Azərbaycandan İrana növbəti humanitar yardım yola salınır -
Prezident İlham Əliyev və İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkian arasında 2026-cı il 8 mart tarixində baş tutmuş telefon danışığına əsasən, qonşu və dost İran xalqının hazırkı ehtiyaclarının təmin edilməsi məqsədilə 2026-cı il 18 mart tarixində İrana növbəti humanitar yardım yola salınır.
Medianews.az xəbər verir ki, İran İslam Respublikasına göndərilən humanitar yardıma ümumi həcmi 82 ton olan müxtəlif adda ərzaq məhsulları, dərman vasitələri və tibbi ləvazimatlar daxildir. Bundan 76 ton ərzaq və qida məhsulları, 4 ton həcmində dərman vasitələri və 2 ton həcmində isə tibbi ləvazimatlar daxildir.
Humanitar yardımın 5 yük avtomobili (TIR) vasitəsilə göndərilir.
Humanitar yardımın Novruz bayramı ərəfəsində göndərilməsi nəzərə alınaraq, yük avtomobillərinə müvafiq Novruz sovqatı və bayram məhsulları da əlavə olunub./Apa

Из Азербайджана в Иран отправляется очередная гуманитарная помощь -
В соответствии с телефонным разговором, состоявшимся 8 марта 2026 года между Президентом Ильхамом Алиевым и Президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкианом, 18 марта 2026 года в Иран отправляется очередная гуманитарная помощь с целью удовлетворения текущих потребностей соседнего и дружественного иранского народа.
Medianews.az сообщает, что гуманитарная помощь, направленная в Исламскую Республику Иран, включает различные продовольственные товары, лекарственные средства и медицинские принадлежности общим весом 82 тонны. Из них 76 тонн составляют продукты питания, 4 тонны — лекарственные средства и 2 тонны — медицинские принадлежности.
Гуманитарная помощь отправляется пятью грузовыми автомобилями (тягачами с прицепами).
Учитывая, что гуманитарная помощь отправляется накануне праздника Новруз, в грузовые автомобили добавлены соответствующие новрузовские подарки и праздничные товары./Apa