ABŞ-li diplomat hoteldə
Bildirilib ki, hadisə ötən ay hotellərin birində baş verib. Dövlət Departamentinin nümayəndəsi əlavə təfərrüatları açıqlamadan, ABŞ-nin Ranqundakı (Yanqon) səfirliyində çalışan hökumət əməkdaşının sadəcə ölüm faktını təsdiq edib.
"Ailənin və yaxınlarının şəxsi həyatına hörmət əlaməti olaraq, hazırkı mərhələdə əlavə məlumat verə bilmərik", - deyə açıqlamada qeyd olunub. Məsələnin həssaslığını nəzərə alaraq adlarının çəkilməsini istəməyən və hadisədən xəbərdar olan iki mənbənin sözlərinə görə, məmurun cəsədi şəhərin əsas diplomatik mərkəzlərindən birində yerləşən "Sakura Residence & Hotel" hotelində aşkarlanıb.
Agentlik qeyd edib ki, telefon vasitəsilə əlaqə saxlanılan hotel əməkdaşları məsələ ilə bağlı hər hansı bir şərh verməkdən boyun qaçırıblar, yerli polis idarəsi isə sorğuları cavabsız qoyub.
Hadisə barədə ilk məlumatı yayan "Associated Press" agentliyi bu ölüm işi ilə əlaqədar bir Tailand vətəndaşı olan qadının saxlanıldığını bildirib. "Reuters" agentliyi isə bu təfərrüatları dərhal və müstəqil şəkildə təsdiqləyə bilməyib.//Oxu.Az

American diplomat in the hotel
It was stated that the incident occurred last month in one of the hotels. A representative of the Department of State confirmed only the death of a government employee working at the U.S. embassy in Rangoon (Yangon), without disclosing further details.
"As a sign of respect for the family and close ones’ privacy, we cannot provide additional information at this time," the statement noted. According to two sources aware of the incident who requested anonymity due to the sensitivity of the matter, the official’s body was found in the "Sakura Residence & Hotel," located in one of the city’s main diplomatic centers.
The agency noted that hotel staff contacted by phone declined to comment on the matter, and the local police department did not respond to inquiries.
The "Associated Press," which first reported the incident, stated that a woman, a Thai national, was detained in connection with this death case. The "Reuters" agency, however, was unable to immediately and independently confirm these details.//Oxu.Az