Aviabiletlər bahalaşır:
Cari ildə uçuş saylarının kəskin azalması və aviabilet qiymətlərinin bahalaşması orta gəlirli səyahətçilər üçün ciddi çətinliklər yaradacaq.
Bu barədə "The New York Times" nəşri bilet qiymətləri üzrə mütəxəssislərin rəylərinə əsaslanaraq yazıb.
Qəzetin məlumatına görə, ABŞ və İran arasındakı münaqişənin yaratdığı enerji böhranı aviaşirkətlərin reaktiv yanacaq tədarükünü mürəkkəbləşdirib. Daşıyıcılar artan yanacaq xərclərini kompensasiya etmək üçün biletlərin qiymətini artırmağa və əlavə rüsumlar tətbiq etməyə məcbur olublar.
Going.com platformasının səyahət eksperti Keti Nastro bildirib ki, pandemiyadan sonra turizm sahəsində belə böyük qeyri-müəyyənlik müşahidə olunmayıb. O, ucuz bilet tapmağa ümid edən turistlərin bu il ciddi problemlərlə üzləşəcəyini vurğulayıb.
"Kayak" xidmətinin hesabatına görə, fevralın sonlarından etibarən beynəlxalq reyslərin orta qiyməti yüksəlib, dünya üzrə aviasiya yanacağının dəyəri isə 70 faizdən çox artıb.
Corctaun Universitetinin professoru, həmçinin "American Airlines"ın keçmiş rəhbərinin sözlərinə görə, Yaxın Şərq regionundakı münaqişə başa çatsa belə, yanacaq və bilet qiymətlərinin normal səviyyəyə qayıtması üçün aylar lazım olacaq.
Bundan əvvəl "Bloomberg" agentliyi yanacaq dəyərinin yüksəlməsi səbəbindən qlobal aviaşirkətlərin reysləri ixtisar etdiyini və bəzi təyyarələrin istifadəsini dayandırdığını açıqlamışdı. Şirkətlər zərərdən qorunmaq məqsədilə müəyyən marşrutlar üzrə uçuşları ümumiyyətlə təxirə salırlar.
Qiymət artımları ilə əlaqədar olaraq Avropa Komissiyası Avropa İttifaqına üzv ölkələri nəqliyyat sahəsində enerji sərfiyyatını azaltmaq imkanlarını nəzərdən keçirməyə çağırıb.
ABŞ və İsrailin İrana yönəlik əməliyyatları, eləcə də Hörmüz boğazından yanacaq daşınmasının qarşısının alınması nəticəsində Avropa dövlətləri Fars körfəzindən gələn təchizatdan faktiki olaraq kənarda qalıblar. Nəticədə qlobal miqyasda enerji daşıyıcılarının qiymətləri kəskin artıb./oxu.az

Airline tickets are getting more expensive:
This year, a sharp decrease in the number of flights and an increase in airline ticket prices will create serious difficulties for middle-income travelers.
This was reported by "The New York Times" newspaper based on the opinions of experts on ticket prices.
According to the newspaper, the energy crisis caused by the conflict between the US and Iran has complicated the supply of jet fuel for airlines. Carriers have been forced to raise ticket prices and impose additional fees to compensate for rising fuel costs.
Kathy Nastro, a travel expert at the Going.com platform, stated that such major uncertainty has not been observed in the tourism sector since the pandemic. She emphasized that tourists hoping to find cheap tickets will face serious problems this year.
According to a report by the "Kayak" service, since the end of February, the average price of international flights has increased, while the cost of aviation fuel worldwide has risen by more than 70 percent.
A professor at Georgetown University and former head of "American Airlines" said that even if the conflict in the Middle East region ends, it will take months for fuel and ticket prices to return to normal levels.
Earlier, the "Bloomberg" agency reported that due to the rise in fuel costs, global airlines are cutting flights and some planes have been taken out of service. In order to avoid losses, companies are completely postponing flights on certain routes.
Due to price increases, the European Commission has called on EU member states to consider options to reduce energy consumption in the transport sector.
As a result of operations by the US and Israel against Iran, as well as the prevention of fuel transport through the Hormuz Strait, European countries have effectively been left out of supplies coming from the Persian Gulf. Consequently, energy carrier prices have risen sharply on a global scale./oxu.az