Yaxın Şərq gərginliyi Avropa aviasiyasını sarsdı:
Yaxın Şərqdəki gərginlik səbəbindən artan aviasiya yanacağı qiymətləri Avropada hava nəqliyyatına ciddi təsir göstərib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Almaniyanın hava yolu şirkəti “Lufthansa” açıqlayıb ki, artan xərclər səbəbindən oktyabr ayınadək planlaşdırılan təxminən 20 min qısa məsafəli uçuş ləğv ediləcək. Şirkət eyni zamanda uçuş cədvəllərini optimallaşdıraraq ümumi tutumu azaldır.
Açıqlamaya görə, Yaxın Şərqdəki gərginlikdən sonra yanacaq qiymətləri demək olar ki, iki dəfə artıb. Ləğv edilən uçuşlar təxminən 40 min ton reaktiv yanacağa bərabər həcm deməkdir.
Yeni planlama çərçivəsində xüsusilə gəlirli olmayan qısa məsafəli reyslər azaldılır, uzun məsafəli uçuşlar isə saxlanılır.
Şirkət artıq gündəlik təxminən 120 uçuşun ləğvinə başladığını və yaxın aylarda marşrutların yenidən tənzimlənəcəyini bildirib.
Sektor üzrə digər şirkətlər də oxşar addımlar atır. Yanacaq böhranı fonunda Avropada aviasiya sektorunda risklərin artdığı qeyd olunur.

Из-за роста цен на авиационное топливо, вызванного напряжённостью на Ближнем Востоке, воздушный транспорт в Европе серьёзно пострадал.
По данным Medianews.az, немецкая авиакомпания «Lufthansa» заявила, что из-за возросших расходов до октября будет отменено около 20 тысяч коротких рейсов. Компания также оптимизирует расписание рейсов, сокращая общую вместимость.
В заявлении отмечается, что после напряжённости на Ближнем Востоке цены на топливо почти удвоились. Отменённые рейсы соответствуют объему около 40 тысяч тонн реактивного топлива.
В рамках нового планирования особенно сокращаются нерентабельные короткие рейсы, а дальние рейсы сохраняются.
Компания уже начала отменять примерно 120 рейсов ежедневно и сообщила, что в ближайшие месяцы маршруты будут пересмотрены.
Другие компании отрасли также предпринимают аналогичные шаги. На фоне топливного кризиса в авиационном секторе Европы отмечается рост рисков.