Azərbaycan Prezidentinin Cəbrayıl və Zəngilana səfəri zamanı yeni təməlqoymalar ilə yanaşı, Ermənistanın 27 illik işğalı nəticəsində uzun illər öz ata-baba yurdundan didərgin düşmüş keçmiş məcburi köçkünlərə mənzillərin açarları da təqdim olundu.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a deyib ki, Azərbaycan Prezidentinin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən intensiv bərpa və yenidən-qurma işləri nəticəsində Şərqi Zəngəzur regionun nəqliyyat habına çevrilməkdədir: “Zəngəzur dəhlizinin Azərbaycan hissəsində işlər tamamlanmaq üzrədir. Uzunluğu 140,6 km olan Horadiz–Ağbənd dəmir yolu xəttinin gələn il istifadəyə veriləcəyi gözlənilir. Uzunluğu 124 km olan Əhmədbəyli-Horadiz-Mincivan-Ağbənd avtomobil yolu isə artıq tamamlanmaq üzrədir. Dəhlizinin Ermənistan ərazisindən keçəcək işlərin planlaşdırılmasını da nəzərə aldıqda Zəngəzur dəhlizinin 2028-ci ildə istifadəyə veriləcəyi gözlənilir. Bu isə Orta Dəhlizinin regional imkanlarını genişləndirməklə yanaşı, Azərbaycanın geosiyasi mövqeyini daha da gücləndirəcək”.
V.Bayramovun sözlərinə görə, Şərqi Zəngəzur həmçinin böyük turizm, sənaye və aqrar potensiala malik olan bölgələrimizdəndir: “Ölkə Prezidentinin Zəfərdən sonrakı 5 il ərzində işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə səfərləri və bu səfərlər zamanı məhz onun tapşırıq və göstərişinə uyğun olaraq infrastrukturun qurulması, eləcə də həm məskunlaşmaya, həm yeni iş yerlərinin yaradılmasına xidmət edən təməlqoyma mərasimlərinin keçirilməsi birmənalı şəkildə ondan xəbər verir ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyur. Bunlar isə eyni zamanda o deməkdir ki, Şərqi Zəngəzur yaxın zamanlarda Azərbaycan iqtisadiyyatında əsas inkişaf drayverlərindən birinə çevriləcək”.
V.Bayramov bildirib ki, ilkin qiymətləndirmələrə görə, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin Azərbaycan iqtisadiyyatının təxminən 10%-i həcmində yeni dəyər yaratma potensialı var: “Bu o deməkdir ki, bərpa-yenidənqurma prosesindən sonra Qarabağ və Şərqi Zəngəzur 12 milyard manatdan artıq yeni dəyərin formalaşmasına və bölgənin Azərbaycan iqtisadiyyatına reinteqrasiyasına töhfə verə biləcək”.

Во время визита Президента Азербайджана в Джебраил и Зангилан, помимо закладки новых оснований, также были вручены ключи от квартир вынужденным переселенцам, много лет являвшимся беженцами со своей родины в результате 27-летней оккупации со стороны Армении.
Экономист-депутат Вугар Байрамов в интервью Medianews.az сказал, что в результате интенсивных восстановительных и реконструкционных работ, осуществляемых под руководством Президента Азербайджана, регион Восточного Зангезура превращается в транспортный хаб: «Работы на азербайджанской части Зангезурского коридора близки к завершению. Ожидается, что железнодорожная линия Хорадаз–Агбенд длиной 140,6 км будет введена в эксплуатацию в следующем году. Автомобильная дорога Ахмедбейли–Хорадаз–Миндживан–Агбенд длиной 124 км также близка к окончанию. Учитывая планирование работ по участку коридора, проходящему по территории Армении, ожидается, что Зангезурский коридор будет введён в эксплуатацию в 2028 году. Это не только расширит региональные возможности Среднего коридора, но и усилит геополитические позиции Азербайджана».
По словам В.Байрамова, Восточный Зангезур является также регионом с большим туристическим, промышленным и аграрным потенциалом: «Пять лет после Победы, визиты Президента страны в освобождённые территории и проведение церемоний закладки оснований, соответствующих его указаниям, свидетельствуют о том, что Карабах и Восточный Зангезур вступают в новую стадию развития. Это также означает, что Восточный Зангезур в скором времени станет одним из основных драйверов развития азербайджанской экономики».
В.Байрамов отметил, что по предварительным оценкам, освобождённые территории имеют потенциал создания новой стоимости примерно в размере 10% азербайджанской экономики: «Это означает, что после процесса восстановления и реконструкции Карабах и Восточный Зангезур могут способствовать формированию новой стоимости более 12 миллиардов манатов и способствовать реинтеграции региона в экономику Азербайджана».