Dənizdə boğulmalar artdı:
Yay mövsümünün başlaması ilə dənizdə boğulma hallarının sayı da artıb. Bəzi mütəxəssislər bunu əlverişsiz hava şəraiti və insanların qadağan olunmuş ərazilərdə çimməsi ilə əlaqələndirirlər. Digər ekspertlər isə hesab edirlər ki, əsas səbəb dənizdən qumun daşınmasıdır. Onların sözlərinə görə, qumun çıxarılması nəticəsində dənizin dibində dərin çalalar yaranır və bu da boğulma riskini artırır.
Bəs doğrudanmı dənizdə boğulma hallarının əsas səbəbi qumun daşınmasıdır?
Medianews.az xəbər verir ki, ekoloq, bioloji müxtəliflik üzrə ekspert Arzu Mustafayev Globalinfo.az-a açıqlamasında ən əsas səbəbin insanların məsuliyyətsizliyinin olduğunu deyib.
“Bəli, xüsusilə Bakı, Abşeron və Xızı ərazisində nəzarətsiz qum daşımaları geniş vüsət alıb və təəssüf ki, Ekoloqgiya və Təbii Sərvətlər Nzirliyi (ETSN) bunun qarşısını almaqda ya passivdir, ya da bacarmır. Lakin birbaşa dənizdən qum daşınması həm olduqca çətin və ağır prosesdir, həm də dənizdən çıxarılan qum sulu olduğuna görə onun tikinti materialı kimi istifadəsi demək olar ki, mümkün deyil. Buna görə də dənizdən qum daşınması ilə bağlı deyilənləri müəyyən qədər uydurma hesab etmək olar. Nəzərə almaq lazımdır ki, hətta sahildən qum daşınsa belə, dəniz buna görə geri çəkilmir. Çünki qum daşınan ərazilər əsasən sahil zonasında yerləşir”.
A.Mustafayevin sözlərinə görə, dənizdə baş verən bədbəxt hadisələrin əsas səbəblərindən biri temperatur fərqidir:
“Son dövrlərdə havanın temperaturu qısa müddət ərzində kəskin şəkildə yüksəlməyə başlayıb. Bildiyimiz kimi, suyun istilik tutumu qurudan daha yüksəkdir. Buna görə də quru ilə dəniz suyu arasında, eləcə də suyun üst və alt qatları arasında ciddi temperatur fərqi yaranır. İsti havadan birdən-birə soyuq suya daxil olmaq bir çox insanda əzələ problemlərinə və qıcolmalara səbəb ola bilər. Digər səbəblərdən biri insanların çimməyin qadağan olunduğu ərazilərdə dənizə girməyə cəhd etməsidir. Bundan əlavə, bəzi məsuliyyətsiz şəxslərin spirtli içki qəbul etdikdən sonra dənizə girməsi də faciəvi hadisələrə yol aça bilər. Ən ciddi səbəblərdən biri isə xüsusilə üzməyi bilməyən insanların öz fiziki imkanlarını düzgün qiymətləndirmədən dənizin təhlükəli hissələrində çimməyə cəhd etməsidir. Ümumilikdə, dənizdə baş verən bədbəxt hadisələrin əsas səbəbləri bunlardır”.

С началом летнего сезона увеличилось число случаев гибели на воде в море. Некоторые специалисты связывают это с неблагоприятными погодными условиями и тем, что люди купаются в запрещённых местах. Другие эксперты же считают, что основная причина — вынос песка из моря. По их словам, в результате добычи песка образуются глубокие овраги на дне моря, что увеличивает риск утопления.
А действительно ли основная причина утоплений в море — вынос песка?
Medianews.az сообщает, что эколог, эксперт по биологическому разнообразию Арзу Мустафаев в интервью Globalinfo.az заявил, что главной причиной является безответственность людей.
«Да, особенно в районах Баку, Абшерона и Хызы наблюдается широкий размах бесконтрольной добычи песка, и, к сожалению, Министерство экологии и природных ресурсов либо пассивно, либо не справляется с её предотвращением (МИЭПР). Однако прямой вынос песка из моря — это очень сложный и тяжёлый процесс, кроме того, песок со дна моря содержит воду, поэтому его использование как строительного материала практически невозможно. Поэтому можно считать, что утверждения о выносе песка из моря во многом надуманы. Следует учитывать, что даже если песок вывозят с берега, море от этого не отступает, потому что места добычи песка расположены в основном в прибрежной зоне».
По словам А. Мустафаева, одной из главных причин несчастных случаев на море является разница температур:
«В последнее время температура воздуха резко начинает повышаться за короткий период. Как известно, теплоёмкость воды выше, чем у суши. Поэтому возникает значительная разница температур между сушей и морской водой, а также между верхними и нижними слоями воды. Внезапное погружение в холодную воду с горячего воздуха может вызвать мышечные проблемы и спазмы у многих людей. Другой причиной является попытка людей войти в воду в местах, где купание запрещено. Кроме того, трагическим последствиям могут способствовать случаи, когда некоторые безответственные лица заходят в море после употребления спиртных напитков. Одна из серьёзных причин — попытки людей, особенно не умеющих плавать, безадекватно оценить свои физические возможности и купаться в опасных местах моря. В целом, это основные причины несчастных случаев на море».