“Bu sahədə çalışan qadınların orta maaşı
“Hazırda ölkəmizdə məşğul əhalinin 2 milyon 414 mini qadınlardır. Məşğul əhalidə kişilərin sayı isə 2 milyon 615 min nəfərdir. İşçi qüvvəsində qadınların sayı isə 2 milyon 571 mindir”.
Medianews.az Qafqazinfo-ya istinadən xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin üzvü, deputat Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında yazıb.
O bildirib ki, qadınlarımızın ən çox çalışdığı sektor təhsildir: “Hazırda əmək müqaviləsi ilə çalışan qadınlarımızın sayı 722 min 147 nəfərdir. Onun 242 min 801 nəfəri təhsil sektorunda çalışır. Bu, ümumi muzdlu qadın işçilərin 33.6 faizi deməkdir. Eyni zamanda o deməkdir ki, əmək müqaviləsi ilə çalışan hər 3 qadından biri təhsil sferasında işləyir. Əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi qadınlarımızın üstünlük verdiyi ikinci ən böyük sektordur.
Ümumi payda 16.2 faiz ilə bu sferada 116 min 976 qadın vətəndaşımız çalışır. İlk üçlüyü isə ticarət və nəqliyyat vasitələrinin təmiri sektoru tamamlayır: burada 95 min 566 qadın vətəndaşımızın əmək müqaviləsi qeydiyyatdan keçib”.
Deputat, həmçinin qadınların orta aylıq əmək haqqı ilə bağlı da fikir bildirib: “Ən yüksək maaş mədənçıxarma sənayesində təklif edilir. Burada qadın işçilərin orta maaşı 2915 manatdır. Daha sonra maliyyə və sığorta fəaliyyəti ilə məşğul olan qadın vətəndaşlarımızın orta aylıq maaşı 1813 manat.
Burada ilk üçlüyü informasiya və rabitə sektoru tamamlayır: 1353 manat. Məşğulluqda böyük paya malik olan təhsil sektorunda isə qadınların orta aylıq maaşı 731 manatdır. Hazırda, qadınların orta aylıq maaşı kişilərin orta əmək haqqısının 68.9 faizinə bərabərdir. Qlobal olaraq bu nisbət 77-80 faizdir”.

“The average salary of women working in this field
"Currently, 2 million 414 thousand of the employed population in our country are women. The number of men in the employed population is 2 million 615 thousand. The number of women in the labor force is 2 million 571 thousand."
"Qafqazinfo" reports that this was written on social media by Vugar Bayramov, a member of the National Assembly's Labor and Social Policy Committee and deputy.
He stated that the sector where our women work the most is education: "Currently, the number of women working under labor contracts is 722,147. Of these, 242,801 work in the education sector. This means 33.6 percent of all salaried female workers. At the same time, it means that one out of every three women working under labor contracts is employed in the education sphere. Providing healthcare and social services to the population is the second largest sector preferred by our women.
With a general share of 16.2 percent, 116,976 female citizens work in this sphere. The top three are completed by the trade and repair of motor vehicles sector: here, 95,566 female citizens have registered labor contracts."
The deputy also expressed his opinion about the average monthly wages of women: "The highest salary is offered in the mining industry. Here, the average salary of female workers is 2,915 manats. Next, the average monthly salary of female citizens engaged in finance and insurance activities is 1,813 manats.
The first three are completed by the information and communication sector: 1,353 manats. In the education sector, which has a large share in employment, the average monthly salary of women is 731 manats. Currently, the average monthly salary of women equals 68.9 percent of the average salary of men. Globally, this ratio is 77-80 percent."