“Artsax” adının istifadəsi müharibəyə çağırışdır -
Kilsələrdə keçirilən dini ayinlər zamanı “Artsax”ın xatırladılması müharibəyə çağırışdır və bu, Azərbaycanla sülh prosesinə mane olur.
Medianews.az Trend-ə istinadən xəbər verir ki, bunu Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan brifinq zamanı jurnalistlərə deyib.
Paşinyan xatırladıb ki, Azərbaycanla müharibə başa çatıb və buna görə də artıq heç bir “Qarabağ hərəkatı” mövcud deyil. Onun sözlərinə görə, istənilən tribunadan “Artsax Respublikası” adının çəkilməsi "müharibəyə aparan yol” deməkdir.
“Yaxşı, biz başa düşürük, gəlin hamımız “Artsax Respublikasına” istinad etməyə başlayaq, bu nə deməkdir? Bu, münaqişə deməkdir. Belə hər bir ifadə müharibəyə çağırış deməkdir: bu gün, sabah, birisi gün, ondan sonrakı gün - bilmirəm, amma bu, müharibəyə çağırış deməkdir”, — deyə Ermənistanın Baş naziri qeyd edib.
Xatırladaq ki, avqustun 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Tramp və Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin Vaşinqtonda görüşünə dair Birgə Bəyannamə imzalayıblar.
Həmin gün Vaşinqtonda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Tramp və Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyanla görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair Saziş” layihəsini paraflayıblar. Ermənistan” və Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası xarici işlər nazirlərinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinə (ATƏT-in Minsk prosesinin bağlanması, Minsk Konfransı tərəfindən müzakirə edilən münaqişə üzrə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi və Yüksək Səviyyəli Planlaşdırma Qrupuna) birgə müraciəti imzalayıblar. Onlar Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası xarici işlər nazirlərinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinə birgə müraciətini (ATƏT-in Minsk Prosesinin, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin Minsk konfransının müzakirəsində olan münaqişə üzrə şəxsi nümayəndəsi və Yüksək Səviyyəli Planlaşdırma Qrupunun bağlanması barədə) imzalayıblar.

The use of the name "Artsakh" is a call to war -
The mention of "Artsakh" during religious ceremonies held in churches is a call to war and hinders the peace process with Azerbaijan.
According to Medianews.az citing Trend, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said this to journalists during a briefing.
Pashinyan recalled that the war with Azerbaijan is over, and therefore there is no longer any "Karabakh movement." According to him, the mention of the name "Artsakh Republic" from any podium means "a road leading to war."
"Well, we understand, let's all start referring to the 'Artsakh Republic'; what does that mean? It means conflict. Any such expression means a call to war: today, tomorrow, some day, the day after—I don’t know, but it means a call to war," the Prime Minister of Armenia noted.
Let us remind that on August 8, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the President of the United States Donald Trump, and the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan signed a Joint Declaration on the meeting between the President of the Republic of Azerbaijan and the Prime Minister of the Republic of Armenia in Washington.
On the same day in Washington, within the framework of the meeting between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the President of the United States Donald Trump, and the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan initialed the draft "Agreement on the Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia." They also signed a joint appeal of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia to the OSCE Chairmanship-in-Office (on the closure of the OSCE Minsk Process, the personal representative of the OSCE Chairmanship-in-Office for the conflict discussed at the Minsk Conference, and the High-Level Planning Group). They signed the joint appeal of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia to the OSCE Chairmanship-in-Office (on the closure of the OSCE Minsk Process, the OSCE Chairmanship-in-Office's personal representative on the conflict discussed at the Minsk Conference, and the High-Level Planning Group).