ABŞ müdafiə nazirinin xərcləri müzakirə yaratdı:
ABŞ-nin müdafiə naziri Pit Heqsetin rəhbərliyi dövründə Pentaqonun (ABŞ Müdafiə Nazirliyinin Virciniya ştatındakı qərargah binası) maliyyə ilinin son ayında etdiyi xərclər müzakirələrə səbəb olub.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı dövlət xərclərini araşdıran “Open the Books” təşkilatı hesabat hazırlayıb.
Hesabatına görə, Müdafiə Nazirliyi 2025-ci ilin sentyabrında qrant və müqavilələr çərçivəsində ümumilikdə 93,4 milyard dollar xərcləyib. Bu göstərici federal qurumlar arasında bir ay ərzində qeydə alınan ən yüksək xərclərdən biri kimi qeyd olunub.
Hesabatda diqqət çəkən məqamlardan biri də bahalı qida məhsullarına ayrılan vəsaitdir. Bildirilir ki, Pentaqon yalnız sentyabr ayında 2 milyon dollarlıq Alyaska kral xərçəngi, 6,9 milyon dollarlıq lobster quyruğu və 15,1 milyon dollarlıq antrikot biftek alıb. Ümumilikdə qida xərclərinin 20 milyon dollardan çox olduğu qeyd edilir.
Araşdırmaya görə, sentyabr ayındakı xərclərin 50,1 milyard dolları maliyyə ilinin son beş iş günündə həyata keçirilib. Bu məbləğə şəxsi heyətin maaşları deyil, əsasən xarici qurumlara verilən qrantlar və bağlanan müqavilələr daxildir.
Hesabatda bəzi digər alışların da tənqidə səbəb olduğu bildirilir. Məlumata görə, Hərbi Hava Qüvvələri Qərargah rəisinin iqamətgahı üçün pianoya təxminən 100 min dollar, Apple cihazlarının alınmasına isə 5,3 milyon dollar xərclənib. Bundan başqa, mebel üçün ayrılan ümumi büdcə 225,6 milyon dollar təşkil edib və alışlar arasında yüksək seqmentli kreslolar da yer alıb.
“Open the Books” təşkilatı hesabatında ABŞ Konqresini büdcə sistemində dəyişikliklər etməyə çağırıb. Pentaqon isə məsələ ilə bağlı hələlik rəsmi açıqlama verməyib.

Расходы министра обороны США вызвали дискуссию:
Расходы Пентагона (штаб-квартира Министерства обороны США в штате Виргиния) в последний месяц финансового года при руководстве министра обороны США Пита Хегсета вызвали дискуссии.
Сообщает Medianews.az, что по этому поводу организация по изучению государственных расходов «Open the Books» подготовила отчет.
Согласно отчету, Министерство обороны в сентябре 2025 года в рамках грантов и контрактов потратило в общей сложности 93,4 миллиарда долларов. Этот показатель отмечен как один из самых высоких расходов среди федеральных учреждений, зарегистрированных за один месяц.
Одним из примечательных моментов отчета являются выделенные средства на дорогие продукты питания. Указывается, что Пентагон только в сентябре приобрел Аляскинских королевских крабов на сумму 2 миллиона долларов, хвостов лобстера на 6,9 миллиона долларов и стейков антрекот на 15,1 миллиона долларов. В целом сообщается, что расходы на питание превышают 20 миллионов долларов.
По результатам исследования, 50,1 миллиарда долларов из расходов сентября были осуществлены в последние пять рабочих дней финансового года. Эта сумма не включает зарплаты личного состава, а в основном относится к грантам, выданным иностранным учреждениям и заключенным контрактам.
В отчете отмечается, что некоторые другие закупки также вызвали критику. По информации, на рояль для резиденции начальника штаба Военно-воздушных сил было потрачено около 100 тысяч долларов, а на приобретение устройств Apple — 5,3 миллиона долларов. Кроме того, общий бюджет на мебель составил 225,6 миллиона долларов, в закупках присутствовали кресла высокого сегмента.
Организация «Open the Books» в своем отчете призвала Конгресс США внести изменения в бюджетную систему. Пентагон пока не дал официальных комментариев по этому вопросу.