Baş prokuror Kamran Əliyev
Baş prokuror Kamran Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikasının Ali Xalq Prokurorluğunun Baş prokuroru Yinq Yonqun dəvətilə Şanxay şəhərinə işgüzar səfərə gedib.
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə Baş Prokurorluqdan bildirilib.
Səfər çərçivəsində Baş prokurorla Çin Xalq Respublikasının Ali Xalq Prokurorluğunun Baş prokuroru Yinq Yonq arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Nümayəndə heyətini salamlayan Yinq Azərbaycan və Çinin strateji tərəfdaş dövlətlər olduğunu bildirərək bir çox sahəni əhatə edən uğurlu əməkdaşlığın davam etdirildiyini vurğulayıb, qurumlararası tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafından məmnunluğunu ifadə edib. Yinq Yonq ölkəmizin nümayəndə heyətinin daha öncəki səfərlərini xatırladıb. Ev sahibi, həmçinin, ölkələrimiz arasında imzalanmış Cinayət işləri üzrə qarşılıqlı hüquq yardım haqqında müqavilənin ölkələrimizin hüquq sistemləri arasında əməkdaşlığı daha dərinləşdirəcəyini qeyd edib.
Kamran Əliyev qəbula və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirərək qeyd edib ki, Çin uzun illər ərzində müxtəlif beynəlxalq platformalarda ölkəmizin siyasi təşəbbüslərini qətiyyətlə dəstəkləyib. Son illərdə ölkələrimiz arasında qarşılıqlı əlaqələr dövlət başçılarının siyasi iradəsi və səyləri nəticəsində yüksələn xətt üzrə inkişaf edərək strateji tərəfdaşlıq həddinə çatıb. Prezident İlham Əliyevin ötən il Çinə iki dəfə səfər etməsi, tərəflər arasında baş tutan mütəmadi görüşlər və ötən ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpin tərəfindən “Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması haqqında Birgə Bəyanat”ın imzalanması bunun bariz nümunəsidir.
Bunun məntiqi davamı olaraq hər iki ölkənin prokurorluq orqanları arasında da möhkəm əməkdaşlıq əlaqələri qurulub və faydalı qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi həyata keçirilib. Belə ki, Çin Ali Xalq Prokurorluğunun geniş tərkibli nümayəndə heyəti 2024-cü ildə Bakı şəhərində keçirilmiş Beynəlxalq Prokurorlar Assosiasiyasının Ümumi konfransı və İllik İclasında iştirak etmişdir. Eyni zamanda ötən il Azərbaycan Respublikası Prokurorluğunun geniş tərkibli nümayəndə heyəti Çində uzunmüddətli təlimdə olub.
Daha sonra cinayətkarlığın müxtəlif formalarına qarşı mübarizə, praktiki əməkdaşlıq məsələləri, həmçinin, hüquqi və institusional əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri, prokurorluq əməkdaşlarının Çin Xalq Respublikasının ali təhsil müəssisələrində təhsilə cəlb edilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılaraq razılıq əldə olunub.
Kamran Əliyev, həmçinin qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi məqsədilə həmkarını ölkəmizə səfərə dəvət edib.
Nümayəndə heyətinin səfəri davam edir, səfər çərçivəsində bir sıra görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Делегация под руководством Генерального прокурора Камрана Алиева по приглашению Генерального прокурора Верховной Народной прокуратуры Китайской Народной Республики Ин Юнгу отправилась в город Шанхай с рабочим визитом.
Medianews.az, ссылаясь на АПА, сообщает, что об этом информировали в Генеральной прокуратуре.
В рамках визита был проведён двусторонний переговоры между Генеральным прокурором и Генеральным прокурором Верховной Народной прокуратуры Китайской Народной Республики Ин Юнгом.
Приветствуя делегацию, Ин сообщил, что Азербайджан и Китай являются стратегическими партнёрами и подчеркнул, что успешное сотрудничество, охватывающее многие сферы, продолжается. Он выразил удовлетворение развитием межведомственных партнёрских отношений. Ин Юнг вспомнил предыдущие визиты нашей делегации. Хозяин также отметил, что подписанное между нашими странами Соглашение о взаимной правовой помощи по уголовным вопросам углубит сотрудничество наших правовых систем.
Камран Алиев поблагодарил за приём и гостеприимство, отметив, что Китай на протяжении многих лет решительно поддерживает политические инициативы нашей страны на различных международных платформах. В последние годы взаимоотношения между нашими странами развивались по восходящей линии благодаря политической воле и усилиям глав государств и достигли уровня стратегического партнёрства. Дважды совершённые Президентом Ильхамом Алиевым визиты в Китай в прошлом году, регулярные встречи сторон и подписание в апреле прошлого года Совместного заявления между Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином «О создании всесторонних стратегических партнёрских отношений между Азербайджанской Республикой и Китайской Народной Республикой» являются ярким примером этого.
Логическим продолжением этого стала налаженная плотная кооперация между прокуратурами обеих стран и осуществлён полезный обмен опытом. Так, в 2024 году большая делегация Верховной Народной прокуратуры Китая приняла участие в Общем конференции и ежегодном заседании Международной ассоциации прокуроров, проходивших в городе Баку. Также в прошлом году большая делегация Прокуратуры Азербайджанской Республики проходила длочное обучение в Китае.
Далее был проведён обмен мнениями по вопросам борьбы с различными формами преступности, практического сотрудничества, а также перспектив расширения правового и институционального сотрудничества и участия сотрудников прокуратуры в обучении в высших учебных заведениях Китайской Народной Республики. По этим вопросам достигнута договорённость.