Atom bombası olan ölkələr bombalanır -
“Qəribə reallıqlar yaranıb dünyada. Əvvəllər nüvə silahı sülhün zəmanəti sayılırdı. Nüvə silahı olan ölkələrin bir-biri ilə savaşmayacağına qəti inanılırdı. Yaxud hesab olunurdu ki, atom bombası olmayan ölkələr bu bombaya sahib ölkələrə müqavimət göstərə, onlarla müharibə apara bilməz. Bütün bunlara mütləq həqiqət kimi baxılırdı”. Siyasətçi Natiq Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O, vurğulayıb ki, yeni reallıqlar fərqlidir: “Hindistanın da, Pakistanın da nüvə silahı var. Amma bu iki dövlət ara-sıra döyüşür. Nüvə silahı olmayan Ukrayna nüvə silahına malik Rusiyanın limanlarını, zavodlarını, Urala qədər bütün ərazisini raket-dron atəşinə tutur. Boynuna almasa da, İsrailin də nüvə silahı var, amma İran İsrailə heç vaxt görmədiyi zərbələri vura bilir.
Bax belə qəribə, mücərrəd, tabuların yıxıldığı bir dünyada, yeni reallıqda yaşayırıq...
Başqa qəribəliklər də var. Məsələn, qəhrəman Ukrayna xalqı hesab edir ki, Rusiya işğalına qarşı dirənib sonda NATO-nun və Avropa İttifaqının da üzvü ola biləcək. Ukrayna əslində həm də bunun üçün çalışıb vuruşur, ərazi bütövlüyünün bərpası ilə yanaşı, qarşıya cəlbedici məqsəd kimi həm də bu iki məsələni - NATO-nun və Avropa İttifaqının üzvü olmağı qoyub. Amma NATO dağılmaq üzrədir, ən azından ciddi transformasiya ərəfəsindədir. Avropa İttifaqı ölkələrində artan sağ-millətçilik dalğası isə bu qurumun cəlbediciliyini ciddi sual altında qoyur, ittifaqa yeni üzvlərin qəbulunu daha da çətinləşdirir”.

"Strange realities have emerged in the world. Previously, nuclear weapons were considered a guarantee of peace. It was firmly believed that countries possessing nuclear weapons would not go to war with each other. Or it was assumed that countries without atomic bombs could not resist or wage war against those possessing such bombs. All of this was viewed as an absolute truth." Politician Natig Jafarli said this in an interview with Medianews.az.
He emphasized that new realities are different: "Both India and Pakistan have nuclear weapons. But these two states occasionally fight. Nuclear-weapon-free Ukraine launches missile-drone attacks on the ports, factories, and the entire territory of Russia, which has nuclear weapons, up to the Urals. Although it does not admit it, Israel also possesses nuclear weapons, yet Iran can strike Israel with blows it has never seen before.
So, we live in such a strange, abstract world where taboos are broken, a world of new realities...
There are other oddities as well. For example, the heroic people of Ukraine believe that by resisting Russian occupation, they will eventually become members of both NATO and the European Union. Ukraine is essentially fighting and striving for this too; alongside the restoration of its territorial integrity, it has set as attractive goals these two issues — joining NATO and the European Union. However, NATO is on the verge of collapse, or at least undergoing serious transformation. Meanwhile, the rising wave of right-wing nationalism in European Union countries seriously questions the organization’s attractiveness and complicates the acceptance of new members into the union."