70 kq qızıl ilə saxlanılan polkovnik-leytenanta
İstanbul Hava Limanında 70 kiloqram qaçaqmal qızılla tutulan polkovnik-leytenant Qəhrəman Məmmədov barəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) aparılmış cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı başa çatıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Bakı Hərbi Məhkəməsində keçirilən iclasda dövlət ittihamçısı çıxış edib.
Prokuror Qəhrəman Məmmədovun verilmiş ittihamlarla təqsirli bilinməsini, cəzasını ümumi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməsi şərti ilə 7 il azadlıqdan məhrum edilməsini istəyib.
Müdafiə tərəfinə son çıxışa hazırlanması üçün vaxt verilib.
Qeyd edək ki, Q.Məmmədov Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ABŞ-dəki hərbi attaşesinin baş köməkçisi vəzifəsində xidmət edib. O, İstanbul hava limanında saxlanılarkən çantasında ümumilikdə 10.391.970,08 manat dəyərində 70 kiloqramlıq qızıl külçələr aşkar edilib. Araşdırmalar nəticəsində həmin qızılların qaçaqmalçılıq yolu ilə müxtəlif ölkələr arasında daşındığı müəyyən olunub.
Q. Məmmədova Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 206.3.2, 12.1-1, 206.3.3 (Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı tərəfindən ölkə hüdudlarından kənarda qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında, qulluq mövqeyindən istifadə etməklə qaçaqmalçılıq) və 12.1-1, 341.1-ci (Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı tərəfindən ölkə hüdudlarından kənarda vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddələri ilə yekun ittiham verilib./Qafqazinfo

The court investigation in the criminal case conducted by the State Security Service (DTS) against Lieutenant Colonel Gahraman Mammadov, who was caught with 70 kilograms of smuggled gold at Istanbul Airport, has been completed.
Medianews.az reports that the state prosecutor made a statement at the hearing held at the Baku Military Court.
The prosecutor requested that Gahraman Mammadov be found guilty of the charges brought against him and sentenced to 7 years imprisonment, to be served in a general regime penal institution, conditionally.
The defense has been given time to prepare their final statement.
It should be noted that G. Mammadov served as the chief assistant to the military attaché of the Azerbaijani Armed Forces in the USA. When he was detained at Istanbul airport, gold bars weighing a total of 70 kilograms, worth 10,391,970.08 manat, were found in his bag. Investigations determined that these gold bars were transported between different countries through smuggling.
G. Mammadov was finally charged under Articles 12.1, 206.3.2, 12.1-1, 206.3.3 (smuggling carried out abroad by an Azerbaijani citizen as part of a premeditated group using official position) and 12.1-1, 341.1 (abuse of official powers abroad by an Azerbaijani citizen) of the Criminal Code. /Qafqazinfo