WUF13: Yerli və regional hökumətlərin Ümumdünya Assambleyası keçirilir
Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası (WUF13) çərçivəsində "Yenilənmiş çoxtərəfliliyi formalaşdıran yerli liderlik" mövzusunda yerli və regional hökumətlərin Ümumdünya Assambleyası keçirilir.
Medianews.az xəbər verir ki, assambleya şəhər merlərini, qubernatorları, regional liderləri və qlobal tərəfdaşları bir araya gətirərək, yerli və regional hökumətlərin çoxtərəfliliyin və dayanıqlı şəhər inkişafının gələcəyinin formalaşdırılmasında əsas aktorlar kimi kollektiv səsini bir daha təsdiqləyəcək yüksəksəviyyəli siyasi platformadır.
İcmalara ən yaxın idarəetmə səviyyəsi olaraq yerli və regional hökumətlər Yeni Şəhərsalma Proqramının növbəti onillikdə həyata keçirilməsinə rəhbərlik etməkdə əvəzsiz rol oynayır. Onlar qlobal öhdəlikləri insanların gündəlik həyatını birbaşa dəyişən yerli transformasiyalara çevirirlər.
Transformativ təcrübələri həyata keçirən qabaqcıl yerli liderlərin çıxışları dinlənilir və bu təcrübələrin qlobal miqyasda sistemli islahatlara və investisiya modellərinə necə təsir göstərə biləcəyi müzakirə edilir.
Assambleya yerli demokratiyanı, hökumətlərarası həmrəyliyi və çoxsəviyyəli əməkdaşlığı insanlar və planet üçün işləyən yenilənmiş sosial müqavilənin əsas dayaqları kimi bir daha təsdiqləyən mühüm siyasi yaxınlaşma məqamı olacaq.
Assambleya, həmçinin iqlim, inkişafın maliyyələşdirilməsi və lokalizasiya üzrə davam edən qlobal proseslərə, o cümlədən Yüksək Səviyyəli Siyasi Forum və sonrakı mərhələlərə hazırlıqlara töhfə verəcək.

WUF13: Проводится Всемирное собрание местных и региональных органов власти
В рамках Тринадцатой сессии Всемирного городского форума (WUF13) проходит Всемирная Ассамблея местных и региональных правительств на тему «Местное лидерство, формирующее обновленное многостороннее сотрудничество».
Medianews.az сообщает, что ассамблея объединяет мэров городов, губернаторов, региональных лидеров и глобальных партнеров, предоставляя высокоуровневую политическую платформу, на которой местные и региональные правительства вновь подтвердят свою коллективную позицию в качестве ключевых акторов в формировании будущего многостороннего сотрудничества и устойчивого городского развития.
Местные и региональные правительства, являясь ближайшим уровнем управления для сообществ, играют незаменимую роль в реализации Программы нового урбанизма в следующем десятилетии. Они превращают глобальные обязательства в локальные трансформации, напрямую меняющие повседневную жизнь людей.
Слушаются выступления передовых местных лидеров, осуществляющих трансформационные практики, и обсуждается, как эти практики могут влиять на системные реформы и модели инвестиций в глобальном масштабе.
Ассамблея станет важным политическим моментом, который вновь подтвердит местную демократию, межправительственную солидарность и многоуровневое сотрудничество как ключевые столпы обновленного социального договора, работающего на благо людей и планеты.
Ассамблея также внесет вклад в продолжающиеся глобальные процессы по вопросам климата, финансирования развития и локализации, включая подготовку к Высокому политическому форуму и последующим этапам.