ABŞ və İran arasında müharibənin dayandırılması üzrə
ABŞ və İran arasında müharibənin dayandırılması və nüvə danışıqları çərçivəsini müəyyən edən razılaşmanın imzalanmasına yaxınlaşılır.
Medianews.az ABŞ mediasına istinadən xəbər verir ki, tərəflər 14 maddəlik memorandum üzərində razılığa gəlmək üzrədir.
Sənəd uranın zənginləşdirilməsinin dayandırılması, sanksiyaların ləğvi, dondurulmuş maliyyə vəsaitlərinin açılması və Hörmüz boğazı üzərində məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmasını nəzərdə tutur.
Planlaşdırılan razılaşmaya əsasən, müzakirələr uğurlu olarsa 30 günlük keçid dövrü başlayacaq və danışıqlar İslamabad və ya Cenevrədə davam etdiriləcək. Bu müddətdə İran nüvə fəaliyyətlərini dayandıracaq, ABŞ isə dondurulmuş milyardlarla dollar vəsaiti sərbəst buraxacaq.
Bununla belə, bütün maddələr yekun sazişin imzalanmasından asılıdır. Razılaşma baş tutmazsa, hərbi əməliyyatların yenidən bərpa olunması ehtimalı qalır.
Ən mübahisəli məsələ isə nüvə proqramının dayandırılma müddətidir. ABŞ ən az 12 illik məhdudiyyət tələb edir, İran isə nüvə silahı istehsal etməyəcəyinə dair öhdəlik götürür.

Подписывается соглашение, определяющее рамки прекращения войны между США и Ираном и ядерных переговоров.
Medianews.az, ссылаясь на американские СМИ, сообщает, что стороны близки к достижению согласия по 14-пунктному меморандуму.
Документ предусматривает прекращение обогащения урана, отмену санкций, разблокировку замороженных финансовых средств и снятие ограничений на проливе Ормуз.
Согласно планируемому соглашению, в случае успешных переговоров начнется 30-дневный переходный период, а переговоры продолжатся в Исламабаде или Женеве. В этот период Иран остановит ядерную деятельность, а США освободят замороженные миллиарды долларов.
Тем не менее, все пункты зависят от подписания окончательного соглашения. Если соглашение не состоится, сохраняется вероятность возобновления военных действий.
Наиболее спорный вопрос - срок прекращения ядерной программы. США требуют ограничение не менее чем на 12 лет, Иран же берет обязательство не производить ядерное оружие.