Bəzən bu gözləmə günlərlə davam edir... -
İcbari Tibbi Sığorta çərçivəsində dövlət tibb müəssisələrində həkim qəbuluna düşmək müşkülə çevrilib. Xəstəxanada uzun növbələr yaranır, nəticədə vətəndaş dərdinə çarə tapmadan geri qayıtmalı olur.
Sözügedən məsələ ilə bağlı ATV bir sıra tibb müəssisələrindən reportaj hazırlayıb.
Yeni Klinikadan çıxan vətəndaşlardan biri növbəsinin 1143-cü olduğunu bildirib. Klinikaya üz tutuan vətəndaşlar sıxlığın ən çox qeydiyyat və həkim qəbulu zamanı yaşandığını deyirlər. “Mən 1117-ci növbədəyəm. Qəbulda da heç kəs yoxdur, həkim bomboş oturub” - , vətəndaşlardan biri iddia edib.
Paytaxtın bir sıra xəstəxanalarında vəziyyət eynidir. Bölgələrdə isə bir sıra – MRT və KT kimi texniki avadanlıqlar olmadığından sakinlər Bakıya üz tutmaq məcburiyyətində qalır.
Məsələyə TƏBİB-in də mövqeyi öyrənilib. Qurumun İctimaiyyətlə əlaqələr departamentinin rəhbəri Zamirə Ədilova bildirib ki, pasiyentlər daha çox səhər saatlarında tibb müəssisəsinə üz tutmağa üstünlük verir: “Bu da əlavə olaraq növbələrin yaranmasına gətirib çıxarır. MRT və KT müayinələri həm planlı, həm də təxirəsalınmaz formada icra olunur. Əsasən səhər və axşam növbələrinin təşkili prinsipi əsasında həmin müayinələr təmin edilir. Xüsusilə ağır kompleks və riskli müayinələr səhər saatlarında aparılır”.
Bölgələrlə bağlı vəziyyətə gəldiksə isə TƏBİB nümayəndəsi əlavə edib ki, 8 tibb müəssisəsində MRT, 1 tibb müəssisəsində KT xidməti qurulub.

Иногда это ожидание длится днями... -
В рамках обязательного медицинского страхования попасть на прием к врачу в государственных медицинских учреждениях стало проблематично. В больницах образуются длинные очереди, в результате чего граждане вынуждены уходить, не найдя решения своей проблемы.
По данному вопросу ATV подготовил репортаж из нескольких медицинских учреждений.
Один из граждан, покинувших Новую клинику, сообщил, что его номер в очереди был 1143. Граждане, обратившиеся в клинику, говорят, что самое большое скопление людей наблюдается при регистрации и приеме врачом. «Я под номером 1117 в очереди. На приеме никого нет, врач сидит совершенно свободно», – заявил один из граждан.
Ситуация аналогична во многих столичных больницах. В регионах же жители вынуждены обращаться в Баку, так как отсутствуют технические устройства, такие как МРТ и КТ.
По этому вопросу была получена позиция также и ТИББ. Руководитель отдела по связям с общественностью организации Замире Адилова отметила, что пациенты преимущественно предпочитают приходить в медицинские учреждения утром: «Это дополнительно приводит к образованию очередей. МРТ и КТ обследования выполняются как в плановом, так и в экстренном порядке. В основном эти обследования организуются по принципу утренних и вечерних очередей. Особенно тяжелые комплексные и рисковые обследования проводятся в утренние часы».
Что касается ситуации в регионах, представитель ТИББ добавил, что в 8 медицинских учреждениях существует служба МРТ, а в 1 учреждении — служба КТ.