Trampın planları ifşa oldu: MÜHARİBƏ GENİŞLƏNİR -
Atəşkəs əldə olunmasının siyasi baxımdan çox səbəbini sadalamaq olar, ancaq hərbi cəhətdən bu fasilə labüd idi. Çünki ABŞ prosesə qısamüddətli yanaşmışdı. Daha sonra ABŞ prezidenti və bir çox rəsmi şəxslər qeyd edirdilər ki, əməliyyat 4-6 həftəlik müddət üçün nəzərdə tutulub. Bu, təsadüfi bir rəqəm deyil; hər hansı əməliyyata hazırlaşarkən orada istifadə olunacaq vasitələr və onların sayı mütləq şəkildə nəzərə alınır. Yəni ABŞ İrandakı əməliyyata nə qədər resurs ayırmışdısa, döyüşləri də o qədər davam etdirə bildi. ABŞ mediasında da resursların tükənmək üzrə olduğu açıq şəkildə yazılırdı. Hətta Tramp da bir neçə gün əvvəl etiraf etdi ki, atəşkəs yenidən hazırlıq üçün bir vasitə idi.
40 GÜNLÜK ABŞ-İRAN MÜHARİBƏSİ NEÇƏYƏ BAŞA GƏLDİ? • Biznes TV
40 günlük müharibə zamanı ABŞ öz ehtiyatlarını xeyli tükədib. ABŞ mediasında qeyd olunur ki, döyüşlərdə həssas zərbə raketlərinin 45%-i, THAAD HHM sistemlərinin raketlərinin yarısı, “Patriot” raketlərinin təxminən 50%-i, “Tomahawk” qanadlı raketlərinin isə 30%-i istifadə olunub. Yenə ABŞ mediası kəşfiyyat orqanlarına istinadən yazır ki, İranın əlində hələ də 60% raket buraxılış qurğusu qalıb, zədəliləri isə qısa zamanda təmir ediblər. Bundan əlavə, dron ehtiyatının yarıdan çoxu qalmaqdadır ki, istehsal prosesini də nəzərə alsaq, bu, kifayət qədər ciddi hərbi resurs anlamına gəlir.
Tərəflər atəşkəs zamanı danışıqlarla paralel olaraq ciddi şəkildə resurs toplamaqla məşğuldur. İran üçüncü ölkələr vasitəsilə Çindən, birbaşa isə Rusiyadan yeni silahlar, xüsusilə daşına bilən, alçaqdan uçan hava hədəflərini məhv etmək üçün vasitələr alır. 40 günlük müharibə göstərdi ki, İranın tək zəif yeri hava hücumundan müdafiə sistemləri yox, həm də daşına bilən zenit-raket komplekslərinin çatışmazlığıdır. Əgər İran çoxlu sayda bu tip raketlər əldə etsə, havada vəziyyət xeyli dəyişə bilər. Üstəlik, İran həmin raketləri İraqdakı qruplaşmalara da verə bilər ki, bu da havada yanacaq dolduran təyyarələr üçün əsl problemə çevrilər.
Patriot Thaad | Icma.az
Müharibənin gedişində ABŞ Cənubi Koreyadan və Avropadakı müttəfiqlərindən "Patriot"un raketlərini tələb etmişdi. Hazırda isə ABŞ oxşar tədarükü Yaponiyadan həyata keçirir. Sahədə tərəflərdən heç biri mütləq üstünlük qazana bilmədiyi üçün masa ətrafında da vəziyyət son dərəcə gərgindir. Şərtlər olduqca ağır olduğundan, razılığın qısa zamanda əldə ediləcəyi gözlənilmir. ABŞ İranı blokadaya alıb, İran isə Hörmüz boğazını bağlayıb. Düzdür, ABŞ iddia edir ki, bundan ancaq İran zərər çəkir, məsələ ondadır ki, bütün Körfəz ölkələri bu durumdan əziyyət çəkir. Bundan əlavə, ABŞ-nin blokadası keçilməz də deyil. Faktiki olaraq, blokadadan yayınan İranın 30-dan çox tankerinin olduğu barədə Qərb mediasında məlumatlar yayılıb. Əslində blokadanın keçilməz olacağı inandırıcı da deyil, çünki bu sahə Venesuelanın blokadasından qat-qat genişdir. Həmçinin qeyd etmək istəyirəm ki, İran atəşkəsdən sonra Körfəzdəki tankerlərin keçidinə say məhdudiyyəti qoymaqla strateji baxımdan doğru addım atıb. Çünki Körfəzin tamamilə boş olması ilə orada tankerlərin olması fərqli vəziyyətlərdir; bununla İran əlində mühüm bir şantaj və təhdid vasitəsi saxlamış olur.
Tramp qeyd edir ki, İrandakı dəmiryollarına, körpülərə və elektrik stansiyalarına zərbələr endirəcək. Faktiki olaraq mülki obyektlər. İran isə rəsmən bəyan edir ki, belə bir halda Körfəzdəki bütün neft və qaz yataqlarını vuracaq. Hazırda dünyada benzinin və qazın qiymətində ciddi artım var. Hətta vəziyyət elə bir həddə çatıb ki, bəzi aviaşirkətlər uçuşları ləğv edib. Məsələn, Almaniyanın "Lufthansa" aviaşirkəti (Lufthansa Group) 2026-cı ilin yay mövsümü üçün 20 min uçuşun ləğv edildiyini rəsmən elan edib. Bunun səbəbi isə təyyarə yanacağının (kerosin) kəskin bahalaşması və Yaxın Şərqdəki münaqişə fonunda yanacaq xərclərinin iki dəfəyə yaxın yüksəlməsidir. Yəni Trampın sözdə İrana vurduğu zərbə əslində bütün dünya iqtisadiyyatına endirilən zərbədir. İran Körfəzdəki neft-qaz yataqlarını vuracağı təqdirdə vəziyyət daha da qəlizləşəcək.
Putin'den Trump'la görüşmeden sonra ilk AÇIKLAMA: İşte detaylar - Oxu.az
Şübhəsiz ki, baş verənlər Rusiyanın xeyrinədir. Düzdür, Ukrayna Rusiyanın neft emalı zavodlarına zərbələr endirsə də, "Drujba" neft kəmərini açmaq məcburiyyətində qaldı. Vəziyyət bir qədər də dərinləşsə, onsuz da xərclənmək üçün istifadə olunan Ukraynanı Avropadakı bəzi tərəfdaşları da gözardı edəcəklər...
Bəzən hadisələr baş verən zaman onlara dəqiq qiymət vermək mümkün olmur, növbəti hadisəni gözləmək məcburiyyətində qalırsan. Müharibənin gedişində ABŞ və İsrailin İrandakı xalqları ayağa qalxmağa çağırmasına reaksiya gəlməməsinin səbəbi məhz yanvar ayındakı etirazlar və həmin vaxt hakimiyyətin nümayişçilərə qarşı tətbiq etdiyi sərt tədbirlərdir. Tramp indi qeyd edir ki, etirazlar zamanı İranda 43 min insan öldürülüb. Trampı düşündürən və əsəbləşdirən öldürülən insanların sayı deyil. Əgər o insanlar öldürülməsəydi, müharibə zamanı ayağa qalxa bilərdilər və daxildə xaos yaranardı. Ümumiyyətlə, hər hansı bir ABŞ prezidentinin və ya imperialist ölkə rəhbərinin insanlıq haqqında düşündüyü fikrindən uzağam. Faktiki olaraq, Qəzzada bütün dünyanın gözü qarşısında soyqırımı törədildi və guya insanlığı düşünən Trampın çıxış yolu fələstinliləri oradan köçürüb, Qəzzanı turizm zonasına çevirmək təklifi oldu. İnsanlıq dərsi imiş...
Tramp: İran Hörmüz boğazını açmaq istəyir, lakin maliyyə çətinliyi yaşayır
Müharibə yenidən başlayacağı və ya bu şərtlərlə bitəcəyi təqdirdə, bu, Körfəzdə suların durulacağı anlamına gəlməyəcək. İran onsuz da uzun zamandır Bəhreyndə iş aparır. Bəhreyn daxilində ciddi proseslərin olacağı, hətta hakimiyyətlə xalq arasında qarşıdurmanın yaranacağı qaçılmaz görünür. Bundan əlavə, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri istiqamətində də addımlar atılacaq. Onu da əlavə edim ki, müharibə yenidən alovlanacağı təqdirdə, döyüşlərin coğrafiyası genişlənəcək və prosesə əlavə dövlətlər də qoşulacaq.

The war initiated by the US and Israel with Iran is currently experiencing a fragile ceasefire period.
There are many political reasons for the ceasefire to be achieved, but militarily this pause was inevitable. Because the US approached the process short-term. Later, the US president and several officials stated that the operation was planned for a duration of 4-6 weeks. This is not a random number; when preparing for any operation, the means to be used there and their number are definitely taken into account. In other words, the US could continue the fighting only as long as the resources it allocated to the operation in Iran allowed. It was clearly written in the US media that resources were running out. Even Trump admitted a few days ago that the ceasefire was a means for renewed preparation.
During the 40-day war, the US considerably depleted its reserves. It is noted in the US media that 45% of precision strike missiles, half of the missiles of the THAAD air defense systems, about 50% of the "Patriot" missiles, and 30% of the "Tomahawk" cruise missiles were used in the battles. Again, the US media, citing intelligence agencies, write that Iran still holds 60% of missile launchers, and damaged ones have been repaired quickly. In addition, more than half of the drone reserves remain, which, considering the production process, represents a significant military resource.
While conducting negotiations during the ceasefire, the parties are seriously engaged in gathering resources. Iran, through third countries, acquires new weapons from China, and directly from Russia, particularly portable systems designed to destroy low-flying air targets. The 40-day war demonstrated that Iran’s only weak point is not just air defense systems but also a shortage of portable surface-to-air missile complexes. If Iran obtains many of these types of missiles, the situation in the air could change significantly. Moreover, Iran might also supply these missiles to the groups in Iraq, which would turn into a real problem for aerial refueling planes.
During the course of the war, the US demanded "Patriot" missiles from South Korea and its European allies. Currently, the US is carrying out similar procurement from Japan. None of the parties in the field has been able to gain absolute superiority, making the situation at the negotiation table extremely tense. Because the conditions are very difficult, a quick agreement is not expected. The US has blockaded Iran, and Iran has closed the Strait of Hormuz. True, the US claims that only Iran suffers from this, but the fact is that all the Gulf countries suffer from this situation. Furthermore, the US blockade is not impenetrable either. Western media have reported that more than 30 Iranian tankers have evaded the blockade. Actually, it is not convincing that the blockade is impenetrable, because the area is much broader than Venezuela’s blockade. Also, I want to mention that Iran has taken a strategically correct step by imposing a numerical limit on the passage of tankers in the Gulf after the ceasefire. Because there is a difference between the Gulf being completely empty and having tankers there; with this, Iran keeps an important leverage and threat tool in its hands.
Trump says that strikes will be carried out on railways, bridges, and power plants in Iran, which are in fact civilian objects. Iran officially declares that in such a case, it will hit all oil and gas fields in the Gulf. Currently, there is a serious increase in the price of gasoline and gas worldwide. The situation has even reached such an extent that some airlines have canceled flights. For example, Germany's "Lufthansa" airline (Lufthansa Group) officially announced the cancelation of 20,000 flights for the summer season of 2026. The reason is the sharp rise in the price of aircraft fuel (kerosene) and the doubling of fuel costs amid the conflict in the Middle East. Thus, the so-called blow Trump dealt to Iran is actually a blow dealt to the entire world economy. If Iran hits the oil and gas fields in the Gulf, the situation will become even more complicated.
Undoubtedly, what is happening benefits Russia. True, Ukraine has struck Russia's oil refining plants, but the "Druzhba" oil pipeline had to be opened. If the situation deepens further, some partners in Europe will ignore Ukraine, which is already being used up...
Sometimes when events occur, it is impossible to accurately evaluate them, and one has to wait for the next event. The reason why there was no reaction to the calls by the US and Israel during the war for people in Iran to rise up is precisely the protests in January and the harsh measures taken by the authorities against the demonstrators at that time. Trump now states that 43,000 people were killed in Iran during the protests. What worries and angers Trump is not the number of people killed. If those people had not been killed, they could have risen during the war and chaos would have erupted internally. In general, I am far from thinking that any US president or leader of an imperialist country cares about humanity. In fact, genocide was committed in Gaza right before the whole world's eyes, and supposedly Trump, who claims to care about humanity, proposed to deport the Palestinians from there and turn Gaza into a tourism zone. A lesson on humanity...
If the war restarts or ends under these conditions, it will not mean that waters will calm down in the Gulf. Iran has long been active in Bahrain. Serious processes within Bahrain, even a confrontation between the authorities and the people, seem inevitable. Additionally, steps will be taken towards the United Arab Emirates. I should also add that if the war flares up again, the geography of the battles will expand, and additional countries will join the process.