Bir məhdudiyyətdən ibarət məhdudiyyət rejimi
Nazirlər Kabinetinin 16 mart 2026-cı il qərarı ilə Azərbaycanda xüsusi karantin rejiminin müddəti iyulun 1-dək uzadılıb. Rejim aprelin 1-də başa çatmalı idi.
Medianews.az xatırladır ki, xüsusi karantin rejimi 2020-ci il martın 31-də koronavirus pandemiyası dalğasında tətbiq olunub.
2019-cu ilin dekabrında Çində üzə çıxıb dünyanı bürüyən yeni koronavirus infeksiyasına Azərbaycanda ilk yoluxma 2020-ci il fevralın 28-də qeydə alınıb, 2024-cü ilin martında yayılmış son rəsmi hesabata görə, 835 min 144 nəfər yoluxub, onların 10 min 428-i vəfat edib.
2023-cü il mayın 5-də Dünya Səhiyyə Təşkilatı pandemiyanın bitdiyini açıqlayıb.
Koronavirus pandemiyası dövründə və sonrakı bir ilə yaxın müddətdə Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi epidemioloji vəziyyətdən asılı olaraq tez-tez dəyişib. İlk dövrlərdə sərt məhdudiyyətlər olub. Məsələn, toy və yas mərasimləri yasaqlanıb, evdən çıxmaq icazə sisteminə bağlanıb, bəzi günlərdə tam qadağan olunub, şəhər və rayonlar arasında gediş-gəliş məhdudlaşdırılıb, ticarət, ictimai iaşə, mədəniyyət obyektləri, ictimai nəqliyyat sərt nəzarət altında fəaliyyət göstərib, tibbi maskadan istifadə, peyvənd olunma şərtləri qoyulub, tədris ocaqları məsafədən təhsilə keçib...
Epidemioloji durum yaxşılaşdıqca məhdudiyyətlər azalıb, yumşaldılıb.
Artıq uzun müddətdir Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi yalnız bir məhdudiyyətdən ibarətdir: yük daşımaları istisna olmaqla ölkə ərazisinə yerüstü nəqliyyatla giriş-çıxış yasaqdır.
Bu qadağanın pozulması inzibati məsuliyyətə və cinayət məsuliyyətinə gətirir.
Azərbaycan hakimiyyəti xüsusi karantin rejiminin, daha doğrusu, quru sərhədlərin açılmamasının yalnız koronavirusa əsaslanmadığını inkar etmir. Dövlət başçısı səviyyəsində də bəyan olunub ki, quru sərhədlərin bağlı saxlanması daha çox təhlükəsizlik məsələləri ilə əlaqədardır. Martın 13-də parlamentə hesabat verən baş nazir Əli Əsədov ABŞ/İsrail – İran müharibəsinin Yaxın Şərqdə yaratdığı duruma toxunaraq deyib: “Son dövrdə regionda cərəyan edən hadisələr Azərbaycanın quru sərhədlərinin bağlı saxlanılması qərarının nə qədər əsaslı və zəruri olduğunu göstərir, eyni zamanda cənab Prezidentin uzaqgörən və müdrik dövlətçilik siyasətinin növbəti təsdiqidir”.

By the decision of the Cabinet of Ministers dated March 16, 2026, the special quarantine regime in Azerbaijan has been extended until July 1. The regime was supposed to end on April 1.
Medianews.az reminds that the special quarantine regime was implemented on March 31, 2020, amid the wave of the coronavirus pandemic.
The new coronavirus infection, which emerged in China in December 2019 and spread worldwide, recorded its first infection in Azerbaijan on February 28, 2020. According to the latest official report published in March 2024, 835,144 people have been infected, and 10,428 of them have died.
On May 5, 2023, the World Health Organization declared the pandemic over.
During the coronavirus pandemic period and for nearly a year afterwards, the special quarantine regime in Azerbaijan has frequently changed depending on the epidemiological situation. In the initial stages, there were strict restrictions. For example, wedding and mourning ceremonies were banned, leaving home was tied to a permit system, completely prohibited on some days, travel between cities and regions was restricted, trade, public catering, cultural institutions, and public transportation operated under strict control, conditions for the use of medical masks and vaccination were introduced, educational institutions switched to distance learning...
As the epidemiological situation improved, the restrictions were reduced and eased.
For a long time now, the special quarantine regime in Azerbaijan consists of only one restriction: entry and exit to the country’s territory by land transport is prohibited, except for cargo transportation.
Violation of this ban results in administrative and criminal liability.
The Azerbaijani authorities do not deny that the special quarantine regime, or rather, the non-opening of land borders is not based solely on coronavirus reasons. It has also been declared at the state leadership level that keeping the land borders closed is more related to security issues. Addressing the parliament on March 13, Prime Minister Ali Asadov touched upon the situation created in the Middle East by the US/Israel-Iran war, saying: “Recent events in the region show how justified and necessary the decision to keep Azerbaijan’s land borders closed is, and at the same time, it is another confirmation of the farsighted and wise state policy of the President.”