2027 üçün narahatedici proqnoz:
ABŞ Milli Okean və Atmosfer Administrasiyası NOAA və Avropa Orta Hava Proqnoz Mərkəzi ECMWF tərəfindən yayımlanan yeni iqlim modellərinə görə, güclü “Süper El Nino” ehtimalı artır.
Medianews.az xəbər verir ki, alimlər bildirirlər ki, Sakit okeanda dəniz səthinin normadan xeyli isinməsi nəticəsində yaranan El Nino hadisəsi insan fəaliyyəti ilə bağlı iqlim dəyişikliyi ilə birləşərsə, qlobal istilik rekordları 2027-ci ildə yenilənə bilər.
Proqnozlara əsasən, orta ekvatorial Sakit okeanda temperaturun payız aylarında normadan təxminən 3 dərəcə yüksək olması gözlənilir. 2 dərəcədən yuxarı artım “Süper El Nino” sayılır və bu halda dünya üzrə hava şəraitində ciddi dəyişikliklər baş verə bilər.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, belə güclü hadisə quraqlıq, sel, tropik fırtına və istilik dalğalarının artmasına səbəb ola bilər. ABŞ-nin qərbində isti və rütubətli hava dalğaları güclənə, cənub bölgələrdə isə quraqlıq riski arta bilər. Asiya və Yaxın Şərqin bəzi ərazilərində isə yağıntıların çoxalması gözlənilir.
Son güclü “Süper El Nino” 2015-ci ildə qeydə alınıb və həmin dövrdə dünyanın bir çox bölgəsində ciddi iqlim fəsadları yaşanmışdı.
Alimlər xəbərdarlıq edirlər ki, Sakit okeandakı temperatur dəyişiklikləri yaxın aylarda kritik həddə çata bilər və hökumətlərin fəlakətlərə hazırlığı vacibdir.

According to new climate models released by the US National Oceanic and Atmospheric Administration NOAA and the European Centre for Medium-Range Weather Forecasts ECMWF, the likelihood of a strong "Super El Nino" has increased.
Medianews.az reports that scientists state that if the El Nino event, which occurs due to significant warming of the sea surface in the Pacific Ocean, combines with human-induced climate change, global temperature records could be broken again in 2027.
According to forecasts, the temperature in the central equatorial Pacific Ocean is expected to be approximately 3 degrees above normal during the autumn months. An increase above 2 degrees is considered a "Super El Nino," and in this case, significant changes in weather conditions worldwide could occur.
Experts indicate that such a strong event could lead to an increase in droughts, floods, tropical storms, and heatwaves. Warm and humid airwaves could intensify in the western US, while the risk of drought may increase in southern regions. Increased rainfall is expected in some areas of Asia and the Middle East.
The last strong "Super El Nino" was recorded in 2015, during which serious climate repercussions were experienced in many parts of the world.
Scientists warn that temperature changes in the Pacific Ocean could reach a critical threshold in the coming months, making government preparedness for disasters essential.