Amnistiya aktı 22 935 şəxsə
“Konstitusiya və Suverenlik İli” münasibətilə elan edilmiş amnistiya aktı 22.935 şəxsə şamil edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Ədliyyə Nazirliyinin Mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Məlumata görə, Prezidentin təşəbbüsü əsasında Milli Məclis tərəfindən qəbul edilmiş “Konstitusiya və Suverenlik İli” münasibətilə amnistiya elan edilməsi haqqında” 19 dekabr 2025-ci il tarixli Qərarın icrası başa çatıb. Amnistiya aktının icrası qeyri-hökumət təşkilatları, media və digər vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri də cəlb edilməklə 4 ay müddətində həyata keçirilib:
"Dövlətin humanizm siyasətinin növbəti təzahürü olan bu qərar tətbiq olunan şəxslərin sayına görə indiyədək qəbul edilmiş ən geniş amnistiyadır. Belə ki, sayca 13-cü olan bu amnistiya aktı ümumilikdə 22.935 şəxsə şamil edilib.
Amnistiya tətbiq olunan şəxslərin 5.348-i müəyyən müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzasından azad edilib. Bundan əlavə, azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilmiş 3.555 nəfərin cəzasının çəkilməmiş müddəti 6 ay azaldılıb.
Azadlıqdan məhrum etmə ilə əlaqədar olmayan cəzalara məhkum edilmiş 9.714 şəxsə də amnistiya tətbiq edilib. Belə ki, azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasına məhkum edilmiş 7.970, islah işləri cəzasına məhkum olunmuş 734, ictimai işlər cəzasına məhkum edilmiş 82, cərimə cəzasına məhkum edilmiş 741, hərbi xidmət üzrə məhdudlaşdırma cəzasına məhkum edilmiş 175, intizam xarakterli hərbi hissədə saxlama cəzasına məhkum edilmiş 12 şəxs bu cəzalardan azad edilib. Eyni zamanda şərti məhkum edilmiş, cəzasının çəkilməsi təxirə salınmış və cəzadan şərti olaraq vaxtından əvvəl azad edilmiş 1.059 məhkum barəsində də amnistiya tətbiq olunub.
Həmçinin məhkəmələrin icraatında olan işlər üzrə 1.676, ibtidai istintaq və təhqiqat orqanlarının icraatında olan işlər üzrə isə 1.583 olmaqla, ümumilikdə 3.259 şəxs cinayət məsuliyyətindən azad edilib".
Qeyd edilib ki, 1996-cı ildən etibarən ümumilikdə qəbul edilmiş 13 amnistiya aktı dövlətin cəza siyasətində humanizmə, insan hüquqlarının daha səmərəli təminatına, sosial ədalətə, eləcə də bərpaedici yanaşmalara üstünlük verdiyini bir daha nümayiş etdirir.

The amnesty act applies to 22,935 persons
The amnesty act declared on the occasion of the "Year of Constitution and Sovereignty" has been applied to 22,935 individuals.
Medianews.az reports that this information was released by the Press Service of the Ministry of Justice.
According to the information, the implementation of the Decision of December 19, 2025, adopted by the National Assembly on the initiative of the President regarding the declaration of amnesty on the occasion of the "Year of Constitution and Sovereignty" has been completed. The execution of the amnesty act was carried out over a period of 4 months, involving non-governmental organizations, media, and other representatives of civil society:
"This decision, which is another manifestation of the state's humanism policy, is the broadest amnesty adopted so far in terms of the number of individuals to whom it applies. This amnesty act, ranked 13th in number, has been applied to a total of 22,935 persons.
Of those to whom amnesty was applied, 5,348 individuals were released from imprisonment for a certain period. Additionally, the unserved sentence period of 3,555 individuals sentenced to imprisonment was reduced by 6 months.
Amnesty was also applied to 9,714 persons sentenced to penalties not related to imprisonment. Specifically, 7,970 sentenced to restriction of liberty, 734 sentenced to correctional labor, 82 sentenced to community service, 741 sentenced to fines, 175 sentenced to restriction under military service, and 12 sentenced to detention at military disciplinary units were released from these penalties. Furthermore, amnesty was applied to 1,059 convicts who were conditionally sentenced, had their execution of sentence deferred, or were conditionally released early.
In addition, a total of 3,259 individuals have been exempted from criminal liability: 1,676 in cases pending before courts, and 1,583 in cases pending before preliminary investigation and inquiry bodies."
It was noted that since 1996, the total of 13 amnesty acts adopted demonstrates once again the state's preference for humanism in penal policy, the more effective protection of human rights, social justice, and restorative approaches.