindən təsadüfi göndərilməsi, imtahan protokollarının araşdırılması və s.) əməl olunub.
Yazı işlərinin onlayn yoxlanılması üçün proqram təminatı Dövlət İmtahan Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanıb.
Qeyd edək ki, buraxılış imtahanında şagirdlərə tədris dili fənnindən 10 yazılı cavab tələb edən açıq və 20 qapalı, riyaziyyat fənnindən 7 yazılı cavab tələb edən açıq, 5 kodlaşdırılan açıq, 13 qapalı, xarici dil fənnindən 7 yazılı cavab tələb edən açıq və 23 qapalı tipli tapşırıq olmaqla ümumilikdə 85 tapşırıq təqdim olunur. Bu mərhələdə fənlərinin hər biri üzrə toplanıla biləcək maksimal bal 100 olmaqla, ümumilikdə 300 baldır. Balların hesablanması qaydası ilə linkdəki faylda tanış ola bilərsiniz.
Bu imtahanda iştirakı nəzərdə tutulan 58139 nəfərdən 393 nəfər imtahana gəlməyib. İmtahan qaydalarını pozduğu üçün 12 nəfər imtahandan xaric olunub.
İmtahan iştirakçıları arasında 2 nəfər – Abşeron rayonu Ceyranbatan qəsəbəsi 1 saylı orta məktəbin məzunu Həsənli Aydın Çingiz oğlu və Bakı şəhəri, 289 saylı orta məktəbin (“Zəngi” liseyi) məzunu Qurbanov Muhammedali Əhməd oğlu 300 bal toplamaqla ən yüksək nəticəni göstərib.
Bundan əlavə, ADA məktəbinin ingilis dilində tədris alan məzunu Fərəcov Mikayıl Elşən oğlu 200 bal toplamaqla ən yüksək nəticəni göstərib. Qeyd edək ki, fərqli dildə tədris aparılan məktəblərin məzunları 2 fənn (riyaziyyat və xarici dil) üzrə imtahan verir və maksimal toplaya biləcəkləri bal 200-dür.
İmtahan nəticələri ilə bağlı müraciətlərə baxılması üçün DİM-də Apellyasiya Komissiyası fəaliyyət göstərəcək. Apellyasiya Komissiyasına müraciət etmək istəyənlər 20 aprel saat 10:00-dan 22 aprel saat 17:00‑dək DİM-in saytında yerləşdiriləcək elektron ərizəni doldurmaqla qeydiyyatdan keçə bilərlər. Göstərilən müddət ərzində qeydiyyatdan keçməyənlər sonradan Apellyasiya Komissiyasına müraciət edə bilməyəcəklər. Elektron ərizədə haqqında müraciət edilən tapşırığın nömrəsi seçilməli, onunla bağlı müraciətin məzmunu yazılmalı və meyarın hansı bəndinə uyğun hesab edildiyi göstərilməlidir. Elektron ərizədə müraciətin məzmunu qeyd olunmadığı halda ərizə qəbul edilmir və həmin müraciət araşdırılmır. Apellyasiya prosesi aşağıdakı ardıcıllıqla aparılır:
Şagirdlərin müraciət etdikləri tapşırıqlar üzrə ekspert rəyi (yazılı şəkildə) apellyasiya ərizələrinə əlavə edilir;
Şagirdlərin apellyasiya ərizələrində qeyd etdikləri telefon nömrəsinə apellyasiya prosesinin başa çatması ilə bağlı “sms” göndərilir.
Bundan sonra şagirdlər apelyasiya.dim.gov.az saytında ərizələrinə daxil olaraq apellyasiyanın nəticəsi ilə tanış ola və ekspert rəyini oradan çap edə bilərlər.
Apellyasiya Komissiyasına müraciət etməmişdən əvvəl şagirdlər DİM-in saytında, imtahan nəticələri ilə bağlı səhifədə öz nəticələri, cavab vərəqinin qrafik təsviri, hər bir açıq tipli tapşırıq üzrə qiymətləndirmə meyarları ilə, həmçinin tapşırıqların şərti və izahlarla (https://eservices.dim.gov.az/ejurnal/) tanış ola bilərlər. Ötən imtahanların təcrübəsi göstərir ki, apellyasiya üçün ərizə yazanların təqribən 15%-i ümumiyyətlə tapşırığa cavab verməyib və ya öz cavabı ilə mümkün doğru cavabları, qiymətləndirmə şkalasını müqayisə edib tanış olmadan komissiyaya müraciət ediblər. Abituriyentlərin nəzərinə çatdırırıq ki, bu tip müraciətlərə baxılmayacaq.

По результатам выпускного экзамена по программе полного (11-летнего) среднего образования, проведённого 9 марта 2026 года, объявлены результаты.
Об этом «Medianews.az» сообщили в Государственном экзаменационном центре (ГЭЦ).
Ученики 11 классов, участвовавшие в экзамене, могут ознакомиться со своими результатами, графическим отображением ответного листа, правильными ответами на закрытые задания, а также с критериями оценивания каждого открытого задания с подробным письменным ответом (возможные правильные ответы, решения, шкала оценивания и примеры письменных работ) через предоставленную ссылку, используя свой идентификационный номер (8-значный код ученика) и номер удостоверяющего личность документа (или идентификационный номер налогоплательщика - FIN). Номера заданий участники экзамена могут узнать здесь.
Ученики также могут узнать информацию о результатах экзамена (общий балл по каждому предмету) отправив «номер задания» (8-значный код ученика) на номер 7727 через мобильных операторов Азербайджана (Azercell, Bakcell, Nar).
Процесс проверки письменных работ (ответов на открытые задания) осуществлялся онлайн. Каждый проверяющий (маркер) подключался к процессу проверки из дома и проверял задания, случайно назначаемые программным обеспечением на его компьютер. Следует отметить, что в процессе онлайн-проверки применялась технология распознавания лиц, и соблюдались все требования проверки (усовершенствование критериев, шифрование работ, участие маркеров в калибровке перед проверкой каждого задания, применение процесса "seeding" — отправка заранее подготовленных и откалиброванных вопросов для поддержания бдительности маркеров, случайное распределение работ маркерам программой, проверка протоколов экзамена и др.).
Программное обеспечение для онлайн-проверки письменных работ было разработано специалистами Государственного экзаменационного центра.
Отметим, что на выпускном экзамене ученикам в предмете «язык обучения» предоставляются в общей сложности 85 заданий: 10 открытых, требующих письменных ответов, и 20 закрытых; по математике — 7 открытых заданий, требующих письменных ответов, 5 кодируемых открытых и 13 закрытых; по иностранному языку — 7 открытых, требующих письменных ответов, и 23 закрытых задания. Максимальный балл по каждому из этих предметов на данном этапе составляет 100, всего — 300 баллов. С правилами подсчёта баллов можно ознакомиться в файле по ссылке.
Из 58 139 человек, предполагавшихся для участия в экзамене, 393 человека не явились на экзамен. 12 человек были удалены с экзамена за нарушение правил.
Два участника — выпускник средней школы №1 города Джейранбатан Абшеронского района Хасенли Айдын Чингиз оглы и выпускник средней школы №289 города Баку («Занги» лицей) Курбанов Мухаммадали Ахмед оглы — показали самый высокий результат, набрав 300 баллов.
Кроме того, выпускник школы ADA с преподаванием на английском языке Фараджев Микаил Эльшен оглы набрал 200 баллов, показав самый высокий результат. Отметим, что выпускники школ с преподаванием на другом языке сдают экзамен по двум предметам (математика и иностранный язык), максимальный суммарный балл которых составляет 200.
Для рассмотрения обращений по экзаменационным результатам в Государственном экзаменационном центре будет работать Апелляционная комиссия. Желающие подать апелляцию могут зарегистрироваться, заполнив электронное заявление, размещённое на сайте ГЭЦ, с 10:00 20 апреля по 17:00 22 апреля. Зарегистрировавшиеся не в указанный срок в последующем не смогут подать обращение в Апелляционную комиссию. В электронном заявлении необходимо выбрать номер задания, по которому подаётся обращение, указать содержание обращения и пункт критерия, по которому производится оценка. Заявление без указания содержания обращения отклоняется и не рассматривается. Процесс апелляции проходит в следующем порядке:
К апелляциям прилагается экспертное заключение (в письменном виде) по запрашиваемым заданиям;
На указанный участниками телефонный номер направляется «sms» о завершении процесса апелляции.
После этого участники могут ознакомиться с результатами апелляции и распечатать экспертное заключение на сайте apelyasiya.dim.gov.az, войдя в свои заявления.
Обращения, связанные с неправильным заполнением ответных листов, например, такими исправлениями, как закрашивание двух кружков в закрытом задании, которые приводят к ошибочному считыванию оптическим устройством, не рассматриваются.
Перед подачей обращения в Апелляционную комиссию ученики могут самостоятельно ознакомиться со своими результатами, графическим отображением ответного листа, критериями оценивания каждого открытого задания, а также с условиями и объяснениями заданий на странице экзаменационных результатов на сайте ГЭЦ (https://eservices.dim.gov.az/ejurnal/). Опыт прошлых экзаменов показывает, что примерно 15% подающих апелляции либо вовсе не отвечали на задания, либо подавали обращения без ознакомления с возможными правильными ответами и шкалой оценивания. Для сведения абитуриентов сообщаем, что такие обращения рассматриваться не будут.