AYNA: WUF13 çərçivəsində 7 minə yaxın sərnişin daşınıb
Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) qonaqların və tədbir iştirakçılarının "Neoplan" markalı və elektrikli avtobuslarla rahat, fasiləsiz və təhlükəsiz daşınması təmin edilir.
Bu barədə Medianews.az-a AYNA-dan məlumat verilib.
Bildirilib ki, forumda iştirak üçün Azərbaycana gələn qonaqların daşınması Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportundan həyata keçirilir. WUF13 çərçivəsində ümumilikdə 9 HUB, 2 son məntəqə və 67-dən çox aralıq dayanacaq fəaliyyət göstərir.
Forumun keçirildiyi 3 gün ərzində (17-19 may tarixinlərində) HUB-lar və tədbir məkanı arasında avtobuslarla 3 260 səfər yerinə yetirilib və 56 858 sərnişin daşınıb.
Ümumilikdə isə tədbirlə bağlı daşımalar başlayandan (12-19 may tarixlərində) hava limanı, HUB-lar və tədbir məkanı arasında avtobuslarla 5 555 səfər yerinə yetirilib və 68 263 sərnişin daşınıb. Daşımalara ümumilikdə 180 avtobus cəlb olunub.
Qeyd edək ki, sözügedən marşrutların idarə olunması və nəqliyyat əməliyyatlarının icrası AYNA-nın Monitorinq Mərkəzi tərəfindən 24/7 rejimində izlənilir. Nəqliyyat əməliyyatlarının həyata keçirilməsi üçün sürücü və idarə heyəti də daxil olmaqla 1500-ə yaxın əməkdaş prosesə cəlb olunub.

AYNA: В рамках WUF13 перевезено около 7 тысяч пассажиров
В рамках 13-го Всемирного форума по городскому развитию (WUF13), который проводится в Азербайджане, Агентство наземного транспорта Азербайджана (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта обеспечивает комфортную, бесперебойную и безопасную перевозку гостей и участников мероприятия на электробусах марки "Neoplan".
Об этом Medianews.az-сообщили в AYNA.
Сообщается, что перевозка гостей, прибывающих в Азербайджан для участия в форуме, осуществляется из Международного аэропорта Гейдар Алиев. В рамках WUF13 функционируют в общей сложности 9 ХАБов, 2 конечные станции и более 67 промежуточных остановок.
В течение трех дней проведения форума (с 17 по 19 мая) было выполнено 3 260 рейсов автобусами между ХАБами и местом проведения мероприятия, перевезено 56 858 пассажиров.
Всего же с начала перевозок, связанных с мероприятием (с 12 по 19 мая), между аэропортом, ХАБами и местом проведения форума было выполнено 5 555 рейсов автобусами, перевезено 68 263 пассажира. В перевозках в целом задействовано 180 автобусов.
Отметим, что управление указанными маршрутами и выполнение транспортных операций осуществляется Центром мониторинга AYNA круглосуточно. Для осуществления транспортных операций в процесс привлечено около 1500 сотрудников, включая водителей и руководящий состав.