ABŞ viza verilməsi qaydalarını sərtləşdirdi
Medianews.az xarici mediaya istinadla xəbər verir ki, yeni qaydalara görə, konsullar artıq öz ölkələrinə qayıtmaqdan qorxan müraciətçilərə rədd cavabı verməlidirlər.
"Washington Post" qəzetinin məlumatına görə, bu qaydalar ABŞ-da sığınacaq almaq imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdıra bilər.
Bildirilir ki, ABŞ Dövlət Departamentinin direktivində diplomatik nümayəndəliklərə qeyri-immiqrant vizası üçün müraciət edənlərdən öz ölkələrinə qayıtmaqdan qorxub-qorxmadıqlarını soruşmaq tapşırılıb.
Konsullar artıq müraciət edənlərə iki sual verməlidirlər: 1. "Öz ölkənizdə və ya son yaşayış yerinizdə təqib olunmusunuzmu və ya pis rəftara məruz qalmısınızmı?"; 2. "Vətəndaşlığınız və ya daimi yaşayış yerinizə qayıtdıqdan sonra təqibdən və ya pis rəftardan qorxursunuzmu?"
"Viza müraciət edənlər konsulluq əməkdaşının viza verilməsi prosesinə davam etməsi üçün hər iki suala şifahi olaraq "yox" cavabı verməlidirlər", - deyə əmrdə bildirilir.
Nəşr qeyd edir ki, bu dəyişiklik Ağ Evin ABŞ-də sığınacaq alan xarici vətəndaşların sayını kəskin şəkildə məhdudlaşdırmaq cəhdidir. ABŞ qanunvericiliyinə əsasən, xarici vətəndaşlar təqiblə üzləşdikləri və ya öz ölkələrində təqib olunmaqdan əsaslı qorxuları olduqda, ölkədə olarkən sığınacaq üçün müraciət etmək hüququna malikdirlər.
Sərəncamda suallara "yox" cavabı verən viza alan şəxsin sonradan sığınacaq üçün müraciət etməsi halında nə baş verəcəyi göstərilməyib. Lakin belə bir ssenari viza saxtakarlığı ittihamlarına və nəticədə deportasiyaya səbəb ola bilər.
Sənəddə deyilir ki, bir çox əcnəbi viza müraciəti prosesi zamanı konsulluq işçilərini yanıldırlar. (Musavat.com)

The U.S. Department of State has implemented new rules for issuing non-immigrant visas.
Medianews.az reports, citing foreign media, that according to the new rules, consuls must now reject applicants who fear returning to their home countries.
According to the "Washington Post" newspaper, these rules could significantly restrict the ability to seek asylum in the U.S.
It is reported that the directive of the U.S. Department of State instructs diplomatic missions to ask applicants for non-immigrant visas whether they fear returning to their home countries.
Consuls must now ask applicants two questions: 1. "Have you been persecuted or mistreated in your country or last place of residence?"; 2. "Do you fear persecution or mistreatment after returning to your citizenship or permanent residence?"
"Visa applicants must give a verbal 'no' answer to both questions in order for the consular officer to proceed with the visa issuance process," the order states.
The publication notes that this change is an attempt by the White House to sharply limit the number of foreign nationals seeking asylum in the U.S. According to U.S. legislation, foreign nationals have the right to apply for asylum while in the country if they face persecution or have a well-founded fear of persecution in their home countries.
The order does not specify what will happen if a visa holder later applies for asylum after answering "no" to the questions. However, such a scenario could lead to accusations of visa fraud and consequently deportation.
The document states that many foreigners mislead consular staff during the visa application process. (Musavat.com)