Azərbaycanda şəkər istehsalında
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda 44,2 min ton şəkər və qənd istehsal olunub. Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən 33,5 % artım deməkdir.
Medianews.az Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, son bir ildə ölkədə şəkərli qənnadı məhsullarının istehsalı da yüksələrək 14,1 % artım göstərib və 1 549,2 ton təşkil edib.
Martın 1-nə olan vəziyyətə görə, hazır məhsul ehtiyatları da əhəmiyyətli dərəcədə çoxalıb. Belə ki, şəkər və qənd üzrə ehtiyatlar 18,9 min tona çataraq əvvəlki illə müqayisədə 9,5 dəfə artıb. Şəkərli qənnadı məmulatları üzrə ehtiyatlar isə 33,1 % yüksələrək 90,1 ton olub.
Hesabat dövründə ölkədə ümumilikdə 937,7 milyon manat dəyərində qida məhsulu istehsal edilib ki, bu da illik müqayisədə 11,4 % artımın qeydə alındığını göstərir.

In sugar production in Azerbaijan a significant increase has been recorded
In January-February of this year, 44.2 thousand tons of sugar and candy were produced in Azerbaijan. This figure represents an increase of approximately 33.5% compared to the same period last year.
Medianews.az According to the State Statistical Committee, the production of sugar confectionery products in the country has also increased over the past year, showing a 14.1% rise and totaling 1,549.2 tons.
As of March 1, the stocks of finished products have also significantly increased. Specifically, the reserves of sugar and candy reached 18.9 thousand tons, marking a 9.5-fold increase compared to previous years. The stocks of sugar confectionery products increased by 33.1%, reaching 90.1 tons.
During the reporting period, food products worth a total of 937.7 million AZN were produced in the country, indicating an annual increase of 11.4%.