“Bu sahədə çalışan qadınların orta maaşı
“Hazırda ölkəmizdə məşğul əhalinin 2 milyon 414 mini qadınlardır. Məşğul əhalidə kişilərin sayı isə 2 milyon 615 min nəfərdir. İşçi qüvvəsində qadınların sayı isə 2 milyon 571 mindir”.
Medianews.az Qafqazinfo-ya istinadən xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin üzvü, deputat Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında yazıb.
O bildirib ki, qadınlarımızın ən çox çalışdığı sektor təhsildir: “Hazırda əmək müqaviləsi ilə çalışan qadınlarımızın sayı 722 min 147 nəfərdir. Onun 242 min 801 nəfəri təhsil sektorunda çalışır. Bu, ümumi muzdlu qadın işçilərin 33.6 faizi deməkdir. Eyni zamanda o deməkdir ki, əmək müqaviləsi ilə çalışan hər 3 qadından biri təhsil sferasında işləyir. Əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi qadınlarımızın üstünlük verdiyi ikinci ən böyük sektordur.
Ümumi payda 16.2 faiz ilə bu sferada 116 min 976 qadın vətəndaşımız çalışır. İlk üçlüyü isə ticarət və nəqliyyat vasitələrinin təmiri sektoru tamamlayır: burada 95 min 566 qadın vətəndaşımızın əmək müqaviləsi qeydiyyatdan keçib”.
Deputat, həmçinin qadınların orta aylıq əmək haqqı ilə bağlı da fikir bildirib: “Ən yüksək maaş mədənçıxarma sənayesində təklif edilir. Burada qadın işçilərin orta maaşı 2915 manatdır. Daha sonra maliyyə və sığorta fəaliyyəti ilə məşğul olan qadın vətəndaşlarımızın orta aylıq maaşı 1813 manat.
Burada ilk üçlüyü informasiya və rabitə sektoru tamamlayır: 1353 manat. Məşğulluqda böyük paya malik olan təhsil sektorunda isə qadınların orta aylıq maaşı 731 manatdır. Hazırda, qadınların orta aylıq maaşı kişilərin orta əmək haqqısının 68.9 faizinə bərabərdir. Qlobal olaraq bu nisbət 77-80 faizdir”.

«В настоящее время в нашей стране занятые женщины составляют 2 миллиона 414 тысяч. Количество занятых мужчин составляет 2 миллиона 615 тысяч человек. Число женщин в рабочей силе составляет 2 миллиона 571 тысячу».
Как сообщает «Qafqazinfo», об этом в своем аккаунте в социальной сети написал член Комитета Милли Меджлиса по труду и социальной политике, депутат Вугар Байрамов.
Он отметил, что сектор, в котором работают наши женщины чаще всего, — образование: «В настоящее время количество женщин, работающих по трудовому договору, составляет 722 147 человек. Из них 242 801 человек трудится в секторе образования. Это означает 33,6% от общего числа женщин с наемной работой. Одновременно это означает, что каждая третья женщина, работающая по трудовому договору, занята в сфере образования. Предоставление населению медицинских и социальных услуг — второй по значимости сектор, который предпочитают наши женщины.
В общей доле 16,2% — в этой сфере работает 116 976 наших женщин-граждан. Тройку лидеров замыкает сектор торговли и ремонта транспортных средств: здесь трудовые договоры зарегистрированы у 95 566 женщин-граждан».
Депутат также высказал мнение по поводу средней месячной заработной платы женщин: «Самая высокая зарплата предлагается в горнодобывающей отрасли. Здесь средняя зарплата женщин-работниц составляет 2915 манатов. Далее следует сектор финансовой и страховой деятельности, где средняя месячная зарплата женщин-граждан — 1813 манатов.
Замыкает тройку лидеров сектор информационных технологий и связи: 1353 маната. В секторе образования, имеющем большую долю в занятости, средняя месячная зарплата женщин составляет 731 манат. В настоящее время средняя месячная зарплата женщин равна 68,9% от средней зарплаты мужчин. На глобальном уровне этот показатель составляет 77-80%».