2026-cı il başlanandan Azərbaycanda 6 minə yaxın yeraltı təkan qeydə alınıb
"Qafqaz regionu, o cümlədən Azərbaycan Alp-Himalay qurşağına daxil olduğu üçün yüksək seysmik aktivliklə səciyyələnir. Şamaxı-İsmayıllı, Talış zonası, Zaqatala-Balakən, Kiçik Qafqaz, Xəzər dənizi seysmik aktiv bölgələr sayılır".
Bunu AZƏRTAC-a açıqlamasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Zəlzələlərin tədqiqatı bürosunun rəisi, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səidə İsmayılova deyib.
"2025-ci ildə ölkəmizdə 15 min 434 yeraltı təkan qeydə alınıb. Ötən il ən yüksək maqnitudalı zəlzələ Xəzərin mərkəzi hissəsində baş verib və maqnitudası 5 olub. Həmçinin, Dağıstan ərazisində maqnitudası 5,4 olan təkan Azərbaycan ərazisində 4-3 bala qədər hiss olunub. Ötən il quru ərazidə ən yüksək maqnitudalı (ml-4) olan zəlzələ Şəkidə qeydə alınıb. Zəlzələ episentrdə 4, ətraf rayonlarda isə 4-3 bala qədər hiss olunub.
2026-cı ilin ötən dövründə ümumilikdə 6 minə yaxın təkan qeydə alınıb. Bu müddət ərzində Azərbaycan ərazisində maqnitudası 3-dən böyük 9 təkan qeydə alınıb ki, onlardan 3-ü hiss olunub.
Hazırda seysmik cəhətdən aktiv olan zonalar - Şamaxı-Ağsu sərhədində, Talış zonası, Zaqatala ərazisində seysmik aktivliyin artımı müşahidə olunur.
Ötən ay Şamaxı-Ağsu sərhədində qeydə alınan ən yüksək maqnitudalı zəlzələ 3,8 olub, episentrdə 4 bala qədər, ətraf kəndlərdə 4-3 bala qədər hiss olunub. Həmçinin Biləsuvar, Siyəzəndə də maqnitudası 3-dən yuxarı zəlzələ qeydə alınıb. Hazırda Azərbaycanda seysmiklik fon səviyyəsindədir. Xəzər akvatoriyasında güclü təkan qeydə alınmayıb", - deyə S.İsmayılova qeyd edib.

"Кавказский регион, в том числе и Азербайджан, входящий в Альпийско-Гималайский пояс, характеризуется высокой сейсмической активностью. Зоны Шамахы-Исмаиллы, Талыша, Закаталы-Балакена, Малого Кавказа, Каспийского моря считаются сейсмически активными районами".
Об этом в комментарии для АЗЕРТАДЖ заявила Саида Исмайлова, заведующая бюро исследования землетрясений Республиканского сейсмологического центра при Национальной академии наук Азербайджана, доктор философии по наукам о Земле.
"В 2025 году на территории нашей страны было зафиксировано 15 434 подземных толчка. В прошлом году землетрясение с наибольшей магнитудой произошло в центральной части Каспийского моря и имело магнитуду 5. Кроме того, толчок с магнитудой 5,4 в Дагестане ощущался на территории Азербайджана силой 4-3 балла. В прошлом году на суше землетрясение с наибольшей магнитудой (ml-4) было зарегистрировано в Шеки. Землетрясение ощущалось в эпицентре на 4 балла, в прилегающих районах — 4-3 баллами.
В первом периоде 2026 года было зарегистрировано около 6 тысяч толчков. За этот период на территории Азербайджана зафиксировано 9 толчков с магнитудой выше 3, из которых 3 были ощутимыми.
В настоящее время сейсмически активные зоны — на границе Шамахы и Агсу, Талышская зона, а также в районе Закаталы отмечается рост сейсмической активности.
В прошлом месяце на границе Шамахы и Агсу было зафиксировано землетрясение с наибольшей магнитудой 3,8, в эпицентре оно ощущалось до 4 баллов, в близлежащих селах — от 4 до 3 баллов. Также землетрясения с магнитудой выше 3 были зафиксированы в Биласадуре и Сиязане. В настоящее время сейсмическая активность в Азербайджане находится на уровне фонового сейсмического шума. В акватории Каспийского моря сильных толчков не зафиксировано", — отметила С. Исмайлова.