Azərbaycanda şəkər istehsalında
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda 44,2 min ton şəkər və qənd istehsal olunub. Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən 33,5 % artım deməkdir.
Medianews.az Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, son bir ildə ölkədə şəkərli qənnadı məhsullarının istehsalı da yüksələrək 14,1 % artım göstərib və 1 549,2 ton təşkil edib.
Martın 1-nə olan vəziyyətə görə, hazır məhsul ehtiyatları da əhəmiyyətli dərəcədə çoxalıb. Belə ki, şəkər və qənd üzrə ehtiyatlar 18,9 min tona çataraq əvvəlki illə müqayisədə 9,5 dəfə artıb. Şəkərli qənnadı məmulatları üzrə ehtiyatlar isə 33,1 % yüksələrək 90,1 ton olub.
Hesabat dövründə ölkədə ümumilikdə 937,7 milyon manat dəyərində qida məhsulu istehsal edilib ki, bu da illik müqayisədə 11,4 % artımın qeydə alındığını göstərir.

В январе-феврале этого года в Азербайджане было произведено 44,2 тыс. тонн сахара и рафинада. Этот показатель означает рост примерно на 33,5% по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Medianews.az Со ссылкой на Государственный комитет по статистике сообщается, что за последний год в стране производство сахаросодержащих кондитерских изделий также увеличилось, показав рост на 14,1% и составив 1 549,2 тонн.
По состоянию на 1 марта, запасы готовой продукции также значительно увеличились. Так, запасы сахара и рафинада достигли 18,9 тыс. тонн, что в 9,5 раза больше по сравнению с предыдущими годами. Запасы сахаросодержащих кондитерских изделий выросли на 33,1% и составили 90,1 тонну.
В отчетный период в стране было произведено пищевых продуктов общей стоимостью 937,7 миллиона манатов, что свидетельствует о росте на 11,4% в годовом выражении.