Bu qan qrupu sahibləri
100 yaşdan yuxarı insanlar üzərində aparılan araşdırmalar qan qrupları ilə sağlamlıq göstəriciləri arasında mümkün əlaqəni gündəmə gətirib.
Milli.Az xəbər verir ki, mütəxəssislərin bildirdiyinə görə, bəzi qan qrupları müəyyən xəstəliklərə qarşı daha davamlı ola bilər.
Xüsusilə O (0) qan qrupuna sahib şəxslərin daha uzunömürlü olma ehtimalının yüksək olduğu qeyd edilir. Araşdırmalarda bu qan qrupunun ürək-damar xəstəlikləri və bəzi risk faktorları baxımından daha aşağı göstəricilərlə əlaqəli olduğu vurğulanır.
Royal Holloway, University of London tərəfindən aparılan araşdırmada qan qrupları ilə müxtəlif xəstəliklər arasında əlaqə öyrənilib. Tədqiqatçılar qan qrupunu müəyyən edən genlərin bəzi hallarda qan laxtalanması riskinə təsir göstərə biləcəyini bildiriblər.
Araşdırmalar göstərsə də ki, O qan qrupu müəyyən üstünlüklərə sahib ola bilər, sağlam həyat tərzi uzunömürlülükdə əsas rol oynayan faktordur. Həkimlər sağlam qidalanma, hərəkətlilik və mütəmadi tibbi yoxlanışların daha həlledici olduğunu bildirirlər.

Обладатели этой группы крови
Исследования, проведённые на людях старше 100 лет, подняли вопрос возможной связи между группами крови и показателями здоровья.
Как сообщает Milli.Az, по словам специалистов, некоторые группы крови могут быть более устойчивыми к определённым заболеваниям.
Отмечается, что у людей с группой крови О (0) вероятность долгой жизни выше. В исследованиях подчёркивается, что эта группа крови связана с более низкими показателями сердечно-сосудистых заболеваний и некоторых факторов риска.
В исследовании, проведённом в Royal Holloway, University of London, изучалась связь между группами крови и различными заболеваниями. Исследователи сообщили, что гены, определяющие группу крови, в некоторых случаях могут влиять на риск свертываемости крови.
Хотя исследования показали, что группа крови О может обладать определёнными преимуществами, здоровый образ жизни является основным фактором долгожительства. Врачи считают, что здоровое питание, активность и регулярные медицинские осмотры имеют более решающее значение.