2027 üçün narahatedici proqnoz:
ABŞ Milli Okean və Atmosfer Administrasiyası NOAA və Avropa Orta Hava Proqnoz Mərkəzi ECMWF tərəfindən yayımlanan yeni iqlim modellərinə görə, güclü “Süper El Nino” ehtimalı artır.
Medianews.az xəbər verir ki, alimlər bildirirlər ki, Sakit okeanda dəniz səthinin normadan xeyli isinməsi nəticəsində yaranan El Nino hadisəsi insan fəaliyyəti ilə bağlı iqlim dəyişikliyi ilə birləşərsə, qlobal istilik rekordları 2027-ci ildə yenilənə bilər.
Proqnozlara əsasən, orta ekvatorial Sakit okeanda temperaturun payız aylarında normadan təxminən 3 dərəcə yüksək olması gözlənilir. 2 dərəcədən yuxarı artım “Süper El Nino” sayılır və bu halda dünya üzrə hava şəraitində ciddi dəyişikliklər baş verə bilər.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, belə güclü hadisə quraqlıq, sel, tropik fırtına və istilik dalğalarının artmasına səbəb ola bilər. ABŞ-nin qərbində isti və rütubətli hava dalğaları güclənə, cənub bölgələrdə isə quraqlıq riski arta bilər. Asiya və Yaxın Şərqin bəzi ərazilərində isə yağıntıların çoxalması gözlənilir.
Son güclü “Süper El Nino” 2015-ci ildə qeydə alınıb və həmin dövrdə dünyanın bir çox bölgəsində ciddi iqlim fəsadları yaşanmışdı.
Alimlər xəbərdarlıq edirlər ki, Sakit okeandakı temperatur dəyişiklikləri yaxın aylarda kritik həddə çata bilər və hökumətlərin fəlakətlərə hazırlığı vacibdir.

Тревожный прогноз на 2027 год:
По данным новых климатических моделей, опубликованных Национальным управлением океанических и атмосферных исследований США (NOAA) и Европейским центром среднесрочных прогнозов погоды (ECMWF), увеличивается вероятность сильного "Супер Эль-Ниньо".
Сообщает Medianews.az, ученые заявляют, что если явление Эль-Ниньо, связанное с значительным потеплением поверхности моря в Тихом океане, объединится с изменением климата, вызванным деятельностью человека, глобальные температурные рекорды могут быть обновлены уже в 2027 году.
Согласно прогнозам, осенью ожидается, что температура в среднем в экваториальной части Тихого океана будет примерно на 3 градуса выше нормы. Рост температуры более чем на 2 градуса считается "Супер Эль-Ниньо", и в этом случае могут произойти серьезные изменения погодных условий во всем мире.
Специалисты отмечают, что такое сильное явление может привести к увеличению засух, наводнений, тропических штормов и волн тепла. На западе США могут усилиться волны теплой и влажной погоды, тогда как в южных регионах риск засухи может возрастать. В некоторых районах Азии и Ближнего Востока ожидается увеличение осадков.
Последний сильный "Супер Эль-Ниньо" был зафиксирован в 2015 году, и в то время в многих регионах мира произошли серьезные климатические последствия.
Ученые предупреждают, что изменения температуры в Тихом океане могут достичь критического уровня в ближайшие месяцы, и подготовка правительств к возможным бедствиям крайне важна.