5 yaşdan kiçik uşaqlar ən yüksək risk qrupundadır:
Uşaqlarda tez-tez rast gəlinən viral infeksiyalardan biri olan əl, ayaq və ağız xəstəliyi son illərdə yayılıb. Xəstəlik əsasən Coxsackie virusu və digər enteroviruslar səbəbindən yaranır.
Medianews.az xəbər verir ki, xüsusilə 5 yaşdan kiçik uşaqlarda daha çox müşahidə olunur.
Xəstəlik yüngül hərarət, halsızlıq və iştahsızlıq ilə başlayır, daha sonra ağızda ağrılı yaralar əmələ gəlir. Sonrakı mərhələdə ələ, ayağa və bəzən bud bölgəsinə səpgilər görünür.
Virus tez yayılan xüsusiyyətə malikdir: tüpürcək, burun axıntısı, nəcislə təmas vasitəsilə, xüsusilə uşaq bağçaları və məktəblərdə asanlıqla yoluxa bilər. Əllərin tez-tez yuyulması, oyuncaqların və ortaq səthlərin təmizliyi, xəstə uşaqların evdə qalması yoluxmanın qarşısını alır.
Xəstəliyin xüsusi müalicəsi yoxdur, əsas məqsəd uşağın rahatlığını təmin etməkdir. Antibiyotiklər effektiv deyil; əsas müalicə qızıdrma düşürücülər, kifayət qədər maye qəbulu və ağız yaralarının yüngülləşdirilməsidir.

Одной из часто встречающихся у детей вирусных инфекций является болезнь рук, ног и рта, которая в последние годы распространилась. Заболевание в основном вызывается вирусом Коксаки и другими энтеровирусами.
По сообщению Medianews.az, особенно часто встречается у детей младше 5 лет.
Болезнь начинается с легкой температуры, слабости и отсутствия аппетита, затем появляются болезненные язвы во рту. На следующем этапе появляются высыпания на руках, ногах и иногда в области бедер.
Вирус обладает высокой степенью распространения: он может передаваться через слюну, насморк, контакт с калом, особенно легко заражение происходит в детских садах и школах. Частое мытьё рук, чистота игрушек и общих поверхностей, пребывание заболевших детей дома предотвращают заражение.
Специфического лечения болезни нет, основная цель — обеспечить комфорт ребёнку. Антибиотики неэффективны; основное лечение — жаропонижающие, достаточное употребление жидкости и облегчение язв во рту.