Türkiyənin Muğla vilayətinin Milas rayonunda dünən saat 17:03 (Bakı vatı ilə 18:03) radələrində başlayan meşə yanğını hələ də davam edir.
Medianews.az xəbər verir ki, alovun yaşayış məntəqələri və turizm obyektlərinə yaxınlaşması səbəbindən 350 otel və 770 istirahət kompleksi boşaldılıb. Ümumilikdə 1120 turist və yerli sakin təhlükəsiz ərazilərə köçürülüb.
Muğla valisi İdris Akbıyık bildirib ki, Gürçamlar–Bozbük istiqamətində yanğının söndürülməsi fasiləsiz davam edir. Onun sözlərinə görə, insanların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün bütün zəruri tədbirlər görülüb və təxliyə nəzarətli şəkildə həyata keçirilib.
Yanğına gündüz saatlarında havadan 12 helikopter və 8 təyyarə cəlb olunub. Gecə saatlarında isə 517 nəfərlik şəxsi heyət quru ərazidə söndürmə işlərini davam etdirir.
Əməliyyata həmçinin 62 yanğınsöndürən avtomobil, 29 su tankeri, 11 buldozer, 3 ekskavator, 6 ilkin müdaxilə maşını, 4 TOMA, 4 təcili tibbi yardım avtomobili və digər xüsusi texnika cəlb edilib.
Vali yanğının başvermə səbəbinin hələ müəyyənləşdirilmədiyini, hadisə ilə bağlı jandarma əməkdaşlarının araşdırmaya başladığını bildirib.
Səlahiyyətli qurumlar yüksək temperatur, aşağı rütubət və güclü küləyin yanğının söndürülməsini çətinləşdirdiyini, alovun nəzarət altına alınması istiqamətində işlərin fasiləsiz davam etdiyini açıqlayıb.

Лесной пожар, начавшийся вчера в районе Милас провинции Мугла в Турции в 17:03 (по бакинскому времени 18:03), до сих пор продолжается.
Medianews.az сообщает, что из-за приближения огня к жилым районам и туристическим объектам были эвакуированы 350 отелей и 770 туристических комплексов. Всего 1120 туристов и местных жителей перевезены в безопасные районы.
Губернатор Муглы Идрис Акбыйык сообщил, что тушение пожара в направлении Гюрчамлар–Бозбюк продолжается без перерывов. По его словам, все необходимые меры были приняты для обеспечения безопасности людей, и эвакуация прошла под контролем.
Для тушения пожара в дневное время привлечено 12 вертолетов и 8 самолетов. В ночное время 517 человек личного состава продолжают работы по тушению на суше.
В операцию также вовлечены 62 пожарных автомобиля, 29 цистерн с водой, 11 бульдозеров, 3 экскаватора, 6 машин первичного реагирования, 4 тома (слова не переводятся, вероятно, спецтехника), 4 автомобиля скорой помощи и другая специальная техника.
Губернатор сообщил, что причина пожара пока не установлена, и сотрудники жандармерии начали расследование инцидента.
Компетентные органы заявили, что высокая температура, низкая влажность и сильный ветер затрудняют тушение пожара, но работы по взятию огня под контроль продолжаются без перерыва.