Analıq məzuniyyətində olan müəllim iş yerini dəyişdirə bilərmi? -
Hər il müəllimlərin iş yerlərinin dəyişdirilməsi ilə bağlı müsabiqə elan olunur. Bəzi hallarda analıq məzuniyyətində olan müəllimlər də bu prosesdə iştirak etmək istəyirlər.
Bəs analıq məzuniyyətində olan müəllimlər iş yerinin dəyişdirilməsi üzrə müsabiqəyə qatıla bilərlər?
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Oxu.Az-ın təhsil məsələləri üzrə ekspert Səbuhi Abdullayev  suallarını cavablandırıb.
Təhsil eksperti deyib ki, analıq məzuniyyətində olanların sözügedən müsabiqədə iştirakı mümkün deyil.
O qeyd edib ki, ümumilikdə, yerdəyişmə üçün müəllimin son iş yerində 3 il təcrübəsi olmalıdır:
"Pedaqoq bu halda yerdəyişmədə iştirak edə bilər. 3 il təcrübə axırıncı daimi iş yerində olmalıdır. Yəni deyək ki, müəllimin bütövlükdə 10 il təcrübəsi var, lakin sonuncu işlədiyi məktəbdə 3 il olmayıbsa, sözügedən prosesdə iştirak edə bilməz.
Sertifikasiya balı və ya müəllimlərin işə qəbul imtahanında topladığı bal da əsasdır. Hazırda bunlar olduğuna görə diaqnostik qiymətləndirmə balı çox rol oynamır. 60 ballıq sistemlə nəzərə alınır, Müəllimlərin İşə Qəbul (MİQ) imtahanının 100 ballıq sistemi də 60-a uyğunlaşdırılır".
O bildirib ki, rayonlardan Bakıya iş yerlərinin dəyişdirilməsi mümkün deyil:
"Lakin Bakıdan rayonlara yerdəyişmə mümkündür. Habelə rayonlararası yerdəyişmə də etmək olar. Bakı şəhərini dedikdə isə Abşeron rayonu bura daxil deyil".
Ekspert əlavə edib ki, analıq məzuniyyətində olan müəllimlər ilə yanaşı MİQ balı, sertifikasiya balı və ya diaqnostik qiymətləndirmə balı 30-dan az olanlar da yerdəyişmə müsabiqəsində iştirak edə bilməzlər.

Каждый год объявляется конкурс на смену рабочих мест учителей. В некоторых случаях учителя, находящиеся в декретном отпуске, также хотят участвовать в этом процессе.
Так могут ли учителя, находящиеся в декретном отпуске, участвовать в конкурсе на смену рабочего места?
Medianews.az сообщает, что по этому вопросу эксперт по вопросам образования Oxu.Az Сабухи Абдуллаев ответил на вопросы.
Эксперт по образованию сообщил, что участие находящихся в декретном отпуске в вышеуказанном конкурсе невозможно.
Он отметил, что в целом для перевода учителя необходимо наличие 3 лет стажа на последнем рабочем месте:
"В этом случае педагог может участвовать в переводе. 3 года стажа должны быть на последнем постоянном рабочем месте. То есть, допустим, у учителя общий стаж 10 лет, но если он не проработал 3 года в последней школе, то он не может участвовать в данном процессе.
Баллы сертификации или баллы учителей, полученные на экзамене для приема на работу, также имеют значение. В настоящее время, поскольку они есть, баллы диагностической оценки играют небольшую роль. Учитывается система из 60 баллов, система экзамена для приема учителей (МИК) в 100-балльном формате также приводится к 60 баллам".
Он сказал, что перевод с районов в Баку невозможен:
"Но перевод с Баку в районы возможен. Также можно сделать межрайонный перевод. При этом Абшеронский район не включается в состав города Баку".
Эксперт добавил, что наряду с учителями в декретном отпуске в конкурсе на перевод не могут участвовать те, у кого баллы МИК, сертификации или диагностической оценки менее 30.