500 manatlıq əsginas niyə yoxa çıxıb?
Medianews.az bildirir ki, sözügedən pul nişanı 44 günlük Vətən müharibəsində müzəffər Ali Baş Komandanın başçılığı altında rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qazandığı tarixi Zəfərin əbədiləşdirilməsi məqsədilə 2021-ci ildə tədavülə buraxılıb.
Mərkəzi Bank qeyd edib ki, 500 manat nominallı xatirə pul nişanı ümumilikdə 1 milyon ədəd olmaqla, məhdud sayda istehsal edilərək tədavülə buraxılıb.
"Bu pul nişanı öz nominal dəyəri ilə ölkə ərazisində rəsmi ödəniş vasitəsi hesab olunur. Mərkəzi Bank tərəfindən məhdud sayda istehsal edilərək tədavülə buraxıldığı üçün sözügedən pul nişanına dövriyyədə digər nominallarla müqayisədə daha az rast gəlinir”.
Tədavüldə olan pul nişanlarının həcmi ilə bağlı məlumatları Mərkəzi Bankın rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilən “Milli pul nişanları” bölməsindən əldə etmək mümkündür.(Yeni Sabah)

The Central Bank has clarified why the 500 manat denomination commemorative banknote is rarely encountered.
Medianews.az reports that the mentioned banknote was issued into circulation in 2021 to immortalize the historic Victory achieved by the valiant Azerbaijani Army under the leadership of the victorious Supreme Commander in the 44-day Patriotic War.
The Central Bank stated that the 500 manat denomination commemorative banknote was produced and issued in limited quantities, totalling 1 million units.
"This banknote is considered an official means of payment within the country at its nominal value. Since it was produced and issued in limited quantities by the Central Bank, this banknote is encountered less frequently in circulation compared to other denominations."
Information about the volume of banknotes in circulation can be obtained from the “National Banknotes” section on the Central Bank's official website. (Yeni Sabah)