Gələn il maaşlardan vergi necə tutulacaq? –
Birincisi. Siz neft-qaz sahəsində və dövlət sektorunda işləyirsinizsə və maaşınız 2500 manata qədərdirsə, onda sizdən hər ay maaşınızın 14 faizi həcmində, yəni 350 manat gəlir vergisi tutulur.
Maaşınız 2500 manatdan çoxdursa, onda maaşın 2500 manata qədər hissəsinin yenə 14 faizi (350 manat), qalan hissəsinin isə 25 faizi gəlir vergisi kimi tutulur. Məsələn, maaşınız 3500 manatdır. Bu halda gəlir vergisinin tutulması üçün sizin maaşınız iki yerə - 2500 manata və 1000 manata bölünür. 2500 manat hissəsindən 14 faiz (350 manat), 1000 manat hissəsindən isə 25 faiz (250 manat) gəlir vergisinə çıxılır. Beləliklə, maaşınız 3500 manatdırsa, onda sizdən hər ay 600 manat gəlir vergisi tutulur.
İkincisi. Siz neft-qaz sahəsindən və dövlət sektorundan kənarda işləyirsinizsə və maaşınız 8000 manata qədərdirsə, onda sizdən heç bir gəlir vergisi tutulmur.
Yox, maaşınız 8000 manatdan çoxdursa, onda hər ay sizdən maaşınızın 14 faizi həcmində vergi tutulur. Tutalım, siz neft-qaz sahəsindən və dövlət sektorundan kənarda işləyirsiniz və maaşınız 9000 manatdır. Deməli, hər ay bu maaşın 14 faizi, yəni 1260 manatı gəlir vergisinə çıxılır.
Bu qayda (neft-qaz sahəsindən və dövlət sektorundan kənarda işləyən, maaşı 8000 manata qədər olan şəxslərdən gəlir vergisinin tutulmaması, yalnız maaş 8000 manatı keçəndə 14 faiz həcmində vergi tutulması) 2019-cu ilin yanvarından tətbiq olunur. Vergi Məcəlləsinin 101.1-1-ci maddəsinə əsasən, həmin qayda 7 il müddətinə qüvvədədir. Neft-qaz sahəsindən və dövlət sektorundan kənarda işləyən, maaşı 8000 manata qədər olan şəxslərə də, 8000 manatdan çox olan şəxslərə də güzəşt kimi nəzərdə tutulan qaydanın müddəti 2025-ci ilin sonunda başa çatır.
2026-cı ilin yanvarından maaşlardan gəlir vergisi necə tutulacaq? Neft-qaz sahəsində və dövlət sektorunda işləməyənlər üçün güzəştin müddəti uzadılacaqmı? Yaxud hansısa formada belə şəxslər üçün yeni güzəştlər tətbiq olunacaqmı? Bilinmir. Rəsmi qurumlar hələ ki, bu suallara cavab verməkdən yayınır. Ona görə bir çox şəxsdə belə fikir yaranıb ki, 2026-cı ilin yanvarından neft-qaz sahəsində və dövlət sektorunda işləməyənlərin də maaşından gəlir vergisinin tutulmasına başlanacaq.
O halda neft-qaz sahəsindən və dövlət sektorundan kənarda işləyən və Vergi Məcəlləsinin 101.1-1-ci maddəsinə əsasən, maaşı 8000 manata qədər olduğuna görə 7 ilə yaxındır heç bir gəlir vergisi ödəməyən şəxslərin əməkhaqqından hər ay nə qədər vəsait vergiyə çıxılacaq? Bəs maaşı 8000 manatdan çox olan şəxslər necə - onlar yenə ayda 14 faiz vergi ödəməli olacaqlarmı?
Medianews.az bildirir ki, məsələ ilə bağlı heç bir yenilik olmasa, yəni güzəştin müddəti uzadılmasa, yaxud yeni güzəşt formaları tətbiq olunmasa, onda hazırda neft-qaz sahəsindən və dövlət sektorundan kənarda işləyən şəxslərlə bağlı vəziyyət dəyişəcək. Həm maaşı 8000 manata qədər olanlar, həm də 8000 manatdan çox olan belə şəxslərin maaşından gəlir vergisi yuxarıda göstərdiyimiz birinci üsulla tutulacaq. Yəni siz istər neft-qaz sahəsində və dövlət sektorunda işləyin, istərsə də bu sektorlardan kənarda, fərq etməz, maaşınız 2500 manata qədərdirsə, hər ay 14 faizi (350 manat), 2500 manatdan çoxdursa, onda maaşın 2500 manata qədər hissəsinin 14 faizi (350 manat), qalan hissəsinin isə 25 faizi gəlir vergisinə çıxılacaq.

Как в следующем году будет взиматься налог с заработной платы? –
Первый. Если вы работаете в нефтегазовом секторе или в государственном секторе и ваша зарплата составляет до 2500 манатов, то с вас ежемесячно удерживается налог на доходы в размере 14% от вашей зарплаты, то есть 350 манатов.
Если ваша зарплата превышает 2500 манатов, то с части зарплаты до 2500 манатов удерживается 14% (350 манатов), а с оставшейся части — 25% налог на доходы. Например, ваша зарплата составляет 3500 манатов. В этом случае для удержания налога на доходы ваша зарплата делится на две части: 2500 манатов и 1000 манатов. С суммы в 2500 манатов удерживается 14% (350 манатов), с суммы в 1000 манатов — 25% (250 манатов). Таким образом, если ваша зарплата 3500 манатов, то ежемесячно с вас удерживается 600 манатов налога на доходы.
Второй. Если вы работаете вне нефтегазового сектора и государственного сектора и ваша зарплата составляет до 8000 манатов, с вас налог на доходы не удерживается.
Если же ваша зарплата превышает 8000 манатов, то с вас ежемесячно удерживается налог в размере 14% от вашей зарплаты. Предположим, вы работаете вне нефтегазового и государственного секторов и ваша зарплата составляет 9000 манатов. Тогда ежемесячно с этой зарплаты удерживается 14%, то есть 1260 манатов, в виде налога на доходы.
Это правило (отсутствие налога на доходы для лиц, работающих вне нефтегазового и государственного секторов, с зарплатой до 8000 манатов, и удержание налога в размере 14% только при превышении зарплаты 8000 манатов) применялось с января 2019 года. Согласно статье 101.1-1 Налогового кодекса, это правило действует в течение 7 лет. Срок действия льготы, предназначенной как для лиц с зарплатой до 8000 манатов, так и для лиц с зарплатой свыше 8000 манатов, работающих вне нефтегазового и государственного секторов, истекает в конце 2025 года.
Как будет удерживаться налог на доходы с заработной платы с января 2026 года? Будет ли продлен срок льготы для тех, кто не работает в нефтегазовом и государственном секторах? Или для таких лиц будут введены новые льготы? Это неизвестно. Официальные органы пока избегают давать ответы на эти вопросы. Поэтому у многих сложилось мнение, что с января 2026 года налог на доходы будет удерживаться и с тех, кто не работает в нефтегазовом и государственном секторах.
В таком случае, сколько ежемесячно будет удерживаться налога с заработной платы у лиц, работающих вне нефтегазового и государственного секторов, которые согласно статье 101.1-1 Налогового кодекса в течение почти 7 лет не платили налог на доходы, поскольку их зарплата составляет до 8000 манатов? А что будет с лицами, чья зарплата превышает 8000 манатов — будут ли они по-прежнему платить налог в размере 14% ежемесячно?
Medianews.az сообщает, что если не будет никаких изменений, то есть срок льготы не будет продлен и не будут введены новые льготные формы, то ситуация с лицами, работающими вне нефтегазового и государственного секторов, изменится. И лица с зарплатой как до 8000 манатов, так и свыше этой суммы, будут облагаться налогом на доходы по вышеуказанному первому способу. То есть, независимо от того, работаете ли вы в нефтегазовом или государственном секторе, или вне этих секторов, если ваша зарплата до 2500 манатов, ежемесячно удерживается 14% (350 манатов), если более 2500 манатов — с части до 2500 манатов удерживается 14% (350 манатов), а с оставшейся части — 25% налога на доходы.