9 nəfəri öldürən yeniyetmə ilə bağlı
Dünən Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərinin Onikişubat rayonundakı "Ayser Çalık" orta məktəbində 8 şagird və 1 müəllimi qətlə yetirən 17 şagirdi isə yaralayan İsa Aras Mersinli ilə bağlı qan donduran bir təfərrüat üzə çıxıb.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, atasına məxsus silahlarla dəhşətli cinayəti törədən Mersinlinin "WhatsApp" profilində Elliot Rodgerin fotosundan istifadə etdiyi məlum olub.
Qeyd edək ki, Rodger 2014-cü ildə ABŞ-da törətdiyi bıçaqlı və silahlı hücumda 6 nəfəri öldürdükdən sonra intihar edib.
Türkiyə Polis Təşkilatı hadisə ilə bağlı rəsmi sosial media hesabında açıqlama yayıb:
"15.04.2026-cı il tarixində Kahramanmaraşda məktəbdə baş vermiş silahlı hücumla bağlı aparılan araşdırmalar çərçivəsində məlum olub ki, cinayəti törədən şəxs öz "WhatsApp" profilində 2014-cü ildə ABŞ-da hücumu həyata keçirən Elliot Rodgerə istinad edən fotodan istifadə edib. Hadisəni törədən şəxsin atası U.M. saxlanılaraq məhkəmə tərəfindən həbs edilib. Şübhəlinin evindən və atasının avtomobilindən götürülmüş rəqəmsal materiallar müsadirə edilib və araşdırılır. İlkin tapıntılar hadisənin terrorla bağlı olmadığını, fərdi şəkildə törədildiyini göstərir".

Вчера в средней школе "Айсер Чалык" в районе Оникишубат города Кахраманмараш в Турции 8 учеников и 1 учитель были убиты, а 17 учеников ранены. По делу Исы Араса из Мерсина раскрылась кроваво жуткая деталь.
Medianews.az со ссылкой на Musavat.com сообщает, что Мерсинли, совершивший ужасное преступление с оружием, принадлежащим его отцу, использовал в своем профиле "WhatsApp" фотографию Эллиота Роджера.
Отметим, что Роджер в 2014 году в США, совершив ножевое и огнестрельное нападение, убил 6 человек, а затем покончил с собой.
Полиция Турции опубликовала заявление в официальном аккаунте в социальной сети по поводу происшествия:
"В рамках расследования вооруженного нападения, произошедшего 15.04.2026 в школе в Кахраманмараше, было установлено, что лицо, совершившее преступление, использовало в своем профиле "WhatsApp" фотографию, относящуюся к Эллиоту Роджеру, который совершил нападение в США в 2014 году. Отец подозреваемого У.М. был задержан и арестован судом. Цифровые материалы, изъятые из дома подозреваемого и автомобиля его отца, изучаются. Первоначальные результаты показывают, что происшествие не связано с терроризмом, а совершено личным мотивом".