200 manatlıq sosial yardım kimlərə və necə ödəniləcək?
Prezident İlham Əliyevin “Aztəminatlı ailələrə birdəfəlik maddi yardım verilməsi haqqında” imzaladığı sərəncam bir daha təsdiq edir ki, dövlətin sosial siyasətində əsas prioritet vətəndaşların rifahının yüksəldilməsi və sosial təminat mexanizmlərinin daha da gücləndirilməsidir.
Sərəncamın icrası ilə bağlı bizə ünvanlanan sualları qısa olaraq cavablandırsaq:
Kimlərə yardımlar ödəniləcək?
Sərəncam hazırda aktiv ünvanlı sosial yardım alan ailələlərə şamil olunacaq. Yəni, hazırda sözgüdən proqramın iştirakçısı olanlar həmin yardımı almaq imkanına malik olacaqlar. Bu isə o deməkdir ki, yardımlar 76 min ailəyə şamil olunacaq.
Yardımlar necə ödəniləcək?
Yardımların alınması üçün hər hansı yeni karta ehtiyac yoxdur. Ünvanlı sosial yardım alan ailələrin mövcud kartlarına pulun ödənilməsi həyata keçiriləcək.
Yardımların alınması üçün hara müraciət etməli?
Yardımların təyinatı və ödənilməsi proaktivdir. Bu o deməkdir ki, mövcud elektron baza əsasında yardımların kartlara ödənilməsi reallaşacaq.
Digər sosial proqramlarda iştirak edənlər bu yardımı ala bilərlərmi?
200 manatlıq birdəfəlik maddi yardım yalnız ünvanlı dövlət sosial yardımı alan ailələrə şamil olunur.
Ünvanlı sosial yardıma müraciət edən, amma hələlik yardım təyin olunmayan ailələrə 200 manat ödəniləcəkmi?
200 manatlıq birdəfəlik maddi yardım ünvanlı dövlət sosial yardımı artıq təyin olunmuş ailələrə şamil olunur.

Who will receive the 200 manat social assistance and how will it be paid?
The decree signed by President Ilham Aliyev on "Providing one-time financial assistance to low-income families" once again confirms that the main priority in the state's social policy is to improve the welfare of citizens and to further strengthen social security mechanisms.
To briefly answer the questions addressed to us regarding the execution of the decree:
Who will receive the assistance?
The decree will apply to families currently receiving targeted social assistance. That is, those who are participants in the mentioned program at present will be able to receive this assistance. This means that assistance will cover 76 thousand families.
How will the assistance be paid?
There is no need for a new card to receive the assistance. The payment will be made to the existing cards of families receiving targeted social assistance.
Where should one apply to receive the assistance?
The allocation and payment of assistance is proactive. This means that payments will be made to cards based on the existing electronic database.
Can those participating in other social programs receive this assistance?
The one-time financial assistance of 200 manat applies only to families receiving targeted state social assistance.
Will families who applied for targeted social assistance but have not yet been assigned assistance receive the 200 manat?
The one-time financial assistance of 200 manat applies to families who have already been assigned targeted state social assistance.