Ötən günlərdə Azərbaycanda daha bir bankın fəaliyyətini dayandıraraq bank olmayan kredit təşkilatına (BOKT) çevrildiyi ilə bağlı xəbər vermişdik. Bununla da ölkədə yalnız 21 bank fəaliyyət göstərəcək. Qeyd edək ki, Mərkəzi Bankın açıqladığı şikayət cədvəlində də birinci yerdə “BTB” Bank, ikincilikdə Express Bank, üçüncüdə AFB Bank, növbəti yerdə isə Azər-Türk Bank dayanır.
Bəs görəsən, Azərbaycanda bankların bağlanmasına səbəb nədir? Bundan sonra daha neçə bank bağlana bilər? BOKT-ların faiz göstəriciləri niyə banklara nisbətdə çox daha yüksəkdir?
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı Lent.az-a açıqlama verən Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin sədri Vüqar Orucun sözlərinə görə, daha iki bank fəaliyyətini dayandıracaq:
“Azərbaycanda bank sistemi növbəti inkişaf dövrünə qədəm qoyub. Bir çox analtiklər, o cümlədən beynəlxalq reyinq təşkilatları Mərkəzi Bankın bank sektorunu tənzimlənməsindəki rolunu yüksək qiymətləndirir. Son dövrlər görülən işlər də tənzimləmə siyasətinin uğurlarından xəbər verir.
Sıradan çıxan, bağlanan banklar heç də güclü olmayıblar, onlar zərərlə işləyən, problemli portfeli ağırlıq təşkil edən banklar olub. Fikrimcə, belə bankların bağlanması, formasını dəyişməsi zəruri idi. Bankların Bank Olmayan Kredit Təşkilatına (BOKT) çevrilməsi onların bugünə qədərki göstərdikləri fəaliyyətin davam etməsi və funksiyalarının başqa formada yerinə yetirilməsidir.
Yaxın zamanlarda daha iki bankın bağlanacağını söyləmək olar.
Bunu müəyyənləşdirmək üçün banklar sistemini nəzərdən keçirmək kifayətdir. Çünki indiyə qədər bağlanan bankların tarixçəsində borc və maliyyə problemləri qabarıq olub.
BOKT-lar bir çox hallarda bankların müştəriləridir. Onlar banklardan aldıqları kapitalın üzərində müəyyən faiz qoymaqla əhaliyə satış edirlər. BOKT-ların əsas xüsusiyyəti odur ki, onlardan kredit götürmək hüquqi baxımdan daha tez başa gəlir. Buna görə də vətəndaşlar bir çox hallarda yüksək faizə önəm vermədən, prosesin tezliyi üçün BOKT-lara müraciət edir.
Kommersiya bankları likvidliyin qorunması üçün öz kredit siyasətlərində müəyyən mürəkkəbləşmə prosesi aparırlar. Buna görə də yüksək faizli BOKT-lar daha çox müştəri bazarına malikdirlər.
Həm banklar, həm də BOKT-lar kənardan, beynəlxalq donor təşkilatlarından satış üçün kapital əldə etsinlər. Bu həm ucuz başa gəlir, həm də faizlər ümumi məbləğə böyük təsir göstərmir. Daxili bazardan pul əldə etdikdə isə yüksək faizlər kreditin satışının əlçatanlığının aşağı olmasına səbəb olur”.

В Азербайджане эти два банка
В последние дни в Азербайджане сообщалось о приостановке деятельности еще одного банка с преобразованием его в некредитную организацию (БНКО). Таким образом, в стране будут функционировать всего 21 банк. Отметим, что в таблице жалоб Центрального банка на первом месте стоит банк «BTB», на втором — Express Bank, на третьем — AFB Bank, а на следующем — Azər-Türk Bank.
А чем же вызвано закрытие банков в Азербайджане? Сколько еще банков может закрыться? Почему показатели процентов у БНКО гораздо выше, чем у банков?
По данным Medianews.az, председатель Общества оценщиков Азербайджана Вугар Орудж, давая комментарий для Lent.az, отметил, что еще два банка прекратят свою деятельность:
«Банковская система Азербайджана вышла на следующий этап развития. Многие аналитики, включая международные рейтинговые агентства, высоко оценивают роль Центрального банка в регулировании банковского сектора. Последние действия свидетельствуют об успехах в регулировании.
Закрываемые и выводимые из обращения банки никогда не были сильными; это были банки, работавшие с убытками и с проблемным портфелем. На мой взгляд, закрытие таких банков и их преобразование были необходимы. Превращение банков в Некредитные Организации (БНКО) — это продолжение деятельности в иной форме и выполнение функций другим образом.
Можно сказать, что в ближайшее время закроются еще два банка.
Для этого достаточно просмотреть банковскую систему. Потому что в истории закрывшихся до сих пор банков явно присутствовали задолженности и финансовые проблемы.
БНКО во многих случаях являются клиентами банков. Они, налагая определенную процентную ставку на капитал, взятый у банков, продают населению кредиты. Главное отличие БНКО в том, что юридически получение кредита у них происходит быстрее. Поэтому граждане часто обращаются в БНКО без оглядки на высокие проценты, ради оперативности процесса.
Коммерческие банки усложняют свои кредитные политики для сохранения ликвидности. Поэтому у БНКО с высокими процентами более широкая клиентская база.
И банки, и БНКО привлекают капитал на продажу из внешних международных донорских организаций. Это выходит дешевле и проценты не оказывают значительного влияния на общую сумму. Внутренние же заимствования приводят к высоким ставкам, что снижает доступность кредитов».