“Bir oyunçu necə 30 metrdən tüpürə bilər?” -
“Oyunda hakimdən qaynaqlanan problemlər var idi. Çünki o, matçın əvvəlindən etibarən bizim əleyhimizə xırda follar verirdi. Səkkizinci dəqiqədə isə daha ciddi problem yaşandı və rəqib qol vurdu. Rəqibin vurduğu qoldan əvvəl həm yan hakim bayrağını qaldırdı, həm də baş hakim fit çaldı. Buna baxmayaraq rəqib topu qapıya göndərdi. Bundan sonra hakimlər öz aralarında müzakirə apardılar və belə qərar qəbul etdilər ki, qol hesaba alınsın. “YouTube”da bunun görüntüləri də mövcuddur. Bu cür oyunlarda daha yaxşı hakimlər təyin olunmalıdır. “Sabah 2” “Qarabağ 2” oynayır və rəqib çempionatın birincisidir. Buna baxmayaraq hakim bu cür səhvlər edir. Məncə, AFFA da bunu nəzərə alaraq, oyuna daha yaxşı hakim göndərməlidir”.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu “Qafqazinfo”ya açıqlamasında “Qarabağ”ın əvəzedici komandasının baş məşqçisi Maksim Medvedev deyib. O, Əvəzedicilər liqasının 21-ci turunda “Sabah 2”yə 2:1 hesabı ilə qalib gəldikləri oyunda baş verənlərdən danışıb.
M.Medvedev həmin matçın 43-cü dəqiqəsində komandasını meydandan çıxarmasına aydınlıq gətirib:
“Matçın 43-cü dəqiqəsində hesab 1:1 idi. Rəqib oyunçu künc zərbəsini ötürülən topa əllə toxunaraq qapıya göndərməyə çalışdı. Yəni Maradonasayağı qol vurmaq istədi. Hakim də həmin epizodu gördü və fol kimi dəyərləndirdi. Lakin bunun qarşılığında rəqib oyunçuya sarı vərəqə vermədi. Normalda belə epizodlar “sarı”dır. Bizim futbolçumuz Sami Mmae də hakimə irad bildirdi ki, “epizodu saxlamısan, buna sarı vərəqə verməlisən”. Amma hakim əksinə Sami Mmaeyə sarı vərəqə verdi. Daha sonra isə o, hakimə rəqibə deyil, özünə sarı vərəqə verdiyinə görə təşəkkür etdi. Bundan sonra hakim ikinci sarı vərəqəni verdi və Samini meydandan qovdu.
Bizim də rəhbərliyimiz orada idi. Mən də onlara dedim ki, “bu, mümkün deyil, belə bir şey ola bilməz”. Biz hər dəfə “Sabah”la oynayanda bu cür epizodlar olur, əleyhimizə qərarlar verilir. Bundan əvvəlki oyunda da bizim futbolçumuza qırmızı vərəqə verilmişdi. Hakim protokola qeyd etmişdi ki, “futbolçu mənə tüpürüb”. Amma epizod “YouTube”da var, baxanda görünür ki, bizim oyunçumuz hakimdən 30 metr aralıdadır. Başa düşə bilmirəm, bir oyunçu necə 30 metrdən tüpürə bilər? Yəni, bu cür qərarlar qalmaqallara yol açır.
43-cü dəqiqədə Mmaeyə verilən qırmızı vərəqədən sonra dedim ki, rəqibə 3 xal lazımdırsa, meydandan çıxırıq, xal onların olsun. Paltardəyişmə otağına yollandıq. Komandamızın direktoru da gəldi və hakim-inspektor Ömər Paşayevə iradlar bildirildi.
Ö.Paşayev özü də idarəçilikdən şoka düşmüşdü, o da nə deyəcəyini bilmədi. Daha sonra direktorumuz gəldi, bizə bildirdi ki, “çıxıb oynayın”. Biz də meydana çıxdıq, oynamağa başladıq. Künc zərbəsindən qol vurub 2:1 hesablı qalibiyyət əldə etdik. Normal haldır ki, oyundan sonra ara qarışdı, bəzi şeylər baş verdi. Paltardəyişmə otağına girəndə gördük ki, “Sabah”ın paltardəyişmə otağından səslər gəlir, orada dava olub, polislər də otağa daxil olublar. Kimsə stadionun şüşələrin sındırmışdı. Amma rəqibin paltardəyişmə otağında baş verənlərin bizə heç bir aidiyyəti yox idi”.
Məşqçi iki futbolçunun polis bölməsinə aparılması ilə bağlı yayılan xəbər barədə isə bunları deyib: “Məncə, onlar futbolçular deyildi, başqa adamlar idi. Kim olduqlarını bilmirəm. Amma oyunda və ondan sonra da ara qatan adamlar həmin şəxslər idi”.
M.Medvedev əvəzedicilərin oyunlarında dəfələrlə bərbad hakim idarəçiliyi ilə üzləşdiklərini də sözlərinə əlavə edib:
“Ümumiyyətlə, bu, ilk dəfə baş verən hal deyil. Dəfələrlə belə hallar yaşanıb, amma bu əvəzedicilər komandasıdır. Biz futbolçuların inkişafını istəyirik, onlara nəsə qatmağa çalışırıq. Onsuz da burada nəticə qazanılsa da, bir şey dəyişməyəcək. Guya əvəzedicidə çempion olsaq, nə olacaq? Orada nə dəyişəcək ki?
Əvəzedicilərdə ən gənc komanda “Qarabağ”ın komandasıdır. 2007-2008-ci il təvəllüdlü futbolçulara şans veririk ki, təcrübə qazansınlar. Onlar milli komandaya kömək edirlər. Amma bu cür hakimliklə, bu cür qərarlarla onların inkişafına ziyan vurulur. AFFA-nın verəcəyi cəzaya da hazıram. Yəni nə dəyişəcək ki? Axı bu hakimləri kim necə təyin edir?!  Bizim oyunlarda bu cür anlaşılmaz qərarlar verilir. Başa düşmürəm ki, məqsəd nədir? Bu gün milli komandaya ən çox futbolçu verən məhz “Qarabağ”dır.
Yəni istər bizim heyətimizdən, istər aşağı yaş qruplarından xeyli futbolçu milli komandalara çağrılır. Bu cür oyunçulara belə psixoloji zərbələr vurmaq olmaz. Meydanda əziyyət çəkirlər, çalışırlar ki, özlərini inkişaf elətdirsinlər, amma onlara qarşı belə hallar olur. Sonra mən özüm də futbolçuya nəsə deməkdən və hansısa bir tapşırıq verməkdən çəkinirəm.
Bu futbolçular meydanda baş qoyurlar, zədələnirlər. Amma əziyyətlərinin qarşılığı belə qərarlarla yerə vurulur və sonra da o futbolçunun psixoloji durumunu düzəltmək çətin məsələdir. Bu cür vəziyyətlə üzləşəndə onlar həvəsdən düşürlər. Dəfələrlə AFFA-ya şikayət etsək də, heç bir xeyri yoxdur.
Tüpürməyə görə cəzalandırılan oyunçuya görə gedib şikayət etdik, görüntülər verdik, amma min manat cərimə kəsdilər və dörd oyunluq diskvalifikasiya etdilər. Yəni, heç nə dəyişmədi. Maraqlıdır ki, bu cür hadisələr kritik anlarda baş verir. Yəni, adi oyunlarda çox yaxşı idarəçilik edirlər, kritik məqamlara çatanda isə bu cür anlaşılmaz qərarlar verirlər”.

"How can a player spit from 30 meters?" -
“There were problems originating from the referee during the game. Because from the beginning of the match, he was giving minor fouls against us. In the eighth minute, a more serious problem occurred and the opponent scored a goal. Before the opponent's goal, both the linesman raised the flag and the main referee blew the whistle. Despite this, the opponent sent the ball into the net. After that, the referees discussed among themselves and decided that the goal should be counted. The footage of this is also available on ‘YouTube’. Better referees should be appointed for such games. ‘Sabah 2’ is playing against ‘Qarabağ 2’, and the opponent is the leader of the championship. Nevertheless, the referee makes such mistakes. I think AFFA should take this into account and assign a better referee to the game.”
According to Medianews.az, these remarks were made by Maksim Medvedev, head coach of Qarabağ's reserve team, in an interview with "Qafqazinfo". He spoke about the events that occurred in the 21st round of the Reserve League match in which they defeated ‘Sabah 2’ with a score of 2:1.
M. Medvedev clarified why he withdrew his team from the field at the 43rd minute of the match:
“At the 43rd minute of the match, the score was 1:1. An opponent player tried to send the ball into the goal by touching the ball with his hand on a corner kick that had been played, essentially attempting a Maradona-style goal. The referee saw that incident and judged it as a foul. However, he did not give a yellow card to the opponent player. Normally, such incidents should result in a ‘yellow’ card. Our player Sami Mmae protested to the referee, saying ‘You stopped the play; you should give a yellow card for that.’ But the referee, on the contrary, gave a yellow card to Sami Mmae. Later, Sami thanked the referee because the referee had given the yellow card to himself (meaning to the wrong person). Then the referee gave a second yellow card and sent Sami off the field.
Our management was also present there. I told them, ‘This is impossible, such a thing cannot happen.’ Every time we play against ‘Sabah’, these kinds of incidents occur, and decisions are made against us. In the previous game, our player received a red card. The referee noted in the protocol that ‘the player spat on me’. But the footage is on ‘YouTube’ and when you watch it, it shows that our player was 30 meters away from the referee. I cannot understand how a player could spit from 30 meters away? Such decisions cause scandals.
After the red card given to Mmae at the 43rd minute, I said that if the opponent needs 3 points, we will leave the field, and the points can be theirs. We headed to the locker room. The director of our team also came, and complaints were made to the referee-inspector Ömər Paşayev.
Ö. Paşayev himself was shocked by the refereeing; he did not know what to say. Then our director came and told us to come back out and play. We returned to the field and started playing. We scored a goal from a corner and won 2:1. It is normal that after the game things got heated, some things happened. When we entered the changing room, we heard noises from ‘Sabah’s’ dressing room, there was a fight there, and the police entered the room. Someone had broken the stadium’s glass. But what happened in the opponent’s dressing room had nothing to do with us.”
Regarding the news about two players being taken to the police station, the coach said: “I think they were not the players, they were other people. I do not know who they were. However, those people were the ones who instigated conflicts during and after the game.”
M. Medvedev added that they have repeatedly faced poor refereeing in reserve games:
“In general, this is not the first time such a situation has happened. Such incidents have occurred many times, but this is a reserve team. We want the development of the players and try to contribute to them. Even if results are achieved here, nothing will change. What difference does it make if we become champions in the reserves? What will change there?
Qarabağ has the youngest reserve team. We give chances to players born in 2007-2008 to gain experience. They help the national teams. But with such refereeing and decisions, their development is harmed. I am ready for any sanctions AFFA might impose. What difference will it make? Who and how appoints these referees?! Such unclear decisions are made in our games. I do not understand the purpose. Qarabağ is the team that provides the most players to the national team today.
Many players from our lineup and youth groups are called to the national teams. Such psychological blows should not be dealt to these players. They endure hardships on the field and try to improve themselves, but such things happen against them. Then I myself hesitate to say anything to a player or give any instructions.
These players put their heads down on the field and get injured. But their efforts are crushed by such decisions, and then it is difficult to rectify the psychological condition of that player. When confronted with such situations, they lose motivation. Even though we have repeatedly complained to AFFA, it has been of no use.
We complained and provided footage regarding the player who was penalized for spitting, but he was fined a thousand manat and disqualified for four matches. Nothing changed. It is interesting that such incidents occur at critical moments. In regular games, refereeing is done very well, but at critical moments, such unclear decisions are made.”