200 manatlıq sosial yardım kimlərə və necə ödəniləcək?
Prezident İlham Əliyevin “Aztəminatlı ailələrə birdəfəlik maddi yardım verilməsi haqqında” imzaladığı sərəncam bir daha təsdiq edir ki, dövlətin sosial siyasətində əsas prioritet vətəndaşların rifahının yüksəldilməsi və sosial təminat mexanizmlərinin daha da gücləndirilməsidir.
Sərəncamın icrası ilə bağlı bizə ünvanlanan sualları qısa olaraq cavablandırsaq:
Kimlərə yardımlar ödəniləcək?
Sərəncam hazırda aktiv ünvanlı sosial yardım alan ailələlərə şamil olunacaq. Yəni, hazırda sözgüdən proqramın iştirakçısı olanlar həmin yardımı almaq imkanına malik olacaqlar. Bu isə o deməkdir ki, yardımlar 76 min ailəyə şamil olunacaq.
Yardımlar necə ödəniləcək?
Yardımların alınması üçün hər hansı yeni karta ehtiyac yoxdur. Ünvanlı sosial yardım alan ailələrin mövcud kartlarına pulun ödənilməsi həyata keçiriləcək.
Yardımların alınması üçün hara müraciət etməli?
Yardımların təyinatı və ödənilməsi proaktivdir. Bu o deməkdir ki, mövcud elektron baza əsasında yardımların kartlara ödənilməsi reallaşacaq.
Digər sosial proqramlarda iştirak edənlər bu yardımı ala bilərlərmi?
200 manatlıq birdəfəlik maddi yardım yalnız ünvanlı dövlət sosial yardımı alan ailələrə şamil olunur.
Ünvanlı sosial yardıma müraciət edən, amma hələlik yardım təyin olunmayan ailələrə 200 manat ödəniləcəkmi?
200 manatlıq birdəfəlik maddi yardım ünvanlı dövlət sosial yardımı artıq təyin olunmuş ailələrə şamil olunur.

Указ Президента Ильхама Алиева «О единовременной материальной помощи малообеспеченным семьям» еще раз подтверждает, что главным приоритетом государственной социальной политики является повышение благосостояния граждан и дальнейшее укрепление механизмов социальной защиты.
Если кратко ответить на вопросы, которые нам поступили по реализации указа:
Кому будут выплачены выплаты?
Указ распространяется на семьи, которые в настоящее время получают адресную социальную помощь. То есть те, кто на данный момент участвует в указанной программе, будут иметь возможность получить эту помощь. Это означает, что выплаты коснутся 76 тысяч семей.
Как будут выплачиваться выплаты?
Для получения выплат не требуется новая карта. Выплата средств будет производиться на имеющиеся карты семей, получающих адресную социальную помощь.
Куда следует обращаться для получения выплат?
Назначение и выплата помощи осуществляется проактивно. Это означает, что исходя из существующей электронной базы, выплаты будут производиться непосредственно на карты.
Могут ли участники других социальных программ получить эту помощь?
Единовременная материальная помощь в размере 200 манатов распространяется только на семьи, получающие адресную государственную социальную помощь.
Будут ли выплачены 200 манатов семьям, подавшим заявку на адресную социальную помощь, но пока не назначенной?
Единовременная материальная помощь в размере 200 манатов распространяется только на семьи, которым уже назначена адресная государственная социальная помощь.