Azərbaycanda 76 yaşlı jurnalistə
Medianews.az xəbər verir ki, qəzetlərdən birində müxbir işləyən 76 yaşlı Həmid Bəkirov (ad və soyad şərtidir) dələduzluqda şübhəli bilinərək ittiham olunub.
İttiham aktına görə, Həmid Bəkirov özünü yüksək vəzifəli şəxslərlə əlaqəli şəxs kimi təqdim edərək, zərərçəkənə işini düzəldəcəyini vəd verib. Bunun üçün ondan 2000 manat pul alıb.
Lakin verdiyi vədə əməl etməyib. O, aldığı pulun 500 manatını qaytarsa da, yerdə qalanını verə bilməyib.
Zərərçəkənin şikayəti əsasında Həmid Bəkirov saxlanılıb və onun barəsində Cinayət Məcəlləsinin 178.1-ci (dələduzluq) maddəsilə cinayət işi açılıb.
Zərərçəkən Şöhrət Abbasovun (ad və soyad şərtidir) sözlərinə görə, təqsirləndirilən şəxslə atası İsmayıllıya gedərkən yolda tanış olublar. Belə ki, səfər zamanı avtomobildəkilər yaxşı görkəmdə olan Həmidə “əmi” deyə müraciət ediblər. Yolda ikən atası onun problemini Həmidə danışıb.
Həmid də Bakıda olanda onunla “İnşaatçılar” metrostansiyası yaxınlığında görüşüblər.
Şöhrət bildirib ki, Həmid işinin düzəlməsi üçün 3 min manat istəsə də, o, 2 min manat verib.
Lakin sonradan dələduzluqdan şübhələnərək, pulunu geri istəyib.
Təqsirləndirilən şəxsin sözlərinə görə isə 20 yaşında olan nəvəsi yeriyə bilmir və bunun üçün əvvəllər xarici ölkələrə müalicəyə aparıb. Şöhrətin atası oğlunun problemini ona danışıb və o da nəvəsinin xəstəliyini bildirərək, zərərçəkənin atasından kömək istəyib. Həmid Bəkirov həmin 2000 manatı məhz nəvəsinə kömək adı ilə aldığını bildirib. O, zərərçəkənlə barışdığını və əməlindən peşman olduğunu deyib.
İstintaq zamanı təqsirləndirilən şəxs vurduğu ziyanı tam ödəyib. O, məhkəməyə ərizə ilə müraciət edərək, barəsində amnistiya aktının tətbiq olunmasını istəyib.
Məhkəmənin qərarı ilə, Həmid Bəkirovun barəsində amnistiya aktı qəbul olunub və o, sərbəst buraxılıb.

В Азербайджане журналисту, занимавшемуся мошенничеством, возбуждено уголовное дело.
Medianews.az сообщает, что 76-летний Хамид Бакиров (имя и фамилия изменены), работавший корреспондентом в одной из газет, был обвинён в мошенничестве.
Согласно обвинительному акту, Хамид Бакиров представлялся лицом, связанным с высокопоставленными лицами, обещая потерпевшему уладить его дело. Для этого он получил от него 2000 манатов.
Однако обещание не было выполнено. Хотя он возвратил 500 манатов из полученных средств, остальную сумму выплатить не смог.
По жалобе потерпевшего Хамид Бакиров был задержан, и против него возбуждено уголовное дело по статье 178.1 (мошенничество) Уголовного кодекса.
По словам потерпевшего Шохрата Аббасова (имя и фамилия изменены), обвиняемый познакомился с ним в пути, когда они с отцом направлялись в Исмаиллы. Во время поездки находящиеся в машине обращались к Хамиду, выглядевшему хорошо, как к «дядя». По пути отец рассказал Хамиду о своей проблеме.
При встрече в Баку неподалёку от станции метро «Иншаатчылар» они обсудили данный вопрос.
Шохрат сообщил, что Хамид попросил 3000 манатов на решение вопроса, однако он дал 2000 манатов.
Позже, заподозрив мошенничество, он потребовал вернуть деньги.
По словам обвиняемого, его 20-летний внук не может ходить, и ранее он возил его на лечение за границу. Отец Шохрата рассказал о проблемах сына, и Хамид, узнав о болезни внука, попросил помощи у отца потерпевшего, получив 2000 манатов якобы на помощь внуку. Он заявил, что помирился с потерпевшим и сожалеет о содеянном.
В ходе расследования обвиняемый полностью возместил причинённый ущерб. Он обратился в суд с заявлением о применении в отношении него акта амнистии.