70 kq qızıl ilə saxlanılan polkovnik-leytenanta
İstanbul Hava Limanında 70 kiloqram qaçaqmal qızılla tutulan polkovnik-leytenant Qəhrəman Məmmədov barəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) aparılmış cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı başa çatıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Bakı Hərbi Məhkəməsində keçirilən iclasda dövlət ittihamçısı çıxış edib.
Prokuror Qəhrəman Məmmədovun verilmiş ittihamlarla təqsirli bilinməsini, cəzasını ümumi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməsi şərti ilə 7 il azadlıqdan məhrum edilməsini istəyib.
Müdafiə tərəfinə son çıxışa hazırlanması üçün vaxt verilib.
Qeyd edək ki, Q.Məmmədov Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ABŞ-dəki hərbi attaşesinin baş köməkçisi vəzifəsində xidmət edib. O, İstanbul hava limanında saxlanılarkən çantasında ümumilikdə 10.391.970,08 manat dəyərində 70 kiloqramlıq qızıl külçələr aşkar edilib. Araşdırmalar nəticəsində həmin qızılların qaçaqmalçılıq yolu ilə müxtəlif ölkələr arasında daşındığı müəyyən olunub.
Q. Məmmədova Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 206.3.2, 12.1-1, 206.3.3 (Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı tərəfindən ölkə hüdudlarından kənarda qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında, qulluq mövqeyindən istifadə etməklə qaçaqmalçılıq) və 12.1-1, 341.1-ci (Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı tərəfindən ölkə hüdudlarından kənarda vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddələri ilə yekun ittiham verilib./Qafqazinfo

По уголовному делу, возбужденному в Государственной службе безопасности (ГСБ) относительно подполковника-лейтенанта Гахрама Маммадова, задержанного с 70 килограммами контрабандного золота в Стамбульском аэропорту, судебное расследование завершено.
Medianews.az сообщает, что на заседании Баку военного суда выступил государственный обвинитель.
Прокурор потребовал признать Гахрама Маммадова виновным в предъявленных обвинениях и назначить ему наказание в виде лишения свободы сроком на 7 лет с отбыванием в исправительном учреждении общего режима.
Защитной стороне предоставлено время для подготовки последнего слова.
Отметим, что Г. Маммадов служил в должности первого помощника военного атташе Вооруженных сил Азербайджана в США. При задержании в Стамбульском аэропорту у него в сумке было обнаружено золотых слитков общей стоимостью 10 391 970,08 манатов весом 70 килограммов. В результате расследований было установлено, что данное золото перевозилось контрабандным путем между различными странами.
Г. Маммадову предъявлены окончательные обвинения по статьям 12.1, 206.3.2, 12.1-1, 206.3.3 (контрабанда, совершенная гражданином Азербайджана за пределами страны совместно с группой лиц, злоупотреблением служебным положением) и 12.1-1, 341.1 (злоупотребление служебными полномочиями гражданином Азербайджана за пределами страны) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики./Qafqazinfo