ABŞ dövlət katibi xalqımızı
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə dövlət katibinin ABŞ Dövlət departamentinin saytında yerləşdirilən bəyanatında deyilir.
“ABŞ adından Azərbaycan xalqını Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edirəm.
“Ötən il ərzində münasibətlərimizi Strateji Tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib və bu, vitse-prezident Ceyms Devid Vens və Prezident İlham Əliyevin Bakıda Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasını imzalaması ilə başa çatıb. Regional əlaqələrin, iqtisadi münasibətlərin və təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi yolu ilə tərəfdaşlığımızı daha da gücləndirməyi səbirsizliklə gözləyirik.
ABŞ Azərbaycanın Cənubi Qafqazda davamlı sülhün əldə olunmasına sadiqliyini alqışlayır və bu istiqamətdə əməkdaşlığımızı davam etdirməyə ümid edir. Qarşıdakı ildə və gələcəkdə tərəfdaşlığımızı daha da dərinləşdirmək niyyətindəyik”.//Qafqazinfo

U.S. Secretary of State Mark Rubio congratulated Azerbaijan on Independence Day.
Medianews.az reports that this was stated in a statement from the Secretary of State posted on the U.S. Department of State's website.
"On behalf of the United States, I congratulate the people of Azerbaijan on Independence Day.
"Over the past year, our relations have risen to the level of Strategic Partnership, culminating with the signing of the Strategic Partnership Charter in Baku by Vice President James David Wences and President Ilham Aliyev. We look forward to further strengthening our partnership through expanded regional ties, economic relations, and cooperation in the field of security.
The United States commends Azerbaijan’s commitment to achieving lasting peace in the South Caucasus and hopes to continue our cooperation in this direction. We intend to further deepen our partnership in the coming year and beyond."//Qafqazinfo