Trampın planları ifşa oldu: MÜHARİBƏ GENİŞLƏNİR -
Atəşkəs əldə olunmasının siyasi baxımdan çox səbəbini sadalamaq olar, ancaq hərbi cəhətdən bu fasilə labüd idi. Çünki ABŞ prosesə qısamüddətli yanaşmışdı. Daha sonra ABŞ prezidenti və bir çox rəsmi şəxslər qeyd edirdilər ki, əməliyyat 4-6 həftəlik müddət üçün nəzərdə tutulub. Bu, təsadüfi bir rəqəm deyil; hər hansı əməliyyata hazırlaşarkən orada istifadə olunacaq vasitələr və onların sayı mütləq şəkildə nəzərə alınır. Yəni ABŞ İrandakı əməliyyata nə qədər resurs ayırmışdısa, döyüşləri də o qədər davam etdirə bildi. ABŞ mediasında da resursların tükənmək üzrə olduğu açıq şəkildə yazılırdı. Hətta Tramp da bir neçə gün əvvəl etiraf etdi ki, atəşkəs yenidən hazırlıq üçün bir vasitə idi.
40 GÜNLÜK ABŞ-İRAN MÜHARİBƏSİ NEÇƏYƏ BAŞA GƏLDİ? • Biznes TV
40 günlük müharibə zamanı ABŞ öz ehtiyatlarını xeyli tükədib. ABŞ mediasında qeyd olunur ki, döyüşlərdə həssas zərbə raketlərinin 45%-i, THAAD HHM sistemlərinin raketlərinin yarısı, “Patriot” raketlərinin təxminən 50%-i, “Tomahawk” qanadlı raketlərinin isə 30%-i istifadə olunub. Yenə ABŞ mediası kəşfiyyat orqanlarına istinadən yazır ki, İranın əlində hələ də 60% raket buraxılış qurğusu qalıb, zədəliləri isə qısa zamanda təmir ediblər. Bundan əlavə, dron ehtiyatının yarıdan çoxu qalmaqdadır ki, istehsal prosesini də nəzərə alsaq, bu, kifayət qədər ciddi hərbi resurs anlamına gəlir.
Tərəflər atəşkəs zamanı danışıqlarla paralel olaraq ciddi şəkildə resurs toplamaqla məşğuldur. İran üçüncü ölkələr vasitəsilə Çindən, birbaşa isə Rusiyadan yeni silahlar, xüsusilə daşına bilən, alçaqdan uçan hava hədəflərini məhv etmək üçün vasitələr alır. 40 günlük müharibə göstərdi ki, İranın tək zəif yeri hava hücumundan müdafiə sistemləri yox, həm də daşına bilən zenit-raket komplekslərinin çatışmazlığıdır. Əgər İran çoxlu sayda bu tip raketlər əldə etsə, havada vəziyyət xeyli dəyişə bilər. Üstəlik, İran həmin raketləri İraqdakı qruplaşmalara da verə bilər ki, bu da havada yanacaq dolduran təyyarələr üçün əsl problemə çevrilər.
Patriot Thaad | Icma.az
Müharibənin gedişində ABŞ Cənubi Koreyadan və Avropadakı müttəfiqlərindən "Patriot"un raketlərini tələb etmişdi. Hazırda isə ABŞ oxşar tədarükü Yaponiyadan həyata keçirir. Sahədə tərəflərdən heç biri mütləq üstünlük qazana bilmədiyi üçün masa ətrafında da vəziyyət son dərəcə gərgindir. Şərtlər olduqca ağır olduğundan, razılığın qısa zamanda əldə ediləcəyi gözlənilmir. ABŞ İranı blokadaya alıb, İran isə Hörmüz boğazını bağlayıb. Düzdür, ABŞ iddia edir ki, bundan ancaq İran zərər çəkir, məsələ ondadır ki, bütün Körfəz ölkələri bu durumdan əziyyət çəkir. Bundan əlavə, ABŞ-nin blokadası keçilməz də deyil. Faktiki olaraq, blokadadan yayınan İranın 30-dan çox tankerinin olduğu barədə Qərb mediasında məlumatlar yayılıb. Əslində blokadanın keçilməz olacağı inandırıcı da deyil, çünki bu sahə Venesuelanın blokadasından qat-qat genişdir. Həmçinin qeyd etmək istəyirəm ki, İran atəşkəsdən sonra Körfəzdəki tankerlərin keçidinə say məhdudiyyəti qoymaqla strateji baxımdan doğru addım atıb. Çünki Körfəzin tamamilə boş olması ilə orada tankerlərin olması fərqli vəziyyətlərdir; bununla İran əlində mühüm bir şantaj və təhdid vasitəsi saxlamış olur.
Tramp qeyd edir ki, İrandakı dəmiryollarına, körpülərə və elektrik stansiyalarına zərbələr endirəcək. Faktiki olaraq mülki obyektlər. İran isə rəsmən bəyan edir ki, belə bir halda Körfəzdəki bütün neft və qaz yataqlarını vuracaq. Hazırda dünyada benzinin və qazın qiymətində ciddi artım var. Hətta vəziyyət elə bir həddə çatıb ki, bəzi aviaşirkətlər uçuşları ləğv edib. Məsələn, Almaniyanın "Lufthansa" aviaşirkəti (Lufthansa Group) 2026-cı ilin yay mövsümü üçün 20 min uçuşun ləğv edildiyini rəsmən elan edib. Bunun səbəbi isə təyyarə yanacağının (kerosin) kəskin bahalaşması və Yaxın Şərqdəki münaqişə fonunda yanacaq xərclərinin iki dəfəyə yaxın yüksəlməsidir. Yəni Trampın sözdə İrana vurduğu zərbə əslində bütün dünya iqtisadiyyatına endirilən zərbədir. İran Körfəzdəki neft-qaz yataqlarını vuracağı təqdirdə vəziyyət daha da qəlizləşəcək.
Putin'den Trump'la görüşmeden sonra ilk AÇIKLAMA: İşte detaylar - Oxu.az
Şübhəsiz ki, baş verənlər Rusiyanın xeyrinədir. Düzdür, Ukrayna Rusiyanın neft emalı zavodlarına zərbələr endirsə də, "Drujba" neft kəmərini açmaq məcburiyyətində qaldı. Vəziyyət bir qədər də dərinləşsə, onsuz da xərclənmək üçün istifadə olunan Ukraynanı Avropadakı bəzi tərəfdaşları da gözardı edəcəklər...
Bəzən hadisələr baş verən zaman onlara dəqiq qiymət vermək mümkün olmur, növbəti hadisəni gözləmək məcburiyyətində qalırsan. Müharibənin gedişində ABŞ və İsrailin İrandakı xalqları ayağa qalxmağa çağırmasına reaksiya gəlməməsinin səbəbi məhz yanvar ayındakı etirazlar və həmin vaxt hakimiyyətin nümayişçilərə qarşı tətbiq etdiyi sərt tədbirlərdir. Tramp indi qeyd edir ki, etirazlar zamanı İranda 43 min insan öldürülüb. Trampı düşündürən və əsəbləşdirən öldürülən insanların sayı deyil. Əgər o insanlar öldürülməsəydi, müharibə zamanı ayağa qalxa bilərdilər və daxildə xaos yaranardı. Ümumiyyətlə, hər hansı bir ABŞ prezidentinin və ya imperialist ölkə rəhbərinin insanlıq haqqında düşündüyü fikrindən uzağam. Faktiki olaraq, Qəzzada bütün dünyanın gözü qarşısında soyqırımı törədildi və guya insanlığı düşünən Trampın çıxış yolu fələstinliləri oradan köçürüb, Qəzzanı turizm zonasına çevirmək təklifi oldu. İnsanlıq dərsi imiş...
Tramp: İran Hörmüz boğazını açmaq istəyir, lakin maliyyə çətinliyi yaşayır
Müharibə yenidən başlayacağı və ya bu şərtlərlə bitəcəyi təqdirdə, bu, Körfəzdə suların durulacağı anlamına gəlməyəcək. İran onsuz da uzun zamandır Bəhreyndə iş aparır. Bəhreyn daxilində ciddi proseslərin olacağı, hətta hakimiyyətlə xalq arasında qarşıdurmanın yaranacağı qaçılmaz görünür. Bundan əlavə, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri istiqamətində də addımlar atılacaq. Onu da əlavə edim ki, müharibə yenidən alovlanacağı təqdirdə, döyüşlərin coğrafiyası genişlənəcək və prosesə əlavə dövlətlər də qoşulacaq.

Война, начатая США и Израилем с Ираном, в настоящее время переживает период хрупкого перемирия.
Политически можно назвать множество причин достижения перемирия, однако с военной точки зрения эта пауза была неизбежна. Потому что США изначально рассматривали процесс как кратковременный. Позже президент США и многие официальные лица отмечали, что операция планировалась на срок 4-6 недель. Это не случайное число; при подготовке любой операции обязательно учитываются используемые средства и их количество. То есть сколько ресурсов США выделили на операцию в Иране, столько боёв они и смогли вести. В американских СМИ также явно писалось, что ресурсы близки к исчерпанию. Даже Трамп несколько дней назад признал, что перемирие было средством для повторной подготовки.
За 40-дневную войну США значительно исчерпали свои резервы. В американских СМИ сообщается, что в боях было использовано 45% высокоточных ударных ракет, половина ракет систем ПРО THAAD, около 50% ракет "Пэтриот" и 30% крылатых ракет "Томагавк". Также американские СМИ, ссылаясь на разведывательные органы, пишут, что у Ирана осталось еще 60% пусковых установок ракет и повреждённые быстро отремонтированы. Кроме того, более половины запасов дронов остаются на складах, а с учетом производственного процесса это означает достаточно серьёзные военные ресурсы.
Стороны в период перемирия параллельно ведут интенсивные переговоры и активно накапливают ресурсы. Иран через третьи страны получает из Китая, а напрямую из России новые вооружения, особенно переносные средства для уничтожения низколетящих воздушных целей. 40-дневная война показала, что единственным слабым местом Ирана была не только система противовоздушной обороны, но и нехватка переносных зенитных ракетных комплексов. Если Иран получит большое количество таких ракет, ситуация в воздухе может значительно измениться. Кроме того, Иран может передать эти ракеты группировкам в Ираке, что станет серьёзной проблемой для дозаправочных самолётов в воздухе.
В ходе войны США требовали у Южной Кореи и европейских союзников ракеты для "Пэтриот". Сейчас США проводят аналогичные поставки из Японии. На поле боя ни одна из сторон не может однозначно добиться преимущества, поэтому обстановка за столом переговоров тоже крайне напряжённая. Условия очень тяжёлые, поэтому не ожидается, что соглашение будет достигнуто в ближайшее время. США блокируют Иран, Иран же закрывает Ормузский пролив. Правда, США утверждают, что от этого страдает только Иран, но проблема в том, что все страны Персидского залива страдают из-за этой ситуации. Кроме того, блокада США не является непроходимой. В западных СМИ появлялась информация о том, что у Ирана есть более 30 танкеров, которые обходят блокаду. Фактически идея о непроходимости блокады неубедительна, так как эта зона гораздо шире, чем блокада Венесуэлы. Также хочу отметить, что после перемирия Иран шагом в стратегическом плане стало введение количественных ограничений на прохождение танкеров в Персидском заливе. Ведь полная пустота залива и нахождение в нём танкеров — это разные ситуации; таким образом Иран сохраняет важный рычаг шантажа и угрозы.
Трамп говорит, что нанесёт удары по железным дорогам, мостам и электростанциям в Иране. Фактически это гражданские объекты. Иран же официально заявляет, что в таком случае ударит по всем нефтяным и газовым месторождениям в Персидском заливе. В настоящее время в мире наблюдается резкий рост цен на бензин и газ. Ситуация дошла до того, что некоторые авиакомпании отменили рейсы. Например, германская авиакомпания "Lufthansa" (Lufthansa Group) официально объявила об отмене 20 тысяч рейсов на летний сезон 2026 года. Причина — резкий рост стоимости авиационного топлива (керосина) и увеличение затрат на топливо почти вдвое на фоне конфликта на Ближнем Востоке. Иными словами, якобы удар Трампа по Ирану на самом деле является ударом по всей мировой экономике. Если Иран действительно нанесёт удары по нефтегазовым месторождениям в Персидском заливе, ситуация усложнится ещё больше.
Несомненно, происходящее на руку России. Верно, что Украина нанесла удары по нефтеперерабатывающим заводам России, но была вынуждена открыть нефтепровод "Дружба". Если ситуация усложнится, некоторые европейские партнёры начнут игнорировать Украину, которую и так используют для расходов...
Иногда, когда события происходят, дать точную оценку невозможно, приходится ждать следующих событий. Причиной того, что во время войны США и Израиль не получили реакции на призывы к восстанию народов Ирана является именно январские протесты и жёсткие меры власти против демонстрантов в то время. Трамп сейчас заявляет, что во время протестов в Иране было убито 43 тысячи человек. Трампа не волнует и не злит количество убитых. Если бы эти люди не были убиты, они могли бы подняться во время войны и внутри страны возник бы хаос. В общем, я далёк от мысли, что любой президент США или руководитель империалистической страны задумывается о гуманности. Фактически в Газе на глазах всего мира произошёл геноцид, и якобы думающий о человечности Трамп предложил выселить палестинцев и превратить Газу в туристическую зону. Вот так урок человечности...
Если война начнётся снова или закончится при этих условиях, это не будет означать успокоение ситуации в Персидском заливе. Иран уже давно ведёт деятельность в Бахрейне. Похоже, внутри Бахрейна произойдут серьёзные процессы, даже неизбежен конфликт между властью и народом. Кроме того, будут предприняты шаги в направлении Объединённых Арабских Эмиратов. Также добавлю, что если война возобновится, география боевых действий расширится и в процесс будут вовлечены дополнительные государства.