80 yaşlı qadın "Semaşka"lıq oldu:
Buryatiyada həkimlər xurma həvəskarı olan 80 yaşlı qadının həyatını son anda xilas ediblər. Adi bir meyvənin yaratdığı fəsadlar tibbi personalı da heyrətə gətirib.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, N.A.Semaşko adına Respublika Klinik Xəstəxanasına daxil olan yaşlı qadın dözülməz ağrılardan şikayət edib. Müayinələr zamanı məlum olub ki, xəstənin bağırsaqlarında kəskin tıxanıqlıq yaranıb.
Qadın iki ay əvvəl xurma yeyib. Məhz həmin meyvənin həzm olunmayan lifləri mədədə birləşərək "fitobezoar" adlanan bərk kütlə yaradıb. Bu "kütlə" bağırsağa keçərək yolu tamamilə bağlayıb və xəstənin həyatını ciddi təhlükə altına qoyub.
Cərrahlar təcili əməliyyat qərarı veriblər. Həkimlər həm mədəni, həm də nazik bağırsağı kəsərək "fitobezoar"ı oradan çıxarıblar. 11 günlük gərgin müalicədən sonra qadın evə buraxılıb.
Qeyd edək ki, mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, xüsusilə yaşlı insanlar və mədə-bağırsaq problemi olanlar xurma kimi lifli meyvələri istehlak edərkən son dərəcə ehtiyatlı olmalıdırlar.

In Buryatia, doctors saved the life of an 80-year-old woman who was a date enthusiast at the last moment. The complications caused by an ordinary fruit astonished the medical staff as well.
Medianews.az, referring to Publika.az, reports that an elderly woman admitted to the N.A. Semashko Republic Clinical Hospital complained of unbearable pain. During the examinations, it was found that the patient had developed an acute intestinal obstruction.
The woman had eaten dates two months earlier. It was precisely the indigestible fibers of that fruit that combined in the stomach to form a hard mass called a "phytobezoar." This "mass" passed into the intestine, completely blocking the passage and putting the patient's life at serious risk.
Surgeons decided on an emergency operation. The doctors cut both the stomach and the small intestine and removed the "phytobezoar" from there. After an intense 11-day treatment, the woman was discharged home.
It should be noted that specialists warn that especially elderly people and those with gastrointestinal problems should be extremely cautious when consuming fibrous fruits such as dates.