Atom bombası olan ölkələr bombalanır -
“Qəribə reallıqlar yaranıb dünyada. Əvvəllər nüvə silahı sülhün zəmanəti sayılırdı. Nüvə silahı olan ölkələrin bir-biri ilə savaşmayacağına qəti inanılırdı. Yaxud hesab olunurdu ki, atom bombası olmayan ölkələr bu bombaya sahib ölkələrə müqavimət göstərə, onlarla müharibə apara bilməz. Bütün bunlara mütləq həqiqət kimi baxılırdı”. Siyasətçi Natiq Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O, vurğulayıb ki, yeni reallıqlar fərqlidir: “Hindistanın da, Pakistanın da nüvə silahı var. Amma bu iki dövlət ara-sıra döyüşür. Nüvə silahı olmayan Ukrayna nüvə silahına malik Rusiyanın limanlarını, zavodlarını, Urala qədər bütün ərazisini raket-dron atəşinə tutur. Boynuna almasa da, İsrailin də nüvə silahı var, amma İran İsrailə heç vaxt görmədiyi zərbələri vura bilir.
Bax belə qəribə, mücərrəd, tabuların yıxıldığı bir dünyada, yeni reallıqda yaşayırıq...
Başqa qəribəliklər də var. Məsələn, qəhrəman Ukrayna xalqı hesab edir ki, Rusiya işğalına qarşı dirənib sonda NATO-nun və Avropa İttifaqının da üzvü ola biləcək. Ukrayna əslində həm də bunun üçün çalışıb vuruşur, ərazi bütövlüyünün bərpası ilə yanaşı, qarşıya cəlbedici məqsəd kimi həm də bu iki məsələni - NATO-nun və Avropa İttifaqının üzvü olmağı qoyub. Amma NATO dağılmaq üzrədir, ən azından ciddi transformasiya ərəfəsindədir. Avropa İttifaqı ölkələrində artan sağ-millətçilik dalğası isə bu qurumun cəlbediciliyini ciddi sual altında qoyur, ittifaqa yeni üzvlərin qəbulunu daha da çətinləşdirir”.

«В мире возникли странные реалии. Раньше ядерное оружие считалось гарантией мира. Твердо верили, что страны, обладающие ядерным оружием, не будут воевать друг с другом. Или считалось, что страны, не имеющие атомной бомбы, не смогут оказывать сопротивление и вести войну с теми, кто имеет такую бомбу. Все это воспринималось как непоколебимая истина». Так сказал политик Натиг Джафарли в интервью Medianews.az.
Он подчеркнул, что новые реалии отличаются: «У Индии и Пакистана тоже есть ядерное оружие. Но эти два государства время от времени ведут боевые действия. Украина, не имеющая ядерного оружия, обстреливает ракета-дронами порты, заводы и всю территорию России до Урала, которая обладает ядерным оружием. Хотя и не признавая этого, у Израиля тоже есть ядерное оружие, но Иран способен наносить Израилю удары, которых тот никогда не видел.
Так мы живем в странном, абстрактном мире, в котором рушатся табу, в новых реалиях...
Есть и другие странности. Например, геройский народ Украины считает, что, противостоя российской оккупации, в конце концов он может стать членом НАТО и Европейского Союза. Украина на самом деле также борется за это: кроме восстановления территориальной целостности, она ставит привлекательной целью членство в НАТО и в ЕС. Но НАТО находится на грани распада, по крайней мере, переживает серьезную трансформацию. Волна растущего правого национализма в странах Европейского Союза серьезно ставит под вопрос привлекательность этой организации и делает принятие новых членов еще более сложным».