ABŞ və İran arasında müharibənin dayandırılması üzrə
ABŞ və İran arasında müharibənin dayandırılması və nüvə danışıqları çərçivəsini müəyyən edən razılaşmanın imzalanmasına yaxınlaşılır.
Medianews.az ABŞ mediasına istinadən xəbər verir ki, tərəflər 14 maddəlik memorandum üzərində razılığa gəlmək üzrədir.
Sənəd uranın zənginləşdirilməsinin dayandırılması, sanksiyaların ləğvi, dondurulmuş maliyyə vəsaitlərinin açılması və Hörmüz boğazı üzərində məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmasını nəzərdə tutur.
Planlaşdırılan razılaşmaya əsasən, müzakirələr uğurlu olarsa 30 günlük keçid dövrü başlayacaq və danışıqlar İslamabad və ya Cenevrədə davam etdiriləcək. Bu müddətdə İran nüvə fəaliyyətlərini dayandıracaq, ABŞ isə dondurulmuş milyardlarla dollar vəsaiti sərbəst buraxacaq.
Bununla belə, bütün maddələr yekun sazişin imzalanmasından asılıdır. Razılaşma baş tutmazsa, hərbi əməliyyatların yenidən bərpa olunması ehtimalı qalır.
Ən mübahisəli məsələ isə nüvə proqramının dayandırılma müddətidir. ABŞ ən az 12 illik məhdudiyyət tələb edir, İran isə nüvə silahı istehsal etməyəcəyinə dair öhdəlik götürür.

An agreement on the cessation of war between the US and Iran and the framework for nuclear talks is approaching signing.
Medianews.az, citing US media, reports that the parties are close to agreeing on a 14-point memorandum.
The document envisages the cessation of uranium enrichment, lifting of sanctions, unlocking of frozen financial assets, and removal of restrictions over the Strait of Hormuz.
According to the planned agreement, if negotiations are successful, a 30-day transition period will begin, and talks will continue in Islamabad or Geneva. During this period, Iran will halt its nuclear activities, and the US will release frozen billions of dollars.
However, all items depend on the signing of the final agreement. If the agreement fails, the possibility of resuming military operations remains.
The most contentious issue is the duration of the suspension of the nuclear program. The US demands restrictions lasting at least 12 years, while Iran commits not to produce nuclear weapons.