Analıq məzuniyyətində olan müəllim iş yerini dəyişdirə bilərmi? -
Hər il müəllimlərin iş yerlərinin dəyişdirilməsi ilə bağlı müsabiqə elan olunur. Bəzi hallarda analıq məzuniyyətində olan müəllimlər də bu prosesdə iştirak etmək istəyirlər.
Bəs analıq məzuniyyətində olan müəllimlər iş yerinin dəyişdirilməsi üzrə müsabiqəyə qatıla bilərlər?
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Oxu.Az-ın təhsil məsələləri üzrə ekspert Səbuhi Abdullayev  suallarını cavablandırıb.
Təhsil eksperti deyib ki, analıq məzuniyyətində olanların sözügedən müsabiqədə iştirakı mümkün deyil.
O qeyd edib ki, ümumilikdə, yerdəyişmə üçün müəllimin son iş yerində 3 il təcrübəsi olmalıdır:
"Pedaqoq bu halda yerdəyişmədə iştirak edə bilər. 3 il təcrübə axırıncı daimi iş yerində olmalıdır. Yəni deyək ki, müəllimin bütövlükdə 10 il təcrübəsi var, lakin sonuncu işlədiyi məktəbdə 3 il olmayıbsa, sözügedən prosesdə iştirak edə bilməz.
Sertifikasiya balı və ya müəllimlərin işə qəbul imtahanında topladığı bal da əsasdır. Hazırda bunlar olduğuna görə diaqnostik qiymətləndirmə balı çox rol oynamır. 60 ballıq sistemlə nəzərə alınır, Müəllimlərin İşə Qəbul (MİQ) imtahanının 100 ballıq sistemi də 60-a uyğunlaşdırılır".
O bildirib ki, rayonlardan Bakıya iş yerlərinin dəyişdirilməsi mümkün deyil:
"Lakin Bakıdan rayonlara yerdəyişmə mümkündür. Habelə rayonlararası yerdəyişmə də etmək olar. Bakı şəhərini dedikdə isə Abşeron rayonu bura daxil deyil".
Ekspert əlavə edib ki, analıq məzuniyyətində olan müəllimlər ilə yanaşı MİQ balı, sertifikasiya balı və ya diaqnostik qiymətləndirmə balı 30-dan az olanlar da yerdəyişmə müsabiqəsində iştirak edə bilməzlər.

Every year, a competition is announced for teachers to change their workplaces. In some cases, teachers on maternity leave also want to participate in this process.
So, can teachers on maternity leave participate in the competition for changing workplaces?
Medianews.az reports that Oxu.Az's education expert Səbuhi Abdullayev answered questions regarding the issue.
The education expert said that those on maternity leave cannot participate in the mentioned competition.
He noted that, in general, a teacher must have 3 years of experience at their last workplace to be eligible for reassignment:
"In this case, the teacher can participate in the reassignment. The 3 years of experience must be at the last permanent workplace. For example, if a teacher has a total of 10 years of experience but has not worked for 3 years at the last school, they cannot participate in this process.
Certification scores or the scores obtained in the teachers' recruitment exam are also important. Since these are currently in place, the diagnostic assessment score does not play a big role. It is considered within a 60-point system, and the 100-point system of the Teachers' Recruitment (MİQ) exam is also adjusted to 60."
He stated that changing workplaces from districts to Baku is not possible:
"However, reassignment from Baku to the districts is possible. District-to-district reassignment is also possible. When referring to Baku city, Absheron district is not included."
The expert added that besides teachers on maternity leave, those with MİQ scores, certification scores, or diagnostic assessment scores below 30 also cannot participate in the reassignment competition.