“Böyük yeddilər”in görüşü nə ilə nəticələndi?
Gözlənildiyi kimi, “Böyük yeddilər”in (G7) Fransada başa çatan toplantısında əsas müzakirə mövzusu Rusiya-Ukrayna müharibəsi olub. “Böyük yeddilərin” liderləri Rusiyaya qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsi vacibliyindən danışıblar. Maraqlıdır ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə dialoq tərəfdarı olan ABŞ Prezidenti Donald Tramp Moskvaya qarşı təzyiqin artırılmasına etiraz etməyib. Bu baxımdan Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski sammitin nəticələrindən razı qalıb.
Ukraynanın hava hücumundan müdafiəsinin daha da gücləndirilməsi barədə razılığın əldə olunmasını sammitin mühüm nəticəsi hesab etmək olar. İndi əsas məsələ bu razılaşmanın qısa müddətdə yerinə yetirilməsini təmin etməkdir.
“Böyük yeddilər”in toplantısına bu ölkələrlə tərəfdaş olan dövlətlərin liderləri də dəvətli idilər. Fransa Prezidenti Emmanuel Makron sammitə Çin lideri Si Cinpini də dəvət etməyi planlaşdırırdı. Ancaq bunun üçün “Böyük yeddilər”in ortaq qərar olmalı idi. “Böyük yeddilər”in üzvü olan Yaponiya üçün Çinin sammitdə iştirakı qəbuledilməz idi. Digər tərəfdən Çin lideri Fransadakı müzakirələrə dəvət alsaydı belə, onun sammitə qatılacağını söyləmək çətin idi. Çünki Çin lideri sammitdə Rusiya əleyhinə müzakirələrdə iştirak etməyəcəkdi. Digər tərəfdən Fransadakı sammitdə nadir torpaq elementlərinin istismar qaydaları müəyyənləşdirilib. Bəllidir ki, dünya üzrə nadir torpaq elementlərinin təxminən 70 faizinə malik olan Çin bunların ixracını xeyli məhdudlaşdırıb. Bu səbəbdən “Böyük yeddilər” Çindən asılılığı azaltmaq üçün alternativ mənbələr axtarışındadırlar. “Böyük yeddilər” nadir torpaq elementlərinin istismarı sahəsində əməkdaşlığı genişləndirməyə qərar veriblər.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp fürsətdən istifadə edərək Fransada ikitərəfli görüşlər keçirib. Bunlardan biri Fransadakı sammitə dəvət olunan Hindistanın baş naziri Narendra Modi ilə olub. Donald Tramp prezident seçildikdən sonra Hindistanın siyasətini tənqidi ilə yadda qalmışdı. Ancaq Ağ Ev sahibi bu dəfə baş nazir Narendra Modi ilə danışıqları müsbət qiymətləndirib. Tramp ortaq mətbuat konfransında hətta deyib ki, Hindistana hücum olarsa, Vaşinqton Yeni Dehliyə hərtərəfli dəstək verməyə hazırdır.
İki lider Hörmüz boğazı ətrafındakı vəziyyəti də müzakirə ediblər. Məsələ burasındadır ki, Hörmüz boğazının atəş altında qalmasından əziyyət çəkən ölkələrdən biri də Hindistan olub. Bu boğazda atışmalar nəticəsində Hindistanın dənizçiləri həlak olublar. Digər tərəfdən Hindistan üçün nəzərdə tutulan neftlə dolu tankerlər boğazda ilişib qalmışdılar. Ona görə də Vaşinqton-Tehran razılaşması Hindistan üçün əhəmiyyətlidir.
Ancaq boğaz tezliklə yenidən açılsa belə, qlobal neft və qaz tədarükünün sabitləşməsi aylar çəkə bilər. Trampın Yeni Dehlinin siyasətini tərifləməsinə baxmayaraq, iki ölkə arasında ticarət sazişinin imzalanmasına ehtiyac var. Tramp razılaşmaya yaxınlaşdıqlarını bildirsə, bu ilin fevral ayından başlayan danışıqlar hələ yekunlaşmayıb.

Как и ожидалось, главной темой обсуждения на завершившейся во Франции встрече «Большой семёрки» (G7) стала война между Россией и Украиной. Лидеры «Большой семёрки» говорили о необходимости ужесточения санкций против России. Интересно, что президент США Дональд Трамп, который выступает за диалог с президентом России Владимиром Путиным, не возражал против наращивания давления на Москву. В этом отношении президент Украины Владимир Зеленский остался доволен результатами саммита.
Соглашение о дальнейшем укреплении системы противовоздушной обороны Украины можно считать важным результатом саммита. Теперь главным вопросом является обеспечение быстрого выполнения этого соглашения.
На встречу «Большой семёрки» были приглашены лидеры стран-партнёров. Президент Франции Эммануэль Макрон планировал пригласить на саммит лидера Китая Си Цзиньпина. Но для этого требовалось совместное решение «Большой семёрки». Для Японии, входящей в «Большую семёрку», участие Китая на саммите было неприемлемо. С другой стороны, даже если бы лидер Китая был приглашён на обсуждения во Франции, было бы трудно ожидать его участия в саммите, так как он не стал бы участвовать в обсуждениях против России. Кроме того, на французском саммите были определены правила освоения редкоземельных элементов. Известно, что Китай владеет примерно 70 процентами мировых запасов редкоземельных элементов и значительно ограничил их экспорт. По этой причине «Большая семёрка» ищет альтернативные источники, чтобы снизить зависимость от Китая. «Большая семёрка» решила расширить сотрудничество в сфере освоения редкоземельных элементов.
Президент США Дональд Трамп воспользовался возможностью и провёл двусторонние переговоры во Франции. Одни из них состоялись с премьер-министром Индии Нарендрой Моди, который также был приглашён на саммит во Франции. Дональд Трамп после избрания президентом запомнился критикой политики Индии. Однако хозяин Белого дома на этот раз положительно оценил переговоры с премьер-министром Нарендрой Моди. На совместной пресс-конференции Трамп даже заявил, что в случае нападения на Индию Вашингтон готов оказать Нью-Дели всестороннюю поддержку.
Два лидера также обсудили ситуацию вокруг Ормузского пролива. Дело в том, что одной из стран, пострадавших от обстрелов Ормузского пролива, стала Индия. В результате столкновений в проливе погибли индийские моряки. Кроме того, для Индии предназначенные танкеры с нефтью застряли в проливе. Поэтому соглашение Вашингтона с Тегераном является важным для Индии.
Однако даже если пролив вскоре вновь откроется, стабилизация глобальных поставок нефти и газа может занять месяцы. Несмотря на восхваления политики Нью-Дели со стороны Трампа, между двумя странами необходимо заключение торгового соглашения. Хотя Трамп заявил о приближении к соглашению, переговоры, начавшиеся в феврале этого года, пока не завершены.