Bu ölkənin mədəniyyət paytaxtı:
Beynəlxalq mədəniyyət və səyahət jurnalı olan "Time Out" 2026-cı ildə ziyarət üçün dünyanın ən yaxşı şəhərlərinin reytinqini açıqlayıb. Reytinqə ümumilikdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən 50 şəhər daxil edilib.
Medianews.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, nəşrin məlumatına görə, siyahıda birinci yeri Avstraliyanın Melburn şəhəri tutub. Bu şəhər həm də ölkənin mədəniyyət və idman paytaxtlarından biri hesab olunur.
Reytinq necə hazırlanıb?
Reytinqi müəyyən etmək üçün "Time Out" jurnalının komandası dünyanın 150 şəhərində yaşayan 24 mindən çox sakini arasında sorğu keçirib. Sorğu zamanı şəhərlərin gastronomiyası, gecə həyatı, mağazalar, muzeylər, parklar və yerli sakinlərin qonaqpərvərliyi kimi meyarlar nəzərə alınıb.
Bundan əlavə, şəhər sakinlərindən orada yaşamağın necə olduğu barədə də fikirlər soruşulub. Sorğuda insanların xoşbəxtlik səviyyəsi, həyat keyfiyyəti, əlçatanlıq və digər sosial göstəricilər də qiymətləndirilib.
Yekun reytinq hazırlanarkən bu nəticələr "Time Out" jurnalının 100-dən çox ekspertinin səsi ilə birləşdirilib. Daha sonra nəşrin müxtəlif şəhərlərdən olan müəllifləri həmin şəhərlərin niyə indi ziyarət üçün ideal olduğunu izah ediblər.
Melburn niyə birinci oldu
"Time Out" jurnalının Melburndan olan müəllifi Lia Qlinnin sözlərinə görə, şəhərdə müntəzəm olaraq böyük beynəlxalq idman tədbirləri keçirilir. Bunlara Australian Open tennis turniri, Formula-1 üzrə Avstraliya Qran-prisi və digər nüfuzlu yarışlar daxildir.
Melburn həm də zəngin kulinariya həyatı ilə turistləri cəlb edir. İnsanlar məşhur burger dadmaq üçün saatlarla növbədə dayanır və ya uzun illərdir fəaliyyət göstərən restoranlarda xüsusi günlərini qeyd edirlər.
Şəhərin müxtəlif küçə və rayonları da turistlər üçün maraqlı məkanlarla zəngindir. Burada müstəqil kinoteatrlar, damüstü barlar, vinil plastinka mağazaları və qeyri-adi sənət qalereyaları yerləşir. Bundan başqa, Melburnda tarixi memarlıq abidələri, rəngarəng qraffiti ilə bəzədilmiş dar küçələr, dünya səviyyəli bağlar və yerli icmalar üçün böyük mədəni və mənəvi əhəmiyyət daşıyan Yarra çayı mövcuddur.
Şəhərdə nəqliyyatın da xeyli yaxşılaşdığı qeyd olunur. Yeni metro tunelinin istifadəyə verilməsi ictimai nəqliyyat şəbəkəsini xeyli dəyişdirib və şəhər daxilində hərəkəti daha rahat edib.
Sorğu nəticələrinə görə, Melburn bütün göstəricilər üzrə yüksək nəticə göstərib. Yerli sakinlərin 94 faizi şəhərin gastronomiyasını yüksək qiymətləndirib, 92 faizi onun incəsənət və mədəniyyət həyatını bəyəndiyini bildirib, 77 faizi isə gecə həyatını tövsiyə edib.

The cultural capital of this country:
The international culture and travel magazine "Time Out" has announced the ranking of the world's best cities to visit in 2026. The ranking includes a total of 50 cities from various countries around the world.
Medianews.az, citing Lent.az, reports that according to the publication, the first place on the list was taken by Melbourne, Australia. This city is also considered one of the country's cultural and sports capitals.
How was the ranking prepared?
To determine the ranking, the team from "Time Out" magazine conducted a survey among more than 24,000 residents living in 150 cities worldwide. During the survey, criteria such as the cities' gastronomy, nightlife, shops, museums, parks, and hospitality of local residents were taken into account.
Additionally, residents were asked about what it is like to live there. The survey also evaluated people's happiness level, quality of life, accessibility, and other social indicators.
When preparing the final ranking, these results were combined with the votes of more than 100 experts from "Time Out." Then, the publication’s authors from various cities explained why those cities are ideal to visit now.
Why Melbourne was first
According to Lia Glynn, the "Time Out" magazine author from Melbourne, the city regularly hosts major international sports events. These include the Australian Open tennis tournament, the Australian Grand Prix of Formula 1, and other prestigious competitions.
Melbourne also attracts tourists with its rich culinary life. People queue for hours to taste famous burgers or celebrate their special days in restaurants that have been operating for many years.
The city’s various streets and districts are also rich with interesting places for tourists. There are independent cinemas, rooftop bars, vinyl record stores, and unusual art galleries. In addition, Melbourne has historic architectural monuments, narrow streets decorated with colorful graffiti, world-class gardens, and the Yarra River, which has great cultural and spiritual significance for local communities.
The improvement of transportation in the city is also noted. The commissioning of a new metro tunnel has significantly changed the public transport network and made movement within the city more comfortable.
According to the survey results, Melbourne scored high on all indicators. 94% of local residents rated the city’s gastronomy highly, 92% said they liked its art and cultural life, and 77% recommended its nightlife.