Bəzən bu gözləmə günlərlə davam edir... -
İcbari Tibbi Sığorta çərçivəsində dövlət tibb müəssisələrində həkim qəbuluna düşmək müşkülə çevrilib. Xəstəxanada uzun növbələr yaranır, nəticədə vətəndaş dərdinə çarə tapmadan geri qayıtmalı olur.
Sözügedən məsələ ilə bağlı ATV bir sıra tibb müəssisələrindən reportaj hazırlayıb.
Yeni Klinikadan çıxan vətəndaşlardan biri növbəsinin 1143-cü olduğunu bildirib. Klinikaya üz tutuan vətəndaşlar sıxlığın ən çox qeydiyyat və həkim qəbulu zamanı yaşandığını deyirlər. “Mən 1117-ci növbədəyəm. Qəbulda da heç kəs yoxdur, həkim bomboş oturub” - , vətəndaşlardan biri iddia edib.
Paytaxtın bir sıra xəstəxanalarında vəziyyət eynidir. Bölgələrdə isə bir sıra – MRT və KT kimi texniki avadanlıqlar olmadığından sakinlər Bakıya üz tutmaq məcburiyyətində qalır.
Məsələyə TƏBİB-in də mövqeyi öyrənilib. Qurumun İctimaiyyətlə əlaqələr departamentinin rəhbəri Zamirə Ədilova bildirib ki, pasiyentlər daha çox səhər saatlarında tibb müəssisəsinə üz tutmağa üstünlük verir: “Bu da əlavə olaraq növbələrin yaranmasına gətirib çıxarır. MRT və KT müayinələri həm planlı, həm də təxirəsalınmaz formada icra olunur. Əsasən səhər və axşam növbələrinin təşkili prinsipi əsasında həmin müayinələr təmin edilir. Xüsusilə ağır kompleks və riskli müayinələr səhər saatlarında aparılır”.
Bölgələrlə bağlı vəziyyətə gəldiksə isə TƏBİB nümayəndəsi əlavə edib ki, 8 tibb müəssisəsində MRT, 1 tibb müəssisəsində KT xidməti qurulub.

Sometimes this waiting goes on for days... -
It has become difficult to get an appointment with a doctor in state medical institutions within the framework of Mandatory Medical Insurance. Long queues form at the hospital, and as a result, the citizen has to return without finding a solution to their problem.
Regarding this issue, ATV has prepared a report from several medical institutions.
One of the citizens leaving Yeni Klinika said that their queue number was 1143. Citizens who came to the clinic say that the congestion is mostly experienced during registration and doctor's appointments. "I am number 1117 in the queue. There is no one at the reception, the doctor is sitting completely empty," claimed one of the citizens.
The situation is the same in several hospitals in the capital. In the regions, since technical equipment such as MRI and CT are not available in some places, residents are forced to turn to Baku.
The position of TƏBİB on the issue was also learned. Zamira Adilova, head of the Public Relations Department of the institution, said that patients mostly prefer to visit the medical institution in the morning hours: "This additionally leads to the formation of queues. MRI and CT examinations are performed both in a planned and urgent manner. These examinations are provided primarily based on the principle of organizing queues in the morning and evening. Especially severe complex and risky examinations are carried out in the morning hours."
Regarding the situation in the regions, the TƏBİB representative added that MRI services are organized in 8 medical institutions, and CT services in 1 medical institution.