“Bir oyunçu necə 30 metrdən tüpürə bilər?” -
“Oyunda hakimdən qaynaqlanan problemlər var idi. Çünki o, matçın əvvəlindən etibarən bizim əleyhimizə xırda follar verirdi. Səkkizinci dəqiqədə isə daha ciddi problem yaşandı və rəqib qol vurdu. Rəqibin vurduğu qoldan əvvəl həm yan hakim bayrağını qaldırdı, həm də baş hakim fit çaldı. Buna baxmayaraq rəqib topu qapıya göndərdi. Bundan sonra hakimlər öz aralarında müzakirə apardılar və belə qərar qəbul etdilər ki, qol hesaba alınsın. “YouTube”da bunun görüntüləri də mövcuddur. Bu cür oyunlarda daha yaxşı hakimlər təyin olunmalıdır. “Sabah 2” “Qarabağ 2” oynayır və rəqib çempionatın birincisidir. Buna baxmayaraq hakim bu cür səhvlər edir. Məncə, AFFA da bunu nəzərə alaraq, oyuna daha yaxşı hakim göndərməlidir”.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu “Qafqazinfo”ya açıqlamasında “Qarabağ”ın əvəzedici komandasının baş məşqçisi Maksim Medvedev deyib. O, Əvəzedicilər liqasının 21-ci turunda “Sabah 2”yə 2:1 hesabı ilə qalib gəldikləri oyunda baş verənlərdən danışıb.
M.Medvedev həmin matçın 43-cü dəqiqəsində komandasını meydandan çıxarmasına aydınlıq gətirib:
“Matçın 43-cü dəqiqəsində hesab 1:1 idi. Rəqib oyunçu künc zərbəsini ötürülən topa əllə toxunaraq qapıya göndərməyə çalışdı. Yəni Maradonasayağı qol vurmaq istədi. Hakim də həmin epizodu gördü və fol kimi dəyərləndirdi. Lakin bunun qarşılığında rəqib oyunçuya sarı vərəqə vermədi. Normalda belə epizodlar “sarı”dır. Bizim futbolçumuz Sami Mmae də hakimə irad bildirdi ki, “epizodu saxlamısan, buna sarı vərəqə verməlisən”. Amma hakim əksinə Sami Mmaeyə sarı vərəqə verdi. Daha sonra isə o, hakimə rəqibə deyil, özünə sarı vərəqə verdiyinə görə təşəkkür etdi. Bundan sonra hakim ikinci sarı vərəqəni verdi və Samini meydandan qovdu.
Bizim də rəhbərliyimiz orada idi. Mən də onlara dedim ki, “bu, mümkün deyil, belə bir şey ola bilməz”. Biz hər dəfə “Sabah”la oynayanda bu cür epizodlar olur, əleyhimizə qərarlar verilir. Bundan əvvəlki oyunda da bizim futbolçumuza qırmızı vərəqə verilmişdi. Hakim protokola qeyd etmişdi ki, “futbolçu mənə tüpürüb”. Amma epizod “YouTube”da var, baxanda görünür ki, bizim oyunçumuz hakimdən 30 metr aralıdadır. Başa düşə bilmirəm, bir oyunçu necə 30 metrdən tüpürə bilər? Yəni, bu cür qərarlar qalmaqallara yol açır.
43-cü dəqiqədə Mmaeyə verilən qırmızı vərəqədən sonra dedim ki, rəqibə 3 xal lazımdırsa, meydandan çıxırıq, xal onların olsun. Paltardəyişmə otağına yollandıq. Komandamızın direktoru da gəldi və hakim-inspektor Ömər Paşayevə iradlar bildirildi.
Ö.Paşayev özü də idarəçilikdən şoka düşmüşdü, o da nə deyəcəyini bilmədi. Daha sonra direktorumuz gəldi, bizə bildirdi ki, “çıxıb oynayın”. Biz də meydana çıxdıq, oynamağa başladıq. Künc zərbəsindən qol vurub 2:1 hesablı qalibiyyət əldə etdik. Normal haldır ki, oyundan sonra ara qarışdı, bəzi şeylər baş verdi. Paltardəyişmə otağına girəndə gördük ki, “Sabah”ın paltardəyişmə otağından səslər gəlir, orada dava olub, polislər də otağa daxil olublar. Kimsə stadionun şüşələrin sındırmışdı. Amma rəqibin paltardəyişmə otağında baş verənlərin bizə heç bir aidiyyəti yox idi”.
Məşqçi iki futbolçunun polis bölməsinə aparılması ilə bağlı yayılan xəbər barədə isə bunları deyib: “Məncə, onlar futbolçular deyildi, başqa adamlar idi. Kim olduqlarını bilmirəm. Amma oyunda və ondan sonra da ara qatan adamlar həmin şəxslər idi”.
M.Medvedev əvəzedicilərin oyunlarında dəfələrlə bərbad hakim idarəçiliyi ilə üzləşdiklərini də sözlərinə əlavə edib:
“Ümumiyyətlə, bu, ilk dəfə baş verən hal deyil. Dəfələrlə belə hallar yaşanıb, amma bu əvəzedicilər komandasıdır. Biz futbolçuların inkişafını istəyirik, onlara nəsə qatmağa çalışırıq. Onsuz da burada nəticə qazanılsa da, bir şey dəyişməyəcək. Guya əvəzedicidə çempion olsaq, nə olacaq? Orada nə dəyişəcək ki?
Əvəzedicilərdə ən gənc komanda “Qarabağ”ın komandasıdır. 2007-2008-ci il təvəllüdlü futbolçulara şans veririk ki, təcrübə qazansınlar. Onlar milli komandaya kömək edirlər. Amma bu cür hakimliklə, bu cür qərarlarla onların inkişafına ziyan vurulur. AFFA-nın verəcəyi cəzaya da hazıram. Yəni nə dəyişəcək ki? Axı bu hakimləri kim necə təyin edir?!  Bizim oyunlarda bu cür anlaşılmaz qərarlar verilir. Başa düşmürəm ki, məqsəd nədir? Bu gün milli komandaya ən çox futbolçu verən məhz “Qarabağ”dır.
Yəni istər bizim heyətimizdən, istər aşağı yaş qruplarından xeyli futbolçu milli komandalara çağrılır. Bu cür oyunçulara belə psixoloji zərbələr vurmaq olmaz. Meydanda əziyyət çəkirlər, çalışırlar ki, özlərini inkişaf elətdirsinlər, amma onlara qarşı belə hallar olur. Sonra mən özüm də futbolçuya nəsə deməkdən və hansısa bir tapşırıq verməkdən çəkinirəm.
Bu futbolçular meydanda baş qoyurlar, zədələnirlər. Amma əziyyətlərinin qarşılığı belə qərarlarla yerə vurulur və sonra da o futbolçunun psixoloji durumunu düzəltmək çətin məsələdir. Bu cür vəziyyətlə üzləşəndə onlar həvəsdən düşürlər. Dəfələrlə AFFA-ya şikayət etsək də, heç bir xeyri yoxdur.
Tüpürməyə görə cəzalandırılan oyunçuya görə gedib şikayət etdik, görüntülər verdik, amma min manat cərimə kəsdilər və dörd oyunluq diskvalifikasiya etdilər. Yəni, heç nə dəyişmədi. Maraqlıdır ki, bu cür hadisələr kritik anlarda baş verir. Yəni, adi oyunlarda çox yaxşı idarəçilik edirlər, kritik məqamlara çatanda isə bu cür anlaşılmaz qərarlar verirlər”.

«Как игрок может плевать с 30 метров?» -
«В игре были проблемы, связанные с судьей. Потому что с самого начала матча он штрафовал нас за мелкие фолы. На восьмой минуте произошла более серьёзная проблема, и соперник забил гол. До того, как соперник забил гол, как боковой судья поднял флажок, так и главный судья свистнул. Несмотря на это, соперник отправил мяч в ворота. После этого судьи совещались и приняли решение засчитать гол. На «YouTube» есть видеозаписи этого эпизода. В таких играх должны назначаться более квалифицированные судьи. «Сабах 2» играет с «Карабахом 2», и соперник — лидер чемпионата. Несмотря на это, судья допускает такие ошибки. Думаю, АФФА должно это учитывать и назначать на игру более достойных судей».
Как сообщает Medianews.az, такое заявление в интервью «Qafqazinfo» сделал главный тренер дубля «Карабаха» Максим Медведев. Он рассказал о событиях в матче 21-го тура Лиги дублёров, в котором они одержали победу над «Сабах 2» со счётом 2:1.
М. Медведев прояснил ситуацию с выходом своей команды с поля на 43-й минуте матча:
«На 43-й минуте счёт был 1:1. Игрок соперника при вводе углового рукой попытался отправить мяч в ворота. То есть пытался забить как Марадона. Судья видел этот эпизод и засчитал его как фол. Но при этом не показал жёлтую карточку игроку соперника, хотя обычно в таких эпизодах она показывается. Наш футболист Сами Ммае сделал судье замечание, сказав: "Ты остановил эпизод, надо было показать жёлтую карточку". Но вместо этого судья показал жёлтую карточку самому Сами Ммае. Позже он поблагодарил арбитра, что тот не показал желтую сопернику, а ему. Потом судья показал вторую жёлтую и удалил Сами с поля.
Наше руководство тоже было там. Я им сказал: «Это невозможно, такого не может быть». Каждый раз, когда мы играем с «Сабахом», происходят подобные эпизоды, принимаются решения против нас. В предыдущей игре нашему футболисту показали красную карточку. Судья вписал в протокол, что «игрок плюнул на меня». Но эпизод есть на «YouTube», и видно, что наш игрок находится в 30 метрах от судьи. Понимаю, как один игрок может плюнуть с такого расстояния? Такие решения вызывают скандалы.
После красной карточки, показанной Ммае на 43-й минуте, я сказал: если сопернику нужны 3 очка, мы уходим с поля, пусть очки достанутся им. Мы направились в раздевалку. Пришёл директор нашей команды, и судье-инспектору Омару Пашаєву были сделаны замечания.
О. Пашаєв тоже был шокирован организацией матча и не знал, что сказать. Потом пришёл наш директор и сказал, что нужно выйти и играть. Мы вышли на поле, начали игру. С забитым с углового голом победили 2:1. После матча началась суматоха, произошли некоторые события. Когда мы вошли в раздевалку, услышали звуки из раздевалки «Сабаха», там была драка, полиция вошла внутрь. Кто-то разбил стекла в здании. Но нас не касаются события, случившиеся в раздевалке соперника».
О тренерском комментарии по поводу сообщения о том, что двух футболистов увезла полиция, он сказал: «Я считаю, что это не были футболисты, а другие люди. Кто они — я не знаю. Но именно эти люди и вмешивались во время и после матча».
М. Медведев также отметил, что неоднократно сталкивались с плохим судейством в играх дублёров:
«В целом, это не первый случай. Такое случалось много раз, но это команда дублёров. Мы хотим, чтобы футболисты развивались, пытаемся им что-то дать. И несмотря на то, что здесь тоже стремятся к результату, ничего не изменится. Что изменится, если мы станем чемпионами среди дублёров?
«Карабах» — самая молодая команда среди дублёров. Мы даём шанс футболистам 2007–2008 годов рождения, чтобы они получили опыт. Они помогают национальной сборной. Но такое судейство и такие решения вредят их развитию. Я готов к наказаниям от АФФА. Что же изменится? Кто и как назначает этих судей? В наших матчах принимаются такие непонятные решения. Понимаю, что цель такого — непонятна. Сегодня именно «Карабах» даёт наибольшее количество футболистов в национальные команды.
То есть и из нашей основной команды, и из юношеских сборных немало футболистов вызывается в национальные команды. Нельзя наносить таким игрокам такие психологические удары. Они трудятся на поле, стараются развиваться, а к ним относятся так. Потом я сам боюсь что-то сказать футболисту или дать какое-то указание.
Эти футболисты выкладываются на поле, получают травмы. Но весь их труд обесценивается такими решениями, и потом очень сложно исправить психологическое состояние футболиста. Такие ситуации вызывают у них потерю мотивации. Несмотря на наши неоднократные жалобы в АФФА, это не даёт никакого результата.
Мы жаловались из-за наказания футболиста за плевок, предоставляли видео, но его оштрафовали на тысячу манат и дисквалифицировали на четыре игры. То есть ничего не изменилось. Любопытно, что такие события случаются в критические моменты. В обычных матчах судьи судят хорошо, а когда наступает ответственный момент — принимают такие непонятные решения».