Antonio Konte İtaliya millisini
"Əgər İtaliya Futbol Federasiyasının (FIGC) prezidenti olsaydım, öz namizədliyimi nəzərdən keçirərdim. Lakin müqaviləmin bitməsinə hələ bir il var, daha sonra Aurelio De Laurentislə görüşəcəyəm. Unutmayaq ki, ötən mövsümün son üç ayında da "Yuventus"a gedəcəyim deyilirdi, yoxsa yanılıram? Medianın mənim adımı namizədlər arasında çəkməsi normaldır. Mən artıq millidə çalışmışam, bu mühitə bələdəm. Ölkəni təmsil etmək qürurvericidir, lakin hazırda vəziyyətim bəllidir. Bütün diqqətimizi "Napoli"yə ayırmışıq, mövsümün sonunda prezidentlə görüşəcəyik.
Məni kədərləndirən odur ki, əgər dünya çempionatına vəsiqə qazansaydıq, hər kəs İtaliya futbolunun yüksəlişindən və əla vəziyyətdə olmasından danışacaqdı – futbolun necə qurulduğunu anlamağınız üçün bunu deyirəm. Bu, turnirdən kənarda qaldığımız ilk hal deyil. Hesab edirəm ki, üç uğursuzluqdan sonra həqiqətən ciddi addımlar atılmalıdır. Mən millinin başında olanda çox danışırdılar, lakin mənə çox az kömək edildi", — deyə Konte qeyd edib.
Xatırladaq ki, mart ayında italyanlar DÇ-2026-nın pley-off mərhələsində Bosniya və Herseqovinaya uduzaraq ardıcıl üçüncü dəfə dünya çempionatından kənarda qalıblar. Aprelin əvvəlində isə Cennaro Qattuzonun yığmanın baş məşqçisi postundan qovulduğu məlum olub.

According to Medianews.az, he gave an interview to the publication "La Repubblica" on this matter.
"If I were the president of the Italian Football Federation (FIGC), I would consider my candidacy. However, I still have one year left on my contract, and then I will meet with Aurelio De Laurentiis. Let's not forget that in the last three months of last season it was also said that I would go to Juventus, or am I mistaken? It is normal for the media to include my name among the candidates. I have already worked with the national team, I am familiar with this environment. Representing the country is a matter of pride, but my current situation is clear. We have focused all our attention on Napoli, and I will meet with the president at the end of the season.
What saddens me is that if we had qualified for the World Cup, everyone would be talking about the rise and excellent condition of Italian football – I say this to help you understand how football is organized. This is not the first time we have missed out on the tournament. I believe that after three failures, truly serious steps must be taken. When I was head of the national team, there was a lot of talking, but very little help was given to me," Conte said.
Recall that in March, the Italians lost to Bosnia and Herzegovina in the play-off round of the DÇ-2026 qualifiers, missing the World Cup for the third consecutive time. At the beginning of April, it was reported that Gennaro Gattuso was dismissed from the position of the national team head coach.