Azərbaycan Gürcüstandan nə alır?
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Gürcüstana dövlət səfəri zamanı iki ölkə arasındakı iqtisadi əlaqələrin daha da dərinləşməsi müzakirə edilən əsas məsələlərdən idi. Ölkələr arasındakı strateji tərəfdaşlıq iqtisadi əlaqələrin genişlənməsinə imkan yaratmaqdadır.
Azərbaycanın Gürcüstana 712.7 milyon dollarlıq ixracatının 347.9 milyon dolları qeyri neft-qaz məhsullarıdır. Bu o deməkdir ki, ötən il Azərbaycan Gürcüstana 364.8 milyon dollarlıq enerji məhsulları göndərib. Bununla yanaşı, il ərzində Gürcüstandan 168.7 milyon dollarlıq mal idxal etmişik.
Bəs, Azərbaycan Gürcüstandan hansı məhsulları idxal edir?
2025-ci ildə Azərbaycan Gürcüstanla 1002 məhsul kodu üzrə idxal və ixrac əməliyyatları həyata keçirib.
İl ərzində Gürcüstandan sular, alkoqolsuz energetik içkilər və şəkər əlavələri (30 milyon dollar), diri iribuynuzlu heyvanlar (29.1 milyon dollar), diri qoyunlar (18.1 milyon dollar), natrium sianidlər (10.3 milyon dollar), kartof (7.8 milyon dollar), ferrosilikomanqan ərintiləri (7.1 milyon dollar), ev toyuqlarının hissələrə ayrılmış əti və əlavə məhsulları (6.7 milyon dollar), keramikadan minalanmamış üzlük plitələr (5.4 milyon dollar), alkoqolsuz içkilər (3.5 milyon dollar), elektrik enerjisi (3.2 milyon dollar), malların saxlanması, daşınması və qablaşdırılması üçün şüşə qablar (2.9 milyon dollar), plastik kütlədən hazırlanmış tıxaclar, qapaq və qalpaqlar (2.5 milyon dollar), quş yumurtası, qabıqlı, inkubasiya üçün mayalanmış yumurtalar (2.7 milyon dollar), poçt markaları, dövlət rüsumu markaları, gerbli kağızlar, çek kitabçaları, aksiz markaları, banknotlar (2.3 milyon dollar), çörək-bulka və unlu qənnadı məmulatları (2.2 milyon dollar) və s. məhsullar idxal etmişik.
Göründyü kimi, Gürcüstandan idxal etdiyimiz malların siyahısında qida və içki məhsulları üstünlük təşkil edir. Bu kontekstdən, Gürcüstan ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi həmin məhsulların yerli istehsalının təşkilinə imkan yarada bilər.

Во время государственного визита Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Грузию одним из основных обсуждаемых вопросов было дальнейшее углубление экономических связей между двумя странами. Стратегическое партнерство между странами создает возможности для расширения экономических отношений.
Объем экспорта Азербайджана в Грузию составил 712,7 миллиона долларов, из которых 347,9 миллиона долларов приходится на продукцию, не связанную с нефтегазовым сектором. Это означает, что в прошлом году Азербайджан отправил в Грузию энергоносителей на сумму 364,8 миллиона долларов. Кроме того, за год мы импортировали из Грузии товаров на сумму 168,7 миллиона долларов.
А какие товары Азербайджан импортирует из Грузии?
В 2025 году Азербайджан осуществлял импортно-экспортные операции с Грузией по 1002 кодам товаров.
За год из Грузии были импортированы воды, безалкогольные энергетические напитки и сахарные добавки (30 миллионов долларов), живый крупный рогатый скот (29,1 миллиона долларов), живые овцы (18,1 миллиона долларов), цианиды натрия (10,3 миллиона долларов), картофель (7,8 миллиона долларов), ферросиликомарганцевые сплавы (7,1 миллиона долларов), мясо разделанных домашних кур и сопутствующие продукты (6,7 миллиона долларов), керамические плитки без глазури (5,4 миллиона долларов), безалкогольные напитки (3,5 миллиона долларов), электроэнергия (3,2 миллиона долларов), стеклянная тара для хранения, транспортировки и упаковки товаров (2,9 миллиона долларов), пробки, крышки и колпачки из пластмассы (2,5 миллиона долларов), куриные яйца инкубационные и оплодотворенные (2,7 миллиона долларов), почтовые марки, государственные сборы, гербовые бумаги, книжки чеков, акцизные марки, банкноты (2,3 миллиона долларов), хлебобулочные и кондитерские изделия из муки (2,2 миллиона долларов) и прочие товары.
Как видно, среди импортируемых из Грузии товаров доминируют пищевые и напиточные продукты. В этом контексте расширение сотрудничества с Грузией может создать возможности для организации их местного производства.