Bu qan qrupu sahibləri
100 yaşdan yuxarı insanlar üzərində aparılan araşdırmalar qan qrupları ilə sağlamlıq göstəriciləri arasında mümkün əlaqəni gündəmə gətirib.
Milli.Az xəbər verir ki, mütəxəssislərin bildirdiyinə görə, bəzi qan qrupları müəyyən xəstəliklərə qarşı daha davamlı ola bilər.
Xüsusilə O (0) qan qrupuna sahib şəxslərin daha uzunömürlü olma ehtimalının yüksək olduğu qeyd edilir. Araşdırmalarda bu qan qrupunun ürək-damar xəstəlikləri və bəzi risk faktorları baxımından daha aşağı göstəricilərlə əlaqəli olduğu vurğulanır.
Royal Holloway, University of London tərəfindən aparılan araşdırmada qan qrupları ilə müxtəlif xəstəliklər arasında əlaqə öyrənilib. Tədqiqatçılar qan qrupunu müəyyən edən genlərin bəzi hallarda qan laxtalanması riskinə təsir göstərə biləcəyini bildiriblər.
Araşdırmalar göstərsə də ki, O qan qrupu müəyyən üstünlüklərə sahib ola bilər, sağlam həyat tərzi uzunömürlülükdə əsas rol oynayan faktordur. Həkimlər sağlam qidalanma, hərəkətlilik və mütəmadi tibbi yoxlanışların daha həlledici olduğunu bildirirlər.

Owners of this blood type
Research conducted on people over 100 years old has brought up a possible connection between blood groups and health indicators.
According to Milli.Az, specialists state that some blood groups may be more resistant to certain diseases.
It is particularly noted that individuals with blood group O (0) have a higher likelihood of longevity. Studies emphasize that this blood group is associated with lower indicators regarding cardiovascular diseases and some risk factors.
A study conducted by Royal Holloway, University of London examined the connection between blood groups and various diseases. Researchers reported that the genes determining blood groups may, in some cases, influence the risk of blood clotting.
Although research shows that blood group O may have certain advantages, a healthy lifestyle is the main factor playing a role in longevity. Doctors state that healthy nutrition, physical activity, and regular medical check-ups are more decisive.