Azərbaycanın İrandakı səfirliyi fəaliyyətini bərpa edib
Bildirilib ki, səfirlik ilkin mərhələdə səfir daxil olmaqla, məhdud sayda diplomatik və inzibati heyət ilə fəaliyyət göstərəcək.
Təhlükəsizlik və təşkilati məsələlər nəzərə alınaraq, səfirliyin fəaliyyətinin mərhələli şəkildə tənzimlənməsi planlaşdırılır.
Azərbaycan səfirliyinin İranda hərbi əməliyyatların dayandırılması və iki həftəlik atəşkəsin elan olunmasından qısa müddət sonra fəaliyyətini bərpa etməsi Azərbaycanın qonşu və dost İran ilə münasibətlərə verdiyi xüsusi önəmin bariz nümunəsidir.
Ölkəmiz regionda davamlı sülh və sabitliyin təmin olunması istiqamətində irəli sürülən təşəbbüsləri dəstəklədiyini bir daha bəyan edir.

12 апреля посольство Азербайджана в Исламской Республике Иран возобновило свою деятельность.
Уточняется, что посольство на первоначальном этапе будет работать с ограниченным числом дипломатического и административного персонала, включая посла.
С учетом вопросов безопасности и организационных аспектов планируется поэтапное регулирование деятельности посольства.
Возобновление деятельности посольства Азербайджана в Иране вскоре после объявления прекращения военных действий и двухнедельного перемирия является явным примером особого внимания Азербайджана к отношениям с соседним и дружественным Ираном.
Наша страна вновь заявляет о своей поддержке инициатив, направленных на обеспечение устойчивого мира и стабильности в регионе.