Litvanın yeni hökumətində 14 nazir yer alır: xarici işlər naziri, müdafiə naziri, ədliyyə naziri, daxili işlər naziri, maliyyə naziri, iqtisadiyyat və innovasiyalar naziri, energetika naziri, kənd təsərrüfatı naziri, nəqliyyat naziri, əmək və sosial müdafiə naziri, elm, təhsil və idman naziri, səhiyyə naziri, mədəniyyət naziri, ətraf mühit naziri.
Medianews.az bildirir ki, kabinet üzvlərini iyulun 6-da prezident Gitanas Nauseda baş nazir Mindauqas Sinkyaviçyusun təqdimatı ilə təyin edib.
Əmək və sosial müdafiə naziri postu sabiq baş nazir İnqa Rugineneyə verilib.
Ölkədə hökumət parlament seçkisinin nəticələri əsasında formalaşır. 2024-cü ilin oktyabrında keçirilmiş seçkidə qalib gələn Sosial Demokrat Partiyası Neman Şəfəqi Partiyası və Demokratların Litva Uğrunda İttifaqı ilə koalisiyaya girib, dekabrda Gintautas Palutskas baş nazir kürsüsünə oturub.
Adı korrupsiya qalmaqallarında hallandığına görə Gintautas Palutskas 2025-ci ilin iyulunda istefa verib, həmçinin Sosial Demokrat Partiyasının sədrliyindən gedib, sentyabrda sosial demokrat İnqa Ruginenenin baş nazirliyi ilə yeni kabinet qurulub.
2026-cı il iyunun 6-da Neman Şəfəqi Partiyası koalisiyadan çıxarılıb və hökumətin bir daha yenilənməsi zərurəti yaranıb. İyunun 18-də Sosial Demokrat Partiyası, Demokratların Litva Uğrunda İttifaqı, Kəndlilər və Yaşıllar İttifaqı koalisiya sazışi imzalayıb. İyunun 23-də baş nazir İnqa Ruginenenin istefası rəsmiləşib, iyunun 30-da isə prezident parlamentin razılığını alaraq Sosial Demokrat Partiyasının sədri Mindauqas Sinkyaviçyusu baş nazir postuna gətirib.

The new government of Lithuania includes 14 ministers: Minister of Foreign Affairs, Minister of Defense, Minister of Justice, Minister of Internal Affairs, Minister of Finance, Minister of Economy and Innovation, Minister of Energy, Minister of Agriculture, Minister of Transport, Minister of Labor and Social Protection, Minister of Science, Education and Sports, Minister of Health, Minister of Culture, Minister of Environment.
Medianews.az reports that the cabinet members were appointed on July 6 by President Gitanas Nausėda upon the presentation of Prime Minister Mindaugas Sinkevičius.
The position of Minister of Labor and Social Protection was given to former Prime Minister Ingrida Šimonytė.
The government in the country is formed based on the results of the parliamentary election. In the election held in October 2024, the winning Social Democratic Party formed a coalition with the Neman Dawn Party and the Alliance of Democrats for Lithuania, and in December Gintautas Paluckas took office as prime minister.
Due to being involved in corruption scandals, Gintautas Paluckas resigned in July 2025 and also stepped down as chairman of the Social Democratic Party; in September, a new cabinet was formed under the prime ministership of the Social Democrat Ingrida Šimonytė.
On June 6, 2026, the Neman Dawn Party left the coalition, necessitating a government reshuffle. On June 18, the Social Democratic Party, the Alliance of Democrats for Lithuania, and the Union of Peasants and Greens signed a coalition agreement. On June 23, Prime Minister Ingrida Šimonytė’s resignation was formalized, and on June 30, the president obtained the parliament’s approval and appointed Mindaugas Sinkevičius, chairman of the Social Democratic Party, as prime minister.