Antonio Konte İtaliya millisini
"Əgər İtaliya Futbol Federasiyasının (FIGC) prezidenti olsaydım, öz namizədliyimi nəzərdən keçirərdim. Lakin müqaviləmin bitməsinə hələ bir il var, daha sonra Aurelio De Laurentislə görüşəcəyəm. Unutmayaq ki, ötən mövsümün son üç ayında da "Yuventus"a gedəcəyim deyilirdi, yoxsa yanılıram? Medianın mənim adımı namizədlər arasında çəkməsi normaldır. Mən artıq millidə çalışmışam, bu mühitə bələdəm. Ölkəni təmsil etmək qürurvericidir, lakin hazırda vəziyyətim bəllidir. Bütün diqqətimizi "Napoli"yə ayırmışıq, mövsümün sonunda prezidentlə görüşəcəyik.
Məni kədərləndirən odur ki, əgər dünya çempionatına vəsiqə qazansaydıq, hər kəs İtaliya futbolunun yüksəlişindən və əla vəziyyətdə olmasından danışacaqdı – futbolun necə qurulduğunu anlamağınız üçün bunu deyirəm. Bu, turnirdən kənarda qaldığımız ilk hal deyil. Hesab edirəm ki, üç uğursuzluqdan sonra həqiqətən ciddi addımlar atılmalıdır. Mən millinin başında olanda çox danışırdılar, lakin mənə çox az kömək edildi", — deyə Konte qeyd edib.
Xatırladaq ki, mart ayında italyanlar DÇ-2026-nın pley-off mərhələsində Bosniya və Herseqovinaya uduzaraq ardıcıl üçüncü dəfə dünya çempionatından kənarda qalıblar. Aprelin əvvəlində isə Cennaro Qattuzonun yığmanın baş məşqçisi postundan qovulduğu məlum olub.

Тренер "Наполи" Антонио Конте заявил по поводу возможного назначения в сборную Италии.
"Если бы я был президентом Итальянской футбольной федерации (FIGC), я бы рассмотрел свою кандидатуру. Но у меня еще год до окончания контракта, позже я встречусь с Аурелио де Лаурентисом. Не будем забывать, что в последних трех месяцах прошлого сезона тоже говорили, что я перейду в "Ювентус", не так ли? В СМИ нормально, что моё имя называют среди кандидатов. Я уже работал в сборной, знаю эту среду. Представлять страну — это почетно, но сейчас мое положение известно. Всё внимание уделено "Наполи", к концу сезона я встречусь с президентом.
Меня огорчает, что если бы мы вышли на чемпионат мира, все говорили бы о подъёме итальянского футбола и его отличном состоянии — я говорю это для того, чтобы вы поняли, как устроен футбол. Это не первый раз, когда мы не попадаем в турнир. Считаю, что после трех неудач нужно действительно принять серьезные меры. Когда я был главой сборной, говорили много, но помогали мне очень мало", — отметил Конте.
Напомним, что в марте итальянцы проиграли Боснии и Герцеговине в плей-офф к ЧМ-2026, и в третий раз подряд остались вне чемпионата мира. В начале апреля стало известно, что Ченнаро Гаттузо был уволен с поста главного тренера сборной.