ABŞ viza verilməsi qaydalarını sərtləşdirdi
Medianews.az xarici mediaya istinadla xəbər verir ki, yeni qaydalara görə, konsullar artıq öz ölkələrinə qayıtmaqdan qorxan müraciətçilərə rədd cavabı verməlidirlər.
"Washington Post" qəzetinin məlumatına görə, bu qaydalar ABŞ-da sığınacaq almaq imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdıra bilər.
Bildirilir ki, ABŞ Dövlət Departamentinin direktivində diplomatik nümayəndəliklərə qeyri-immiqrant vizası üçün müraciət edənlərdən öz ölkələrinə qayıtmaqdan qorxub-qorxmadıqlarını soruşmaq tapşırılıb.
Konsullar artıq müraciət edənlərə iki sual verməlidirlər: 1. "Öz ölkənizdə və ya son yaşayış yerinizdə təqib olunmusunuzmu və ya pis rəftara məruz qalmısınızmı?"; 2. "Vətəndaşlığınız və ya daimi yaşayış yerinizə qayıtdıqdan sonra təqibdən və ya pis rəftardan qorxursunuzmu?"
"Viza müraciət edənlər konsulluq əməkdaşının viza verilməsi prosesinə davam etməsi üçün hər iki suala şifahi olaraq "yox" cavabı verməlidirlər", - deyə əmrdə bildirilir.
Nəşr qeyd edir ki, bu dəyişiklik Ağ Evin ABŞ-də sığınacaq alan xarici vətəndaşların sayını kəskin şəkildə məhdudlaşdırmaq cəhdidir. ABŞ qanunvericiliyinə əsasən, xarici vətəndaşlar təqiblə üzləşdikləri və ya öz ölkələrində təqib olunmaqdan əsaslı qorxuları olduqda, ölkədə olarkən sığınacaq üçün müraciət etmək hüququna malikdirlər.
Sərəncamda suallara "yox" cavabı verən viza alan şəxsin sonradan sığınacaq üçün müraciət etməsi halında nə baş verəcəyi göstərilməyib. Lakin belə bir ssenari viza saxtakarlığı ittihamlarına və nəticədə deportasiyaya səbəb ola bilər.
Sənəddə deyilir ki, bir çox əcnəbi viza müraciəti prosesi zamanı konsulluq işçilərini yanıldırlar. (Musavat.com)

Государственный департамент США ввел новые правила выдачи неиммиграционных виз.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на иностранные СМИ, согласно новым правилам, консулы теперь должны отказывать заявителям, боящимся возвращаться в свои страны.
По информации газеты "Washington Post", эти правила могут значительно ограничить возможности получения убежища в США.
Отмечается, что в директиве Государственного департамента США дипломатическим представительстваам поручено спрашивать у заявителей на неиммиграционные визы, боятся ли они возвращаться в свои страны.
Консулы теперь должны задавать два вопроса заявителям: 1. «Преследовали ли вас или подвергали ли плохому обращению в вашей стране или по последнему месту жительства?»; 2. «Боитесь ли вы преследования или плохого обращения после возвращения в ваше гражданство или постоянное место жительства?»
В приказе говорится: «Заявители на визу должны устно ответить "нет" на оба вопроса, чтобы консульский сотрудник мог продолжить процесс выдачи визы».
Издание отмечает, что это изменение является попыткой Белого дома резко ограничить число иностранных граждан, получающих убежище в США. Согласно законодательству США, иностранные граждане имеют право подать заявление на убежище, находясь в стране, если они сталкиваются с преследованием или обоснованно боятся преследования в своих странах.
В указе не указано, что произойдет, если человек, получивший визу, ответил "нет" на вопросы, а затем подаст заявление на убежище. Однако такой сценарий может привести к обвинениям в мошенничестве при получении визы и в конечном итоге к депортации.
В документе говорится, что многие иностранцы вводят в заблуждение консульских работников во время процесса подачи визы. (Musavat.com)