ABŞ-li diplomat hoteldə
Bildirilib ki, hadisə ötən ay hotellərin birində baş verib. Dövlət Departamentinin nümayəndəsi əlavə təfərrüatları açıqlamadan, ABŞ-nin Ranqundakı (Yanqon) səfirliyində çalışan hökumət əməkdaşının sadəcə ölüm faktını təsdiq edib.
"Ailənin və yaxınlarının şəxsi həyatına hörmət əlaməti olaraq, hazırkı mərhələdə əlavə məlumat verə bilmərik", - deyə açıqlamada qeyd olunub. Məsələnin həssaslığını nəzərə alaraq adlarının çəkilməsini istəməyən və hadisədən xəbərdar olan iki mənbənin sözlərinə görə, məmurun cəsədi şəhərin əsas diplomatik mərkəzlərindən birində yerləşən "Sakura Residence & Hotel" hotelində aşkarlanıb.
Agentlik qeyd edib ki, telefon vasitəsilə əlaqə saxlanılan hotel əməkdaşları məsələ ilə bağlı hər hansı bir şərh verməkdən boyun qaçırıblar, yerli polis idarəsi isə sorğuları cavabsız qoyub.
Hadisə barədə ilk məlumatı yayan "Associated Press" agentliyi bu ölüm işi ilə əlaqədar bir Tailand vətəndaşı olan qadının saxlanıldığını bildirib. "Reuters" agentliyi isə bu təfərrüatları dərhal və müstəqil şəkildə təsdiqləyə bilməyib.//Oxu.Az

Американский дипломат в отеле
Отмечается, что инцидент произошел в прошлом месяце в одном из отелей. Представитель Государственного департамента, не раскрывая дополнительных деталей, подтвердил факт смерти государственного служащего, работающего в посольстве США в Рангуне (Янгоне).
"В знак уважения к личной жизни семьи и близких, на данном этапе мы не можем предоставить дополнительную информацию", - говорится в заявлении. По словам двух источников, которые пожелали остаться анонимными и осведомлены о происшествии, тело сотрудника было обнаружено в отеле "Sakura Residence & Hotel", расположенном в одном из основных дипломатических центров города.
Агентство отмечает, что сотрудники отеля, с которыми связывались по телефону, отказались давать какие-либо комментарии по делу, а местный полицейский отдел оставил запросы без ответа.
Первоначально о происшествии сообщило агентство "Associated Press", которое заявило, что в связи с этим делом задержана женщина, являющаяся гражданкой Таиланда. Агентство "Reuters" не смогло немедленно и независимо подтвердить эти детали.//Oxu.Az