80 yaşlı qadın "Semaşka"lıq oldu:
Buryatiyada həkimlər xurma həvəskarı olan 80 yaşlı qadının həyatını son anda xilas ediblər. Adi bir meyvənin yaratdığı fəsadlar tibbi personalı da heyrətə gətirib.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, N.A.Semaşko adına Respublika Klinik Xəstəxanasına daxil olan yaşlı qadın dözülməz ağrılardan şikayət edib. Müayinələr zamanı məlum olub ki, xəstənin bağırsaqlarında kəskin tıxanıqlıq yaranıb.
Qadın iki ay əvvəl xurma yeyib. Məhz həmin meyvənin həzm olunmayan lifləri mədədə birləşərək "fitobezoar" adlanan bərk kütlə yaradıb. Bu "kütlə" bağırsağa keçərək yolu tamamilə bağlayıb və xəstənin həyatını ciddi təhlükə altına qoyub.
Cərrahlar təcili əməliyyat qərarı veriblər. Həkimlər həm mədəni, həm də nazik bağırsağı kəsərək "fitobezoar"ı oradan çıxarıblar. 11 günlük gərgin müalicədən sonra qadın evə buraxılıb.
Qeyd edək ki, mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, xüsusilə yaşlı insanlar və mədə-bağırsaq problemi olanlar xurma kimi lifli meyvələri istehlak edərkən son dərəcə ehtiyatlı olmalıdırlar.

В Бурятии врачи в последний момент спасли жизнь 80-летней женщины, увлекающейся хурмой. Осложнения от обычного фрукта удивили и медицинский персонал.
Medianews.az, со ссылкой на Publika.az, сообщает, что пожилая женщина, поступившая в Республиканскую клиническую больницу имени Н.А. Семашко, жаловалась на невыносимые боли. Во время обследования выяснилось, что у пациентки возникла острая кишечная непроходимость.
Женщина съела хурму два месяца назад. Именно непереваренные волокна этого фрукта в желудке слиплись, образовав плотное образование, называемое «фитобезоар». Это образование перешло в кишечник, полностью перекрыв его проход и поставив жизнь пациентки под серьёзную угрозу.
Хирурги приняли решение о срочной операции. Врачи рассекли как желудок, так и тонкий кишечник и удалили «фитобезоар» оттуда. После 11 дней напряжённого лечения женщина была выписана домой.
Отметим, что специалисты предупреждают, что особенно пожилым людям и тем, у кого есть желудочно-кишечные проблемы, следует быть крайне осторожными при употреблении таких волокнистых фруктов, как хурма.