Azərbaycan “Avroviziya” yarışlarında –
Medianews.az Azərbaycanın “Avroviziya” beynəlxalq mahnı müsabiqəsində iştirak tarixçəsinə nəzər salıb.
Avropa Yayım Birliyinin layihəsi olan yarış 1956-cı ildən keçirilir. Azərbaycan 2008-ci ildən başlayaraq 18 “Avroviziya”da iştirak edib. 2011-ci ildəki təmsilçilər Nigar Camal və Eldar Qasımov qalib olub və növbəti yarışa – “Avroviziya 2012”yə paytaxt Bakı ev sahibliyi edib, Azərbaycan təmsilçisi Səbinə Babayeva 4-cü yeri tutub.
Medianews.az bildirir ki, 2013-cü ildə Fərid Məmmədov 2-ci yeri, 2009-cu ildə Aysel Teymurzadə və Araş 3-cü yeri, 2010-cu ildə Səfurə Əlizadə 5-ci yeri götürüb.
2008-ci ildə Elnur Hüseynov və Samir Cavadzadə, 2019-cu ildə Çingiz Mustafayev 8-ci yerə, 2015-ci ildə Elnur Hüseynov 12-ci yerə, 2017-ci ildə Diana Hacıyeva 14-cü yerə, 2022-ci ildə Nadir Rüstəmli 16-cı yerə, 2016-cı ildə Səmra Rəhimli 17-ci yerə, 2021-ci ildə Samirə Əfəndi 20-ci yerə, 2014-cü ildə Dilarə Kazımova 22-ci yerə sahib çıxıb.
2018-ci ildə Aysel Məmmədova, 2023-cü ildə Tural və Turan Bağmanovlar, 2024-cü ildə Fəxri İsmayılov və İlkin Dövlətov, 2025-ci ildə “Mamaqama” qrupu, 2026-cı ildə Cəmilə Həşimova yarımfinalda ələnib.
İndiyədək yarışda Azərbaycanla yanaşı 26 ölkə zəfər yaşayıb. İrlandiya və İsveç 7, Niderland, Fransa, Lüksemburq və Böyük Britaniya 5, İsrail 4, İsveçrə, Danimarka, İtaliya, Avstriya, Norveç və Ukrayna 3, İspaniya və Almaniya 2, Monako, Belçika, Yuqoslaviya, Estoniya, Latviya, Türkiyə, Yunanıstan, Finlandiya, Serbiya, Rusiya və Portuqaliya 1 dəfə qalib gəlib.
Avstriyanın paytaxtı Vyanada keçirilən “Avroviziya 2026”da qələbəyə Finlandiya şanslı sayılır. Bu ölkəni Linda Lampenius və Pete Parkonnen dueti təmsil edir.

Medianews.az рассмотрел историю участия Азербайджана в международном песенном конкурсе «Евровидение».
Конкурс, являющийся проектом Европейского вещательного союза, проводится с 1956 года. Азербайджан начал участвовать в «Евровидении» с 2008 года и принял участие в 18 конкурсах. В 2011 году представители страны Нигяр Джамал и Эльдар Гасымов одержали победу, и следующий конкурс – «Евровидение 2012» – прошёл под хостингом столицы Баку, где азербайджанская участница Сабина Бабаева заняла 4-е место.
Medianews.az сообщает, что в 2013 году Фарид Мамедов занял 2-е место, в 2009 году Айсель Теймурзада и Араш – 3-е место, в 2010 году Сафура Ализаде – 5-е место.
В 2008 году Элнур Гусейнов и Самир Джавадзада, в 2019 году Чингиз Мустафаев заняли 8-е место, в 2015 году Элнур Гусейнов – 12-е место, в 2017 году Диана Гаджиева – 14-е место, в 2022 году Надир Рустамли – 16-е место, в 2016 году Самра Рахимли – 17-е место, в 2021 году Самира Афенди – 20-е место, в 2014 году Дилара Казимова – 22-е место.
В 2018 году Айсель Мамедова, в 2023 году Турал и Туран Багмановы, в 2024 году Фахри Исмаилов и Илкин Девлетов, в 2025 году группа «Mamaqama», в 2026 году Джамиля Хашимова выбыли в полуфинале.
До сих пор вместе с Азербайджаном 26 стран одерживали победу в конкурсе. Ирландия и Швеция выигрывали по 7 раз, Нидерланды, Франция, Люксембург и Великобритания – по 5, Израиль – 4, Швейцария, Дания, Италия, Австрия, Норвегия и Украина – по 3, Испания и Германия – по 2, Монако, Бельгия, Югославия, Эстония, Латвия, Турция, Греция, Финляндия, Сербия, Россия и Португалия – по одному разу.
На Евровидении 2026, которое пройдет в Вене, столице Австрии, шансы на победу считает Финляндия. Эту страну представляют дуэт Линда Лампениус и Пите Парконнен.