Bir məhdudiyyətdən ibarət məhdudiyyət rejimi
Nazirlər Kabinetinin 16 mart 2026-cı il qərarı ilə Azərbaycanda xüsusi karantin rejiminin müddəti iyulun 1-dək uzadılıb. Rejim aprelin 1-də başa çatmalı idi.
Medianews.az xatırladır ki, xüsusi karantin rejimi 2020-ci il martın 31-də koronavirus pandemiyası dalğasında tətbiq olunub.
2019-cu ilin dekabrında Çində üzə çıxıb dünyanı bürüyən yeni koronavirus infeksiyasına Azərbaycanda ilk yoluxma 2020-ci il fevralın 28-də qeydə alınıb, 2024-cü ilin martında yayılmış son rəsmi hesabata görə, 835 min 144 nəfər yoluxub, onların 10 min 428-i vəfat edib.
2023-cü il mayın 5-də Dünya Səhiyyə Təşkilatı pandemiyanın bitdiyini açıqlayıb.
Koronavirus pandemiyası dövründə və sonrakı bir ilə yaxın müddətdə Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi epidemioloji vəziyyətdən asılı olaraq tez-tez dəyişib. İlk dövrlərdə sərt məhdudiyyətlər olub. Məsələn, toy və yas mərasimləri yasaqlanıb, evdən çıxmaq icazə sisteminə bağlanıb, bəzi günlərdə tam qadağan olunub, şəhər və rayonlar arasında gediş-gəliş məhdudlaşdırılıb, ticarət, ictimai iaşə, mədəniyyət obyektləri, ictimai nəqliyyat sərt nəzarət altında fəaliyyət göstərib, tibbi maskadan istifadə, peyvənd olunma şərtləri qoyulub, tədris ocaqları məsafədən təhsilə keçib...
Epidemioloji durum yaxşılaşdıqca məhdudiyyətlər azalıb, yumşaldılıb.
Artıq uzun müddətdir Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi yalnız bir məhdudiyyətdən ibarətdir: yük daşımaları istisna olmaqla ölkə ərazisinə yerüstü nəqliyyatla giriş-çıxış yasaqdır.
Bu qadağanın pozulması inzibati məsuliyyətə və cinayət məsuliyyətinə gətirir.
Azərbaycan hakimiyyəti xüsusi karantin rejiminin, daha doğrusu, quru sərhədlərin açılmamasının yalnız koronavirusa əsaslanmadığını inkar etmir. Dövlət başçısı səviyyəsində də bəyan olunub ki, quru sərhədlərin bağlı saxlanması daha çox təhlükəsizlik məsələləri ilə əlaqədardır. Martın 13-də parlamentə hesabat verən baş nazir Əli Əsədov ABŞ/İsrail – İran müharibəsinin Yaxın Şərqdə yaratdığı duruma toxunaraq deyib: “Son dövrdə regionda cərəyan edən hadisələr Azərbaycanın quru sərhədlərinin bağlı saxlanılması qərarının nə qədər əsaslı və zəruri olduğunu göstərir, eyni zamanda cənab Prezidentin uzaqgörən və müdrik dövlətçilik siyasətinin növbəti təsdiqidir”.

Режим ограничений, состоящий из одного ограничения
Режим особого карантина в Азербайджане продлен до 1 июля решением Кабинета Министров от 16 марта 2026 года. Режим должен был закончиться 1 апреля.
Medianews.az напоминает, что режим особого карантина был введён 31 марта 2020 года во время волны пандемии коронавируса.
Новая коронавирусная инфекция, появившаяся в Китае в декабре 2019 года и охватившая мир, была впервые зарегистрирована в Азербайджане 28 февраля 2020 года. По последним официальным данным на март 2024 года, заразились 835 144 человека, из них 10 428 умерли.
5 мая 2023 года Всемирная организация здравоохранения объявила о завершении пандемии.
Во время пандемии и почти в течение следующего года в Азербайджане режим особого карантина неоднократно менялся в зависимости от эпидемиологической ситуации. В первые периоды действовали жесткие ограничения. Например, были запрещены свадьбы и похоронные церемонии, выход из дома был привязан к системе разрешений, в некоторые дни выход был полностью запрещён, передвижение между городами и районами было ограничено, торговля, общественное питание, культурные объекты и общественный транспорт работали под строгим контролем, вводилось обязательное ношение медицинских масок, условия вакцинации, учебные заведения перешли на дистанционное обучение...
С улучшением эпидемиологической ситуации ограничения сокращались и смягчались.
В настоящее время в Азербайджане режим особого карантина уже длительное время состоит только из одного ограничения: за исключением грузовых перевозок запрещён въезд и выезд по суше.
Нарушение этого запрета влечёт административную и уголовную ответственность.
Власти Азербайджана не отрицают, что режим особого карантина, точнее, неоткрытие сухопутных границ связано не только с коронавирусом. На уровне руководства государства было заявлено, что закрытие сухопутных границ в большей степени связано с вопросами безопасности. 13 марта, отчётываясь в парламенте, премьер-министр Али Асадов, затронув ситуацию на Ближнем Востоке, вызванную войной США/Израиля и Ирана, сказал: «События, происходящие в последнее время в регионе, показывают, насколько обоснован и необходим был решение о закрытии сухопутных границ Азербайджана, а также подтверждают дальновидную и мудрую государственную политику Президента».