Azərbaycanlılar ən çox hansı ölkələrdə işləyir? -
Medianews.az saytının müsahibi Milli Məclisin deputatı, Avrasiya Miqrasiya Təşəbbüsləri Platforması İctimai Birliyinin sədri Azər Allahverənovdur.
- Azər müəllim, hər ölkədə olduğu kimi, Azərbaycanda da bəzi vətəndaşlar işləmək üçün xaricə üz tuturlar. Azərbaycanlılar bu məqsədlə ən çox hansı ölkələri seçirlər?
- Azərbaycanın qonşu ölkələrlə miqrasiya mübadiləsində üç ölkənin adını xüsusi qeyd etməliyik: Rusiya, Türkiyə və Gürcüstan. Azərbaycanın bu ölkələrlə miqrasiya mübadiləsi kifayət qədər intensivdir.
Təbii ki, miqrasiya mübadiləsinin intensiv olduğu ölkələrdə əmək fəaliyyəti ilə məşğul olan vətəndaşlarımızın sayı da çox olur. Yəni miqrasiya mübadiləsində hansı ölkələrin adı hallanırsa, Azərbaycan vətəndaşlarının ən çox həmin ölkələrdə, yəni Rusiya, Türkiyə və Gürcüstanda əmək fəaliyyəti ilə məşğul olduğunu deyə bilərik. Dördüncü, beşinci yerlərdə gələn dövlətlərin sırası zaman-zaman, hətta ilin müəyyən fəsillərində də dəyişir. Rusiya, Türkiyə və Gürcüstandan ibarət ilk üçlük isə sabit qalır.
Ən böyük miqrant sayı Rusiyanın payına düşür. Azərbaycanlı miqrantların təqribən 80-85 faiz bu ölkədədir. Onların əhəmiyyətli bir qismi əmək fəaliyyəti ilə məşğuldur. Əvvəllər Rusiyada olan azərbaycanlı miqrantların sayı haqda müxtəlif rəqəmlər deyilirdi. Hazırda isə söhbət təqribən 450-500 min vətəndaşımızdan gedir. Hamısı əmək əmək fəaliyyəti ilə məşğul deyil, çünki aralarında işləyən miqrantların ailə üzvləri də var. Ailə üzvlərinin çoxu isə əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmur.
Rəsmi mənbələrə istinadən deyə bilərəm ki, Rusiya ərazisində əmək fəaliyyəti ilə məşğul olan Azərbaycan vətəndaşlarının sayı təxminən 120 mindən bir qədər çoxdur. Bu da əmək patenti olan şəxslərlə bağlı olan informasiyadır. Amma biz qeyri-rəsmi mənbələrdə daha çox şəxsin əmək fəaliyyəti ilə məşğul olması barədə informasiyalara da rast gəlirik. Bəzi miqrantlarımızın qeyri-qanuni şəkildə əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmasına dair iddiaların səsləndiyini də vurğulamaq lazımdır. Bu hal əvvəllər daha qabarıq şəkildə idi. İndi isə Rusiyada miqrasiya sahəsində fərqli sistem qurulub, dövlət miqrantların ölkə ərazisinə girişinə kifayət qədər sərt nəzarət edir. Bu da miqrantların Rusiyada qanunsuz qalmasının və müəyyən mənada qeyri-leqal əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmasının qarşısını alır. Lakin bu, həmin miqrantların tamamilə yoxa çıxması anlamına gəlmir. Bu gün də Rusiya ərazisində qanunsuz əsaslarla yaşayan və əmək fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər var. Belə hallar da, təbii ki, müxtəlif obyektiv və subyektiv səbəblərdən qaynaqlanır.
- Son illər əmək miqrasiyasında fərqli tendensiyalar, dəyişikliklər müşahidə olunurmu?
- Əmək miqrasiyasında ümumi tendensiyalar elə də çox dəyişmir. Düzdür, son zamanlar Avropa ölkələri miqrantları daha çox cəlb edir. Məsələn, Polşa və Çexiya kimi ölkələrdə əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaq istəyən azərbaycanlıların sayının artdığını müşahidə edirik. Skandinaviya ölkələrinin və Almaniyanın da əmək miqrantlarımızın çox üz tutduğu istiqamətlər sırasında olduğunu qeyd etmək mümkündür.
- Azərbaycanda ən çox hansı yaş qrupları xaricdə işləməyə üstünlük verir?
- Yaş qrupları məsələsində əmək miqrantlarının profili elə də dəyişmir. Miqrasiyada daha çox 20-55 yaş arası şəxslər fəal təmsil olunurlar ki, əmək qabiliyyətli əhali də məhz bu yaş qrupuna daxildir. Onlar xarici ölkələrdə işləməyə üstünlük verir və getdikləri ölkənin ərazisində daha çox məhz əmək miqrantı qismində qalırlar.
- Əmək miqrasiyasının həm miqrantın işlədiyi, həm də vətəndaşı olduğu ölkənin iqtisadiyyatına təsiri haqda nə deyə bilərsiniz?
- Əmək miqrasiyasının hər iki mənada iqtisadiyyata mühüm təsirləri var. Məsələn, bir əmək miqrantı xarici ölkədə fəaliyyət göstərərkən orada vergi ödəyir, mənzil kirayələyir, digər məsrəflər edir. Bu isə o deməkdir ki, onun qazandığı vəsaitin böyük hissəsi elə məhz həmin ölkənin müxtəlif sahələrinə xərclənir və o dövlət üçün ciddi iqtisadi fayda gətirir. Elə ölkələr var ki, onlar əmək miqrasiyasından daha çox qazanmaq imkanı əldə edirlər. İqtisadiyyatı tamamilə miqrantlar üzərində qurmasalar da, miqrasiya axınlarının bu və ya digər formada təşviq edilməsində çox maraqlıdırlar. Buna misal olaraq Kanadanı göstərmək olar. Kanada miqrasiya proseslərində gərginlik yaşanan dövrlərdə belə çoxlu miqrant qəbul etməkdə maraqlı olduğunu bəyan edib. Bu, məsələnin bir tərəfidir.
Digər tərəfdən, əmək miqrantı başqa bir ölkədə fəaliyyət göstərəndə öz ölkəsinə də mühüm fayda verə bilir. Misal üçün, Mərkəzi Asiya respublikaları arasında Tacikistanı, Özbəkistanı qeyd edə bilərik. Onların, xüsusilə də Tacikistanın ümumi daxili məhsulunda Rusiyada işləyən miqrantların vəsaitləri kifayət qədər böyük yer tutur. Özbəkistanlı miqrantların da öz ölkələrinə kifayət qədər böyük dəstək göstərdiklərini deyə bilərik.
Rusiyada və digər ölkələrdə əmək fəaliyyəti ilə məşğul olan Azərbaycan vətəndaşları da ilk növbədə pul köçürmələri vasitəsilə vətəndə yaşayan ailələrinə ciddi dəstək verirlər. Onların Azərbaycanda yaşayan ailə üzvləri bir sıra məsələləri məhz miqrant daxilolmaları hesabına həll edirlər. Amma miqrasiya mübadiləsinin zəif olduğu dönəmlərdə köçürülən vəsaitin azaldığını da görürük. Məsələn, bir zamanlar Rusiyadan Azərbaycana il ərzində 1 milyard ABŞ dollarından çox vəsait göndərilirdi. İndi bu rəqəm bir neçə dəfə aşağıdır. Müxtəlif mənbələrdə rəsmi və qeyri-rəsmi şəkildə göndərilən vəsaitlərin 200-400 milyon dollar arasında dəyişdiyi bildirilir. İstənilən halda bu da ölkə ərazisinə müəyyən mənada bir kapital axını deməkdir.
Miqrantların xaricdə hansısa texnologiyaları mənimsəyib sonradan vətənə gələrək həmin texnologiyaları burada tətbiq etməsi variantını da faydalı məqamlardan biri kimi qeyd etmək olar. Düzdür, bu çox da geniş miqyas almış hal deyil. Amma ölkəmizin iqtisadiyyatına, xüsusilə də məşğulluq sahəsinə müəyyən mənada töhfə verən bir məsələdir və bu istiqamətdə ayrı-ayrı müsbət nümunələr mövcuddur.

Сайт Medianews.az принадлежит депутату Милли Меджлиса, председателю общественной организации "Платформа Евразийских Миграционных Инициатив" Азеру Аллахверденову.
- Азер мырза, как и в каждой стране, в Азербайджане некоторые граждане выезжают за границу для работы. Какие страны чаще всего выбирают азербайджанцы для этой цели?
- В миграционном обмене Азербайджана с соседними странами следует особо выделить три страны: Россию, Турцию и Грузию. Миграционный обмен Азербайджана с этими странами достаточно интенсивен.
Естественно, в странах с интенсивным миграционным обменом количество наших граждан, занятых трудовой деятельностью, тоже велико. То есть, говоря о странах, упоминаемых в миграционном обмене, можно сказать, что азербайджанские граждане чаще всего работают именно в этих странах — России, Турции и Грузии. Четвёртое и пятое места по популярности меняются со временем, иногда даже в зависимости от времени года. Первую тройку России, Турции и Грузии можно считать стабильной.
Наибольшее количество мигрантов приходится на Россию. Около 80-85 процентов азербайджанских мигрантов находятся в этой стране. Значительная их часть занимается трудовой деятельностью. Ранее о количестве азербайджанских мигрантов в России назывались разные цифры. Сейчас речь примерно идёт о 450-500 тысячах наших граждан. При этом не все они заняты трудовой деятельностью, так как среди них есть семьи трудовых мигрантов. Большинство членов их семей не работают.
По официальным источникам могу сказать, что число азербайджанских граждан, работающих в России, немного превышает 120 тысяч. Это информация, связанная с наличием у них разрешений на работу. Но в неофициальных источниках есть информация, что значительно больше лиц занимается трудовой деятельностью. Также следует отметить утверждения о нелегальной занятости некоторых мигрантов. Ранее это было более заметно. Сейчас в России создана иная система миграционного контроля, государство строго следит за въездом мигрантов на территорию страны. Это предотвращает нелегальное пребывание и фактически нелегальную работу мигрантов. Однако это не означает полное исчезновение таких мигрантов. Сегодня в России есть люди, живущие нелегально и работающие, и такие случаи естественно обусловлены разными объективными и субъективными причинами.
- Наблюдаются ли в последние годы какие-либо новые тенденции или изменения в трудовой миграции?
- Общие тенденции в трудовой миграции особо не меняются. Правда, в последнее время европейские страны привлекают всё больше мигрантов. Например, наблюдается рост числа азербайджанцев, желающих работать в таких странах, как Польша и Чехия. Также можно отметить, что страны Скандинавии и Германия входят в число направлений, куда обращают внимание наши трудовые мигранты.
- Какие возрастные группы в Азербайджане чаще всего предпочитают работать за границей?
- Что касается возрастных групп, профиль трудовых мигрантов почти не меняется. В миграции более активно представлены лица в возрасте от 20 до 55 лет — это трудоспособное население. Они предпочитают работать за границей и в основном именно в качестве трудовых мигрантов находятся на территории той или иной страны.
- Что вы можете сказать о влиянии трудовой миграции на экономику как страны, в которой работает мигрант, так и страны его гражданства?
- Трудовая миграция оказывает важное влияние на экономику с обеих точек зрения. Например, трудовой мигрант, работая в другой стране, платит там налоги, снимает жильё, оплачивает другие расходы. Это значит, что большая часть его заработка тратится в различных сферах той страны, принося ей серьёзную экономическую выгоду. Есть страны, которые имеют возможность извлекать большую выгоду от трудовой миграции. Несмотря на то, что экономика полностью не строится на мигрантах, эти страны заинтересованы в поддержании миграционных потоков тем или иным образом. В качестве примера можно привести Канаду. Даже в периоды напряжённости в миграционных процессах Канада заявляла о своей заинтересованности принимать большое количество мигрантов. Это одна сторона вопроса.
С другой стороны, трудовой мигрант, работая в другой стране, может приносить значительную пользу своей родине. Например, среди стран Центральной Азии можно назвать Таджикистан и Узбекистан. Особенно в Таджикистане значительная доля валового внутреннего продукта приходится на денежные переводы мигрантов, работающих в России. Можно сказать, что узбекские мигранты также оказывают существенную поддержку своим странам.
Азербайджанские граждане, работающие в России и других странах, в первую очередь оказывают серьёзную поддержку своим семьям на родине через денежные переводы. Члены их семей в Азербайджане решают ряд вопросов именно благодаря переводам мигрантов. Однако при ослаблении миграционных обменов наблюдается снижение объёмов переводимых средств. Например, когда-то ежегодно из России в Азербайджан переводилось более 1 миллиарда долларов США. Сейчас эта сумма в несколько раз меньше. По разным источникам неофициальные и официальные переводы оцениваются в 200-400 миллионов долларов. В любом случае это означает определённый приток капитала в страну.
Также полезно отметить вариант, когда мигранты осваивают какие-либо технологии за границей и затем приезжают домой, внедряя их здесь. Хотя это явление пока не получило широкого распространения, оно приносит определённый вклад в экономику страны, особенно в сферу занятости, и встречаются отдельные положительные примеры в этом направлении.