Azərbaycanda kredit, problemli kredit, əmanət –
2026-cı il martın 1-nə Azərbaycanın 22 bankının cəmi aktivləri 57,1 milyard manatı, cəmi öhdəlikləri 49,6 milyard manatı ötüb.
Medianews.az hesabatı yayan Mərkəzi Banka istinadla bildirir ki, martın 1-nə ölkədə 30,1 milyard manat kredit rəsmiləşib.
Bakıda qeydə alınan kredit 23,1 milyard manat göstərilir.
Başqa bölgələr belə sıralanır: Abşeron-Xızı – 1,1 milyard manat, Gəncə-Daşkəsən – 875,9 milyon manat, Lənkəran-Astara – 689,6 milyon manat, Mərkəzi Aran – 603,9 milyon manat, Qazax-Tovuz – 586,1 milyon manat, Şəki-Zaqatala – 580,6 milyon manat, Qarabağ – 525,9 milyon manat, Quba-Xaçmaz – 502,5 milyon manat, Naxçıvan – 494 milyon manat, Şirvan-Salyan – 423,6 milyon manat, Mil-Muğan – 356,2 milyon manat, Dağlıq Şirvan – 212 milyon manat, Şərqi Zəngəzur – 24,4 milyon manat.
Açıqlamaya görə, ölkə üzrə kreditlərin 562 milyon manatı problemlidir. İlin əvvəlinə ödəniş vaxtı keçmiş kreditlər 524,5 milyon manat idi.
Qeyd olunur ki, martın 1-nə Azərbaycanda 17,2 milyard manat əmanət qoyulub, bunun 15,1 milyard manatı Bakının payına düşüb.
Qalan bölgələrin göstəriciləri belədir: Abşeron-Xızı – 625,3 milyon manat, Gəncə-Daşkəsən – 275,3 milyon manat, Quba-Xaçmaz – 165,9 milyon manat, Lənkəran-Astara – 153,4 milyon manat, Şəki-Zaqatala – 150,5 milyon manat, Mərkəzi Aran – 146,2 milyon manat, Qazax-Tovuz – 139,4 milyon manat, Qarabağ – 110 milyon manat, Naxçıvan – 91,1 milyon manat, Şirvan-Salyan – 82,6 milyon manat, Dağlıq Şirvan – 54 milyon manat, Mil-Muğan – 52,8 milyon manat, Şərqi Zəngəzur – 1 milyon manat.

По состоянию на 1 марта 2026 года совокупные активы 22 банков Азербайджана превысили 57,1 миллиарда манатов, а совокупные обязательства — 49,6 миллиарда манатов.
Medianews.az, ссылаясь на Центральный банк, сообщает, что по состоянию на 1 марта в стране было оформлено кредитов на сумму 30,1 миллиарда манатов.
В Баку зарегистрирован кредит в размере 23,1 миллиарда манатов.
Другие регионы распределяются следующим образом: Абшерон-Хызы — 1,1 миллиарда манатов, Гянджа-Дашкесан — 875,9 миллиона манатов, Лянкяран-Астара — 689,6 миллиона манатов, Центральный Аран — 603,9 миллиона манатов, Газах-Товуз — 586,1 миллиона манатов, Шеки-Закатала — 580,6 миллиона манатов, Карабах — 525,9 миллиона манатов, Куба-Хачмаз — 502,5 миллиона манатов, Нахичевань — 494 миллиона манатов, Ширван-Сальян — 423,6 миллиона манатов, Мил-Мугян — 356,2 миллиона манатов, Нагорный Ширван — 212 миллионов манатов, Восточный Зангезур — 24,4 миллиона манатов.
По заявлению, по всей стране проблемными являются кредиты на сумму 562 миллиона манатов. На начало года просроченные платежи по кредитам составляли 524,5 миллиона манатов.
Отмечается, что по состоянию на 1 марта в Азербайджане размещено депозитов на сумму 17,2 миллиарда манатов, из которых на долю Баку приходится 15,1 миллиарда манатов.
Показатели других регионов таковы: Абшерон-Хызы — 625,3 миллиона манатов, Гянджа-Дашкесан — 275,3 миллиона манатов, Куба-Хачмаз — 165,9 миллиона манатов, Лянкяран-Астара — 153,4 миллиона манатов, Шеки-Закатала — 150,5 миллиона манатов, Центральный Аран — 146,2 миллиона манатов, Газах-Товуз — 139,4 миллиона манатов, Карабах — 110 миллионов манатов, Нахичевань — 91,1 миллиона манатов, Ширван-Сальян — 82,6 миллиона манатов, Нагорный Ширван — 54 миллиона манатов, Мил-Мугян — 52,8 миллиона манатов, Восточный Зангезур — 1 миллион манатов.