Altsheymer riskini azaldan hobbilər –
Orta yaş dövründə musiqi ilə məşğul olmaq, səyahət etmək, dostlarla ünsiyyət qurmaq və yeni bacarıqlar öyrənmək altsheymer xəstəliyi riskini azaltmağa kömək edə bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı İrlandiyanın Dublin Trinity Kolleci (Trinity College Dublin) alimlərinin apardığı yeni araşdırmada bildirilir.
Tədqiqat göstərib ki, fiziki, sosial və zehni fəaliyyəti artıran hobbilər beynin qoruyucu mexanizmlərini gücləndirir və yaddaş zəifləməsinin qarşısını almaqda mühüm rol oynayır. Alimlərin fikrincə, bu təsir hətta altsheymer xəstəliyinə genetik meyli olan insanlarda belə müşahidə olunur.
Araşdırmada 40-59 yaş arasında olan 587 nəfərin məlumatları təhlil edilib. İştirakçılar yaddaş, diqqət və düşünmə qabiliyyətini ölçən müxtəlif testlərdən keçiblər. Mütəxəssislər yüksək təzyiq, diabet, piylənmə, depressiya, yuxu pozuntusu və baş travmaları kimi risk faktorlarını da nəzərə alıblar.
Nəticələrə görə, xüsusilə müxtəlif fəaliyyətlərlə məşğul olan insanların zehni göstəriciləri daha yüksək olub. Alimlər bildirirlər ki, bir neçə fərqli hobbinin birlikdə təsiri təkcə tibbi risk faktorlarından daha güclü qoruyucu effekt yaradır.
Tədqiqat rəhbəri Lorina Nasi qeyd edib ki, sübutlar beynin sağlam qalmasının yalnız yaşlı dövrdə deyil, orta yaşlardan etibarən formalaşdığını göstərir: “Sosial əlaqələr, fiziki aktivlik, yeni bacarıqlar öyrənmək və zehni fəaliyyətlər yaddaş problemlərinin qarşısını almaqda mühüm rol oynaya bilər”.
Araşdırma zamanı depressiya və baş travmalarının isə zehni fəaliyyət üçün ən təhlükəli amillərdən biri olduğu müəyyənləşib. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, gələcəkdə Alzheimer və demensiyanın qarşısının alınması üçün həyat tərzi ilə bağlı proqramlara daha çox önəm verilməlidir.
Hazırda dünyada təxminən 48 milyon insan demensiyadan əziyyət çəkir. Proqnozlara görə, 2050-ci ilə qədər bu rəqəm 150 milyona çata bilər.

Занятия музыкой, путешествия, общение с друзьями и освоение новых навыков в среднем возрасте могут помочь снизить риск болезни Альцгеймера.
Medianews.az сообщает, что, согласно новому исследованию ученых из Колледжа Тринити в Дублине (Trinity College Dublin),...
Исследование показало, что хобби, увеличивающие физическую, социальную и умственную активность, укрепляют защитные механизмы мозга и играют важную роль в предотвращении ослабления памяти. По мнению ученых, этот эффект наблюдается даже у людей с генетической предрасположенностью к болезни Альцгеймера.
В исследовании были проанализированы данные 587 человек в возрасте от 40 до 59 лет. Участники проходили различные тесты, измеряющие память, внимание и способность к мышлению. Специалисты также учитывали такие факторы риска, как высокое давление, диабет, ожирение, депрессия, нарушения сна и травмы головы.
По результатам, особенно у людей, занимающихся разными видами деятельности, умственные показатели были выше. Ученые заявляют, что совместный эффект нескольких разных хобби создает защитное воздействие сильнее, чем только медицинские факторы риска.
Руководитель исследования Лорина Наси отметила, что доказательства показывают: здоровье мозга формируется не только в пожилом возрасте, но и начиная со среднего возраста: «Социальные связи, физическая активность, освоение новых навыков и умственные занятия могут играть важную роль в предотвращении проблем с памятью».
Исследование также выявило, что депрессия и травмы головы являются одними из наиболее опасных факторов для умственной активности. Специалисты считают, что в будущем следует уделять больше внимания программам, связанным с образом жизни, для предотвращения болезни Альцгеймера и деменции.
В настоящее время в мире около 48 миллионов человек страдают деменцией. По прогнозам, к 2050 году это число может достигнуть 150 миллионов.