ABŞ müdafiə nazirinin xərcləri müzakirə yaratdı:
ABŞ-nin müdafiə naziri Pit Heqsetin rəhbərliyi dövründə Pentaqonun (ABŞ Müdafiə Nazirliyinin Virciniya ştatındakı qərargah binası) maliyyə ilinin son ayında etdiyi xərclər müzakirələrə səbəb olub.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı dövlət xərclərini araşdıran “Open the Books” təşkilatı hesabat hazırlayıb.
Hesabatına görə, Müdafiə Nazirliyi 2025-ci ilin sentyabrında qrant və müqavilələr çərçivəsində ümumilikdə 93,4 milyard dollar xərcləyib. Bu göstərici federal qurumlar arasında bir ay ərzində qeydə alınan ən yüksək xərclərdən biri kimi qeyd olunub.
Hesabatda diqqət çəkən məqamlardan biri də bahalı qida məhsullarına ayrılan vəsaitdir. Bildirilir ki, Pentaqon yalnız sentyabr ayında 2 milyon dollarlıq Alyaska kral xərçəngi, 6,9 milyon dollarlıq lobster quyruğu və 15,1 milyon dollarlıq antrikot biftek alıb. Ümumilikdə qida xərclərinin 20 milyon dollardan çox olduğu qeyd edilir.
Araşdırmaya görə, sentyabr ayındakı xərclərin 50,1 milyard dolları maliyyə ilinin son beş iş günündə həyata keçirilib. Bu məbləğə şəxsi heyətin maaşları deyil, əsasən xarici qurumlara verilən qrantlar və bağlanan müqavilələr daxildir.
Hesabatda bəzi digər alışların da tənqidə səbəb olduğu bildirilir. Məlumata görə, Hərbi Hava Qüvvələri Qərargah rəisinin iqamətgahı üçün pianoya təxminən 100 min dollar, Apple cihazlarının alınmasına isə 5,3 milyon dollar xərclənib. Bundan başqa, mebel üçün ayrılan ümumi büdcə 225,6 milyon dollar təşkil edib və alışlar arasında yüksək seqmentli kreslolar da yer alıb.
“Open the Books” təşkilatı hesabatında ABŞ Konqresini büdcə sistemində dəyişikliklər etməyə çağırıb. Pentaqon isə məsələ ilə bağlı hələlik rəsmi açıqlama verməyib.

The expenses of the US Secretary of Defense sparked a discussion:
The expenses of the US Secretary of Defense sparked a discussion: millions have been spent on expensive foods
The expenditures made by the Pentagon (the headquarters building of the U.S. Department of Defense in the state of Virginia) in the last month of the fiscal year during the tenure of U.S. Secretary of Defense Pete Hegseth have sparked discussions.
According to Medianews.az, the "Open the Books" organization, which investigates government spending, has prepared a report on this matter.
According to the report, the Department of Defense spent a total of 93.4 billion dollars in grants and contracts in September 2025. This figure is noted as one of the highest expenditures recorded in one month among federal agencies.
One of the notable points in the report is the funds allocated for expensive food products. It is stated that the Pentagon purchased 2 million dollars worth of Alaskan king crab, 6.9 million dollars worth of lobster tails, and 15.1 million dollars worth of ribeye steak in September alone. Overall, food expenses are reported to exceed 20 million dollars.
According to the investigation, 50.1 billion dollars of the expenses in September were carried out in the last five working days of the fiscal year. This amount does not include personnel salaries but rather mostly grants given to external organizations and contracts concluded.
The report also notes that some other purchases have caused criticism. It is reported that approximately 100,000 dollars were spent on a piano for the residence of the Air Force Chief of Staff, and 5.3 million dollars were spent on purchasing Apple devices. Additionally, the total budget allocated for furniture amounted to 225.6 million dollars, with high-end chairs also included among the purchases.
In its report, the "Open the Books" organization calls on the U.S. Congress to make changes to the budget system. The Pentagon has not yet issued an official statement regarding the matter.